Nowojorski regulator nakazał wstrzymać emisję BUSD - donosi WSJ

Nowojorski regulator nakazał wstrzymać emisję BUSD

Michał Misiura
binance spalanie

Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku (NYDFS) skierował nakaz do spółki Paxos Trust Co. – emitenta stablecoina Binance USD. Jak donosi The Wall Street Journal, regulator polecił wstrzymać tworzenie nowych tokenów BUSD.


Zgodnie z dzisiejszym raportem WSJ trzeci największy stablecoin na rynku znalazł się na celowniku nowojorskiego Departamentu Usług Finansowych. Informacje na ten temat potwierdził Bloomberg, który miał otrzymać w tej sprawie oświadczenie od Binance.

Wspierany przez dolara BUSD został uruchomiony w 2019 roku na mocy umowy pomiędzy Paxos i Binance. Spółka odpowiada za emisję stablecoina oraz zarządzanie jego rezerwami, podczas gdy największa giełda kryptowalut świata firmuje go swoją nazwą. Według informacji podawanych na stronie Binance, 13 lutego BUSD posiadało 6,2 mln użytkowników. Stablecoin jest siódmą co do wielkości kryptowalutą z kapitalizacją rynkową wynoszącą ponad 16 miliardów dolarów.

BUSD papierem wartościowym?

Doniesienia o nakazanie wstrzymania emisji BUSD pojawiają się dzień po raporcie The Wall Street Journal, w którym dziennik donosił, że SEC szykuje się do pozwania Paxosa. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podobno uważa, że stablecoin narusza prawo związane z emisją papierów wartościowych.

WSJ donosił, że Paxos otrzymał już w tej sprawie tzw. zawiadomienie Wellsa, które jest oficjalną informacją o możliwości wszczęcia działań egzekucyjnych. Dokument pozwala adresatowi odnieść się do zarzutów, dając mu możliwość oddalenia postępowania, jeżeli argumenty przekonają SEC.

Garry Gensler wskazywał wcześniej, że stablecoiny mogą przypominać depozyty bankowe lub fundusze wspólnego inwestowania na rynku pieniężnym. Jeżeli informacje WSJ zyskają stuprocentowe potwierdzenie wygląda jednak na to, że ostatecznie mogą one zostać podciągnięte pod rynek akcji, co wzbudza zaskoczenie wielu rynkowych obserwatorów.

Komentarz szefa Binance

Changpeng CZ Zhao – prezes giełdy Binance – zamieścił na Twitterze post, który wydaje się być odpowiedzią na medialne doniesienia o wstrzymaniu emisji BUSD. Odniósł się w nim do wcześniejszego wpisu, w którym polecał ignorować negatywne doniesienia na temat jego spółki.


Aktualizacja

Godzinę po pierwszym komentarzu Changpeng Zhao potwierdził doniesienia o nakazie wstrzymania emisji BUSD. Szef Binance zapewnił, że jego giełda będzie w dalszym ciągu obsługiwać stablecoin, a Paxos nadal zarządza jego rezerwami i obiegiem.

binance spalaniereklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.