Rosja chce zalegalizować cyberprzestępczość w interesie ojczyzny

Rosja chce zalegalizować cyberprzestępczość w interesie ojczyzny

Anna Sutowicz
sztuczna inteligencja

Rząd Rosji chce zdekryminalizować hakerstwo jeśli ataki są przeprowadzane w interesie kraju.


Kreml bada pomysł, aby zwolnić rosyjskich hakerów z odpowiedzialności karnej. Aleksander Khinshstein, szef komisji Dumy Państwowej do spraw polityki informacyjnej powiedział w piątek, że nowe zarządzenie dotyczyłoby atakujących, którzy przeprowadzają operacje przydatne dla Moskwy. Ze względu na to, że wielu rosyjskich informatyków opuściło kraj w momencie ogłoszenia mobilizacji w ubiegłym roku, to planowane wyłączenie spod prawa obejmowałoby osoby nie tylko znajdujące się w Rosji, lecz również za granicą.

Planujemy prace nad zwolnieniem z odpowiedzialności tych osób, które działają w interesie Federacji Rosyjskiej w sferze informacji komputerowej zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Będziemy rozmawiać bardziej szczegółowo, gdy uzyskamy pewne jasne sformułowania. (…) Jestem głęboko przekonany, że trzeba wykorzystać wszelkie środki, aby skutecznie walczyć z wrogiem. Jeśli takie ośrodki atakują nas dzisiaj, to Rosja powinna mieć możliwość adekwatnej odpowiedzi – powiedział parlamentarzysta.

Hakerzy w Rosji

W Rosji tworzenie, używanie i rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania komputerowego jest obecnie zagrożone karą do 7 lat więzienia (art. 273 rosyjskiego kodeksu karnego). Nie ma żadnych wyjątków od tego prawa. Nowy przepis najprawdopodobniej dotyczyłby takich organizacji jak np. Killnet, XakNet, NoName057(16), CyberArmyRussia, FRwL Team. Według US Department of Health and Human Services Cybersecurity Center, Killnet aktywnie atakuje co najmniej 14 amerykańskich organizacji opieki zdrowotnej. Eksperci do spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że w przyszłości ataki mogą stać się jeszcze bardziej destrukcyjne.

sztuczna inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.