Ukraina przyśpiesza prace nad cyfrową hrywną

Ukraina przyśpiesza prace nad cyfrową hrywną

Anna Sutowicz
Ukraina ogłasza pilotaż e-hrywny

Uruchomienie pilotażu cyfrowej hrywny planowane jest jeszcze w tym roku.


Projekt pilotażowy e-hrywny zakładał jego rozpoczęcie w 2024 roku. Ministerstwo Gospodarki Cyfrowej chce jednak przyspieszyć ten proces. W tym celu Mychajło Fiodorow, minister transformacji cyfrowej napisał list do Narodowego Banku Ukrainy (NBU).

Zgodnie z przepisami NBU powinien uruchomić pilotaż w 2024 roku, ale my chcemy rozpocząć go już w tym roku, a nie odkładać na następny. Jest więc komunikacja z Bankiem Narodowym i biznesem, także stanie się to nieodwołalnie – powiedział Fiodorow.

Dodał także, że władze zintensyfikowały już prace w tym kierunku z udziałem banków komercyjnych:

Niedawno otrzymałem hrywny elektroniczne oparte na blockchainie Stellar.

Projekt koncepcji e-hrywny Narodowego Banku Ukrainy został zaprezentowany uczestnikom rynku wirtualnych aktywów oraz przedstawicielom banków i instytucji finansowych w listopadzie ubiegłego roku. W styczniu 2023 r. ukraiński „Tascombank” opublikował wyniki pilotażowych testów emisji pieniądza elektronicznego w sieci Stellar. Następnie Fiodorow ogłosił chęć zostania jednym z pierwszych użytkowników cyfrowej hrywny.

Ukraina ogłasza pilotaż e-hrywnyreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.