Ktoś wrzucił DOOM na blockchain bitcoina

Ktoś wrzucił DOOM na blockchain bitcoina

Mariusz Przepiórka
doom bitcoin

Prawdopodobnie nie o to chodziło twórcy bitcoina Satoshiemu Nakamoto, ale dzięki aktualizacji Taproot i kontrowersyjnemu projektowi Ordinals – który pozwala ludziom przechowywać unikatowe aktywa, podobne do NFT – na blockchainie bitcoina można już zagrać w nieoficjalnego klona kultowej strzelanki Doom z 1993 roku.


Dzięki przypadkowej luce aktywowanej przez aktualizację Bitcoina Taproot przeprowadzoną w listopadzie 2021 roku, budżetowa (czytaj: darmowa) wersja DOOM została na stałe zapisana w pojedynczym satoshim poprzez blok 774526, który został dodany do blockchaina we środę rano.

Zapisanie w sieci Bitcoin oznacza, że gra będzie na zawsze żyła na niezmienialnym blockchainie. Dopóki sieć będzie dostępna online, ludzie będą mogli grać w tę wersję DOOM.

DOOM na bitcoinie
DOOM na bitcoinie – za Blockworks

Używanie niekonwencjonalnych technologii do uruchamiania DOOM stało się już swego rodzaju memem. Sprytni hakerzy sprawili, że gra była już odpalana na testach ciążowych, kalkulatorach, bankomatach, smartwatchach, tosterach, a nawet „niehakowalnych” portfelach kryptowalut.

The Ordinal Theory Handbook twierdzi, że inskrypcje w sieci Bitcoin, takie jak klon gry DOOM, są lepsze niż NFT, które są unikalnymi tokenami blockchain (zazwyczaj tokeny ERC-721 na Ethereum) i oznaczają własność nad powiązanymi metadanymi, które w wielu przypadkach są przechowywane poza łańcuchem w sposób scentralizowany.

Każda inskrypcja wykonana w Bitcoinie przez Ordinals jest oznaczona jako „cyfrowy artefakt”, ponieważ jest kompletna i zdecentralizowana sama w sobie. Jest niezmienna, w przeciwieństwie do większości NFT, których metadane mogą być modyfikowane lub nawet usunięte przez twórcę.

Od momentu uruchomienia w styczniu Ordinals wywołał spore poruszenie wśród społeczności Bitcoin, ponieważ zwolennicy sieci zastanawiali się, czy jakakolwiek treść powinna być w ogóle przesyłana do sieci Bitcoin.

doom bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.