Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [02.05.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [02.05.2023]

Dawid Kucharczyk
kurs kryptowalut 2 maja 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 2 maja 2023 roku


Spis treści:


Peter Brandt pozostaje bitcoinowym bykiem

Według znanego inwestora kurs BTC/USD wygląda, jakby miał wystrzelić. Peter Brandt, bo o nim mowa, jest byczo nastawiony do tego, co czeka nas przez najbliższe miesiące. Sugeruje obserwowanie poziomu dominacji BTC na rynku.

Czytaj więcej: Peter Brandt czeka na wystrzał kursu bitcoina


Block prezentuje prototyp nanochipów do wydobywania BTC

Firma Block z powodzeniem zakończyła prace nad prototypem chipów ASIC do wydobywania bitcoinów. Są one wykonane w najnowocześniejszej technologii 5nm i nazywane są “nanochipami”. Finalny produkt będzie miał charakter open-source. To znaczy, że każdy pojedynczy górnik lub firma będą mogli korzystać z oprogramowania Block, aby testować, aktualizować i wykorzystywać je we własnych projektach.

Czytaj więcej: Block prezentuje prototyp nanochipów do wydobywania BTC


Bitcoin w kwietniu zyskał 3,05 proc. Co czeka nas w maju?

Kwiecień był zmiennym miesiącem jeśli chodzi o Bitcoina. Wszystko za sprawą paniki bankowej, rozprawy regulacyjnej w USA, ogromnych oszustw i bezpodstawnych plotek. Takie wiadomości sporadycznie sprowadzały w dół cenę bitcoina. Ale rynek kryptowalut poniekąd odbudował się i zakończył miesiąc na poziomie 28 610 dolarów. Ale czy tak samo będzie w tym miesiącu?

Historycznie maj był kapryśnym miesiącem dla bitcoina. 7 razy zamykał się na zielono, a 5 razy na czerwono. Jeśli dodamy (i odejmiemy) wszystkie majowe wyniki razem, cena BTC wzrosła w tych miesiącach o 274%. To daje średnią 22,85% na miesiąc.

Czytaj więcej: Bitcoin w kwietniu zyskał 3,05 proc. Co czeka nas w maju?


CoinMarketCap wypuszcza TV show

Serwis CoinMarketCap uruchamia nowy program telewizyjny. Jego nazwa to  “Killer Whales”, a fabuła będzie inspirowana popularnym TV show “Shark Tank”. Na czym dokładnie polega koncepja?

Przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować swoje projekty przed jurorami Killer Whales. Wiadomo, że wśród jurorów znajdą się znane i wpływowe osoby, a także założyciele firm z Web3.

Czytaj więcej: CoinMarketCap wypuszcza TV show


Fabian Vogelsteller podważa udział Charlesa Hoskinsona w tworzeniu Ethereum

Użytkownik Twittera @luksogood, stwierdził, że wszystkie główne postacie z branży krypto zaangażowane w tworzenie sieci Ethereum stworzyły własne blockchainy. Wymienił on w swoim poście Vitalika Buterina, założyciela Cardano Charlesa Hoskinsona, twórcę Polkadot Gavina Wooda i dewelopera Ethereum Fabiana Vogelstellera. Ten ostatni nie zgodził się jednak z twierdzeniami użytkownika, mówiąc, że lepiej byłoby usunąć Hoskinsona z listy. Według niego twórca Cardano nie wniósł żadnego wkładu w sieć Ethereum, a jedynie “był w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie”.

Czytaj więcej: Fabian Vogelsteller podważa udział Charlesa Hoskinsona w tworzeniu Ethereum


Mastercard nawiązuje współpracę z Aptos, Polygon, czy Solana

Mastercard ogłosił, że nawiąże współpracę z deweloperami blockchain, takimi jak Aptos Labs, Ava Labs, Polygon i The Solana Foundation. Wspólnie stworzą nowy zestaw standardów o nazwie Mastercard Crypto Credential. Jego celem jest zbudowanie zaufania konsumentów, biznesu i rządu do tego sektora.

Czytaj więcej: Mastercard nawiązuje współpracę z Aptos, Polygon, czy Solana


ETHW może stać się przestarzałe po tej aktualizacji Ethereum

Sieć EthereumPoW (ETHW), która zbuntowała się przeciwko Merge Ethereum (ETH) w zeszłym roku, nie dokonała praktycznie żadnych nowych aktualizacji swojego kodu od premiery we wrześniu 2022 roku. Właściwie odnotowała tylko jedną aktywność w październiku. Projekt może się okazać niedługo przestarzały. Wszystko przez zaproponowaną w czwartek aktualizację sieci głównej Ethereum (ETH).

Proponowana aktualizacja została wykonana przez “Karalabe”. Jej celem jest usunięcie odniesień do proof-of-work z oprogramowania Go Ethereum (Geth) używanego przez węzły stanowiące podstawę sieci. Taka zmiana mogłaby utrudnić EthereumPoW skopiowanie ulepszeń z Ethereum w przyszłości.

Czytaj więcej: ETHW może stać się przestarzałe po tej aktualizacji Ethereum


Ta grupa HODLerów osiąga zysk po raz pierwszy od 11 miesięcy

Cena bitcoina w ciągu ostatnich kilku miesięcy radzi sobie świetnie. Ma to oczywiście wpływ na sentyment inwestorów. Znów pobrzmiewają pierwsze sygnały nowego rynku byka. Znajduje to również odzwierciedlenie na blockchainie. Według analityków on-chain w Glassnode, spora grupa HODLów po raz pierwszy od miesięcy ponownie osiąga zyski.

Czytaj więcej: Ta grupa HODLerów osiąga zysk po raz pierwszy od 11 miesięcy


OKX aktualizuje swój raport o rezerwach: ważne niuanse

Giełda kryptowalut OKX poinformowała o zakończeniu aktualizacji swojego świadectwa Proof of Reserves. Dla przypomnienia, jest on teraz oparty na technologii zk-STARK (zero disclosure proof). Początkowo certyfikat obejmował 3 monety – BTC, ETH i USDT. Giełda dodała jeszcze 18 kryptowalut, zwiększając ich łączną liczbę do 21.

Czytaj więcej: OKX aktualizuje swój raport o rezerwach: ważne niuanse


OpenAI pozyskuje 300 mln dolarów inwestycji

Startup OpenAI zapewnił sobie dodatkowe finansowanie w wysokości 300 mln dolarów poprzez sprzedaż akcji. Wśród firm, które kupiły udziały znalazły się Tiger Global, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, Thrive, K2 Global oraz Founders Fund. W sumie fundusze venture capital zainwestowały nieco ponad 300 mln USD przy wycenie około 27-29 mld USD. Nie uwzględnia to jednak inwestycji dokonanej przez giganta technologicznego Microsoft w styczniu 2023 roku.

Czytaj więcej: OpenAI pozyskuje 300 mln dolarów inwestycji


Zbrojne skrzydło Hamasu przestaje przyjmować darowizny w bitcoinach

Zbrojne skrzydło organizacji terrorystycznej Hamas – Brygady Al-Qassam – podobno przestanie przyjmować darowizny w bitcoinach w trosce o bezpieczeństwo wpłacających. Władze Izraela szacowały wcześniej, że jednostka finansowała niektóre ze swoich kampanii wojskowych za pomocą kryptowalut. Ministerstwo Obrony skonfiskowało ponad 100 portfeli cyfrowych związanych z grupą w ciągu ostatnich kilku lat.

Czytaj więcej: Zbrojne skrzydło Hamasu przestaje przyjmować darowizny w bitcoinach


Użytkownik KuCoin tworzył fałszywe memecoiny przez 2 lata

Użytkownik Twittera pod pseudonimem @librehash upublicznił adres portfela, który przez dwa lata codziennie uruchamiał od dwóch do pięciu memcoinów. Inny użytkownik, używający pseudonimu @lyu_johnny, potwierdził tę informację. Etherscan oznaczył już wspomniany adres jako portfel phishingowy. W ciągu dwóch lat udało mu się przeprowadzić tysiące nieuczciwych transakcji.

Czytaj więcej: Użytkownik KuCoin tworzył fałszywe memecoiny przez 2 lata


Robert Kiyosaki krytykuje ideę cyfrowego dolara

Robert Kiyosaki, autor bestsellera “Rich Dad, Poor Dad” i przedsiębiorca, porównał CBDC w USA do postaci z powieści “1984” George’a Orwella i zachęcił swoich obserwatorów do inwestycji w pierwotną kryptowalutę.


SEC w Nigerii planuje zalegalizować security tokeny

SEC w Nigerii planuje zezwolić na tokeny zabezpieczone aktywami, podczas gdy kryptowaluty pozostaną zakazane. Takie informacje podaje Bloomberg powołując się na Abdulkadira Abbasa, szefa działu papierów wartościowych i usług inwestycyjnych w agencji.

Podczas pilotażu, komisja rozważa notowanie tokenów na licencjonowanych platformach. Takie instrumenty musiałyby być wspierane przez aktywa, takie jak akcje, obligacje lub nieruchomości.

Agencja zauważa, że inicjatywa może zwiększyć lokalne zainteresowanie nowymi kategoriami produktów. Według Paxful ten zachodnioafrykański kraj, z populacją 200 milionów i 43-procentowym udziałem obywateli poniżej 14 roku życia, odpowiadał za największy wolumen transakcji poza USA.


Brat założyciela Helix skazany na cztery lata więzienia za kradzież 712 BTC

Sąd skazał Gary’ego Harmona – brata założyciela miksera kryptowalut Helix, Larry’ego Harmona – na cztery lata i trzy miesiące więzienia za kradzież 712 BTC (ponad 20 milionów dolarów w chwili pisania tego tekstu) przejętych przez władze USA. Informację na ten temat podał DOJ.

W lutym 2020 roku Larry Harmon został aresztowany pod zarzutem wyprania ponad 300 milionów dolarów za pośrednictwem darknetowych rynków w latach 2014-2017, do czego później się przyznał. Organy ścigania zajęły od niego różne aktywa, w tym portfel BTC, ale nie były w stanie uzyskać dostępu do kryptowaluty.

Gary Harmon wykorzystał konta swojego brata i potajemnie przelał ponad 712 BTC (wówczas około 4,8 mln USD) z jego portfela na swój adres, zapobiegając zajęciu. Użył dwóch mikserów kryptowalutowych i wydał część skradzionych środków.

W styczniu 2023 roku Gary Harmon przyznał się do winy za i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. Zgodził się zwrócić władzom skonfiskowane wcześniej aktywa, a konkretnie 647,41 BTC, 2,14 ETH i 17 404 400,64 DOGE.


ChatGPT odblokowany we Włoszech

OpenAI poinformowała o zgodności z włoskimi regulatorami, co pozwala ChatGPT wznowić działalność w tym kraju. Twórcy dodali do ChatGPT kontrole prywatności, aby odpowiedzieć na roszczenia regulatora. Ustawienia dają możliwość wyłączenia historii czatów, co uniemożliwia OpenAI wykorzystanie ich w zestawach danych treningowych.

Według TechCrunch, użytkownicy we Włoszech widzą teraz wyskakujące okienko z prośbą o potwierdzenie wieku. Jeśli osoba odwiedzająca stronę ma od 13 do 17 lat, musi dostarczyć zgodę rodzica lub opiekuna na korzystanie z ChatGPT.


Zespół Lightning Network uprościł funkcję zarządzania węzłami

Zespół rozwoju Lightning Network (LN) Lightning Labs wydał aktualizację swojego narzędzia do zarządzania węzłami Litd, zaprojektowanego w celu uproszczenia korzystania z sieci mikropłatności.

W LN użytkownicy muszą sami uruchamiać węzły, aby wysyłać i odbierać płatności, co utrudnia nowym użytkownikom interakcję z protokołem.

Według twórców, aktualizacja Litd znacznie upraszcza ten proces, poprzez abstrakcję niektórych funkcji węzłów, dzięki czemu użytkownicy nie muszą nimi bezpośrednio zarządzać.


 

kurs kryptowalut 2 maja 2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.