Zbrojne skrzydło Hamasu przestaje przyjmować darowizny w bitcoinach | Wiadomości | CrypS.

Zbrojne skrzydło Hamasu przestaje przyjmować darowizny w bitcoinach

hamas

Zbrojne skrzydło organizacji terrorystycznej Hamas – Brygady Al-Qassam – podobno przestanie przyjmować darowizny w bitcoinach w trosce o bezpieczeństwo wpłacających.


Władze Izraela szacowały wcześniej, że jednostka finansowała niektóre ze swoich kampanii wojskowych za pomocą kryptowalut. Ministerstwo Obrony skonfiskowało ponad 100 portfeli cyfrowych związanych z grupą w ciągu ostatnich kilku lat.

Powrót do tradycyjnych metod

Lokalne media informują, że wojskowe skrzydło islamskiego ruchu oporu nie będzie już pozyskiwać datków za pośrednictwem bitcoina: metody, z której organizacja korzystała od lat. Głównym powodem tego posunięcia jest najwyraźniej lepsza ochrona darczyńców.

Ekonomista z Gazy Mohammad Abu Jayyab uważa, że organizacja zaprzestała przyjmowania kryptowalut, obawiając się, że agencje Izraela mogłyby zidentyfikować osoby, które przekazały fundusze w ten sposób lub dotrzeć do ich portfeli. Zasugerował również, że celem Brygad Al-Qassam było przejście na tradycyjne metody finansowania lub zorientowanie się w bardziej zaawansowanych opcjach.

Według wielu krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, Hamas jest grupą terrorystyczną. Oznacza to, że nielegalne jest dostarczanie im funduszy, szkoleń czy jakiegokolwiek wsparcia militarnego.

Władze USA wstrzymały próby Hamasu, Al-Kaidy i Państwa Islamskiego, aby zebrać fundusze za pośrednictwem aktywów cyfrowych i skonfiskowały kryptowaluty o wartości 2 milionów dolarów w 2020 roku.

Według Reutersa, palestyńska organizacja otrzymała najwięcej datków bitcoinowych ze świata muzułmańskiego, z których większość wspiera jej walkę z Izraelem.

Izraelski kontratak

Wiele źródeł twierdziło przez lata, że Hamas wykorzystywał kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ether, Dogecoin i Tether, w swoich akcjach terrorystycznych. Izraelskie Narodowe Biuro ds. Finansowania Terroru przeprowadziło udaną operację przeciwko grupie w 2021 roku, przejmując 84 portfele cyfrowe z nią powiązane.

Londyński dostawca analiz blockchaina – Elliptic – ustalił, że na te adresy trafiły kryptowaluty o wartości ponad 7,7 mln dolarów. Firma zaznaczyła jednak, że nie wszystkie środki należy wiązać z terroryzmem:

Niektóre z adresów są częścią większych serwisów, a nie wszystkie z tych środków mogą być związane z terroryzmem. Obliczając tę liczbę, wykluczyliśmy fundusze wysłane na adresy, o których wiadomo, że są wykorzystywane przez usługi takie jak giełdy do przyjmowania depozytów od wielu użytkowników.

Ministerstwo Obrony Izraela nawiązało współpracę z policją i wojskiem, aby przeprowadzić kolejną operację przeciwko Hamasowi rok później. W ramach współpracy skonfiskowano 30 portfeli kryptowalutowych z 12 kont należących do al-Mutahadun: giełdy, która rzekomo finansowała palestyński podmiot.

hamasreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.