Shitcoin - Co to jest? Jak go rozpoznać? [Crypto 101] | CrypS.

Shitcoin – Co to jest? Jak go rozpoznać?

5 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
shitcoiny poradnik Analizy

Jeżeli interesujesz się branżą blockchain i kryptowalut, z całą pewnością w swojej karierze natknąłeś się na sformułowanie shitcoin. Wraz z rozwojem sektora na rynku pojawiły się tysiące nowych projektów. Niestety niektóre z nich nie stanowią żadnej wartości dla inwestorów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci czym jest shitcoin, dlaczego ludzie kupują shitcoiny oraz jak rozpoznać shitcoina! Tak więc zaczynamy!

Co to jest shitcoin?

Shitcoin to kryptowaluta, która według czyjejś subiektywnej opinii jest złym wyborem inwestycyjnym. Termin ten jest również używany do opisywania monet, które nie mają faktycznego zastosowania lub mają niską kapitalizację rynkową. Nie ma żadnego konkretnego powodu, dla którego powstał ten akronim. Prawdopodobnie geneza shitcoinów wzięła się z tego, że rozmowy na forach i w mediach społecznościowych zazwyczaj są stosunkowo krótkie. Napisanie, że dana moneta “jest złą inwestycją” potencjalnie zajęłoby więcej czasu. Z tego powodu inwestorzy kryptowalutowi (zwłaszcza początkujący) stopniowo utworzyli ten termin, łącząc słowa “shit” i “coin”.

Shitcoiny to zazwyczaj monety, które nie mają żadnego zastosowania oraz posiadają niską kapitalizację, a co za tym idzie niską płynność. W związku z tym mogą łatwo stać się przedmiotem tzw. “Pump & Dump”. Pump & dump to schemat, w którym usiłuje się podnieść cenę kryptowaluty poprzez rekomendację opartą na fałszywych, wprowadzających w błąd lub znacznie przesadzonych stwierdzeniach. Twórcy takich schematów otwierają pozycje, które sprzedają po tym, jak szum informacyjny spowoduje wzrost cen. W świetle prawa papierów wartościowych taka praktyka jest nielegalna. Warto tutaj także wspomnieć, że w przypadku jeśli płynność danego rynku spadnie do zera, użytkownik nie ma nawet możliwości sprzedaży swoich shitcoinów (co jest możliwe w przypadku niektórych tokenów).

Dlaczego ludzie kupują shitcoiny?

Altcoiny o niskiej kapitalizacji mogą być najbardziej lukratywną, lecz ryzykowną inwestycją. Właśnie dlatego są często kupowane przez ludzi. W trakcie hossy, niektórzy kupują nawet wszystkie projekty, które jeszcze nie wystrzeliły, licząc na ogromne zwroty z inwestycji. Inwestując w shitcoiny istnieje bardzo duża szansa, że stracisz wszystkie swoje pieniądze. Bardzo sporadycznie, możesz jednak znaleźć się w jednej z dwóch sytuacji:

  • Posiadany przez Ciebie shitcoin staje się przedmiotem schematu “pump & dump”.
  • Twój shitcoin w rzeczywistości nie jest shitcoinem i stajesz się tak zwanym “early adopterem”.

Oba te przypadki mogą być bardzo opłacalne, jeśli masz jasno określone cele co do sprzedaży. W niektórych przypadkach, minimalna inwestycja może przynieść Ci naprawdę ogromne zyski. Upewnij się tylko, że jasno określiłeś swoją strategię i nie podchodzisz do monety emocjonalnie.

Dobrym przykładem może być wzrost wartości XVG – monety prywatności, którą wielu ludzi uważało za shitcoin. Kryptowaluta ta wzrosła w krótkim czasie (1-2 miesiące) o prawie 8000%. Dzięki temu niewielka liczba wierzących w ten projekt zarobiła niezłe pieniądze. Oczywiście, ponieważ moneta nie oferowała żadnego konkretnego produktu i była przesadnie napompowana, jej cena szybko spadła z powrotem do wartości początkowej.

Innym przykładem może być meme coin DOGE. W ostatnim czasie ta kryptowaluta, która początkowo powstawała jako żart, weszła do nagłówków mainstreamowych mediów. Wszystko za sprawą Elona Muska, którzy zaczął pisać o monecie, a nawet ustawił w swoim bio na Twitterze, jakoby był CEO projektu. Tuż po tych wydarzeniach cena DOGE eksplodowała, osiągając 1000-procentowy wzrost. Tym którym udało się zainwestować w kryptowalutę przed tzw. “pompą”, mogli uzyskać ogromny zwrot z inwestycji.

shitcoin

Jak rozpoznać shitcoina?

Shitcoiny są to zasadniczo altcoiny o małej kapitalizacji, które nie są poparte żadną fundamentalną koncepcją i nie dają inwestorom żadnej wartości. Często monety te są dostępne nawet na największych giełdach. Początkujący inwestorzy mogą mieć trudności z ich rozpoznaniem i właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które pomogą Ci rozpoznać shitcoina.

  • Zespół – Sprawdź zespół stojący za projektem. Jeżeli nie możesz znaleźć żadnych konkretnych informacji dot. twórców danej kryptowaluty, może to świadczyć o tym, że jest to właśnie shitcoin.
  • WhitepaperKoniecznie sprawdź whitepaper danego projektu. Znajdziesz w nim wszelkie informacje, które pozwolą określić, czy dany projekt faktycznie tworzy coś użytecznego. W whitepaperze znajdują się informacje takie jak ekonomia tokenów, dane dot. inwestorów itp. Jeżeli nie możesz znaleźć żadnych konrektnych informacji, być może wybrana przez ciebie moneta jest właśnie shitcoinem.
  • Roadmap – Większość projektów na swoich stronach internetowych prezentuje tzw. roadmap, czyli plany rozwoju. Sprawdź co deweloperzy planują udoskonalić, jakie nowe funkcje wprowadzają itp. Jeżeli w projekcie nie dzieje się kompletnie nic, jest to sygnał świadczący o statusie shitcoina.
  • Spełnione obietnice – W przypadku starszych projektów, warto spojrzeć na wcześniejsze obietnice twórców i sprawdzić, czy udało im się je spełnić.
  • Hack – Sprawdź czy projekt, w który chcesz zainwestować padł ofiarą hakerów. Jeżeli tak, być może jest to kryptowaluta, od której powinieneś trzymać się z daleka.
  • Obserwacja – Obserwuj wybraną przez siebie monetę. Śledź jej kanały social media oraz aktualizacje projektu, aby zrozumieć jaki jest sens jego istnienia.
  • Dyskusje – Dołącz do kryptowalutowych for dyskusyjnych. Są one dobrym sposobem na sprawdzenie czy dany projekt jest shitcoinem. Najlepszymi źródłami są Reddit, Quora, bitcointalk lub Telegram. Znajdziesz tam spostrzeżenia wielu innych inwestorów. Są to ogromne społeczności entuzjastów, i niektórzy z nich faktycznie wiedzą, o czym mówią.
  • Index Shitcoinów – Platforma kryptowalutowych instrumentów pochodnych FTX stworzyła indeks, który pozwala monitorować projekty z niską kapitalizacją. Indeks ten nazywa się to SHIT-PERP lub Shitcoin Index Perpetual Futures. Jest to przydatne narzędzie, które może pomóc Ci rozpoznać shitcoina.

Wskazówki dot. kupowania shitcoinów

Kupowanie shitcoinów wiąże się z wysokim ryzykiem, jednak może też oferować lukratywne zyski. Dlatego też wiele osób kupuje mniej znane kryptowaluty o niskiej kapitalizacji. Niestety nie mają oni obranej strategii i nawet po ogromnych wzrostach, potrafią stracić swoje pieniądze. Uważamy, że inwestycja w shitcoiny nie jest wcale czymś złym, trzeba to jednak robić z głową. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was kilka porad dot. kupowania shitcoinów.

  • Zanim przejdziesz do zakupu kryptowalut, które są mało znane lub znienawidzone przez społeczność, przeprowadź dogłębne badania, aby lepiej zrozumieć ich krótko i długoterminowy potencjał. Następnie, kiedy już poczujesz się pewny, że dana moneta może wzrosnąć, zacznij od zainwestowania niewielkiej kwoty.
  • Obserwuj rynek przez jakiś czas i ustal, czy Twoje początkowe spekulacje były poprawne. Jeśli nie, będziesz zmuszony do dokonania trudnego wyboru: albo sprzedasz swoje monety i poniesiesz niewielką stratę, albo zatrzymasz je i poczekasz na potencjalne wzrosty.
  • Jeśli cena zaczyna rosnąć, najlepiej jest zrealizować zyski lub przynajmniej wypłacić początkową inwestycję. Zyskujesz wtedy pewność, że nie stracisz swoich pieniędzy. Analogicznie, jeśli jesteś w pełni świadomy ryzyka i widzisz wyraźny sygnał wskazujący na okazję do zakupów, możesz zainwestować większą kwotę. Warto wspomnieć tutaj o znaczeniu stop-lossa. Jeżeli twoja inwestycja jest już na plusie, zawsze możesz ustawić zlecenie sprzedaży po cenie zakupu, i dzięki temu mieć 100-procentową pewność, że nie stracisz swoich środków.
  • Tak jak już wspominaliśmy wcześniej zawsze pamiętaj, aby kontrolować swoje emocje. Projekty o małej kapitalizacji są często postrzegane jako okazje ze względu na ich niską cenę. W związku z tym, wiele osób tworzy nierealne nadzieje i w efekcie traci zainwestowane środki.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut i blockchaina rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Wraz z jego rozwojem, pojawia się też niezliczona ilość nowych projektów. Podczas wyboru monety pod inwestycję trzeba zachować szczególną ostrożność, tak aby nie natknąć się na shitcoina. Z drugiej strony każda kryptowaluta miała kiedyś niski market cap. Wiele projektów przeszło długą drogę od nic nieznaczącego shitcoina, do kryptowaluty ze szczytu rankingów. Tak więc wybierając projekt, w który chcesz zainwestować warto sprawdzić jego fundamenty i przeprowadzić głęboki research. Być może shitcoin w długoterminowej perspektywie pozwoli Ci uzyskać spory zwrot z inwestycji!


Shitcoin - FAQ

Co to jest Shitcoin?

“Shitcoin” to pejoratywne określenie używane w świecie kryptowalut do opisania kryptowaluty, która nie ma żadnej rzeczywistej wartości lub długoterminowego potencjału. Termin ten jest często używany do opisania kryptowalut, które są uważane za oszustwa lub które są nadmiernie spekulacyjne.

Jak mogę zidentyfikować Shitcoin?

Shitcoin można często zidentyfikować po kilku cechach, takich jak brak przejrzystości, niejasny lub niewykonalny plan biznesowy, nieznane lub niewiarygodne zespoły twórców, a także po braku aktywności na oficjalnych kanałach komunikacji.

Czy Shitcoin zawsze traci na wartości?

Chociaż shitcoiny często kończą się utratą wartości, nie zawsze jest to prawdą. W niektórych przypadkach, shitcoiny mogą doświadczyć krótkoterminowych wzrostów wartości z powodu spekulacji lub pompy i zrzutu (pump&dump). Jednak zazwyczaj te wzrosty są nietrwałe.

Czy inwestowanie w Shitcoin to zawsze zły pomysł?

Inwestowanie w shitcoiny wiąże się z dużym ryzykiem. Chociaż niektórzy inwestorzy mogą zyskać na krótkoterminowych fluktuacjach cen, długoterminowy potencjał takich kryptowalut jest zwykle ograniczony. Zawsze należy dokładnie zbadać kryptowalutę przed zainwestowaniem w nią.

Czy każda mało znana kryptowaluta to Shitcoin?

Nie, nie każda mało znana kryptowaluta to shitcoin. Często nowe, mniej znane kryptowaluty mogą mieć solidne podstawy i potencjał do wzrostu. Kluczem jest dokładne zbadanie kryptowaluty przed zainwestowaniem.



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.