Airdrop - wszystko co musisz wiedzieć [Crypto 101] | CrypS.

Airdrop – wszystko co musisz wiedzieć

5 min
Maciej Zerelik
airdrop Kryptowaluty

Jeżeli interesujesz się kryptowalutami, z całą pewnością w swojej karierze natknąłeś się na sformułowanie „airdrop”. W tym artykule wyjaśnimy ci co to jest airdrop, w jaki sposób działa, dlaczego projekty rozdają kryptowaluty za darmo i wiele więcej. Tak więc zaczynamy!

Co to jest Airdrop?

Airdrop w branży kryptowalut to akcja marketingowa polegająca na rozdaniu darmowych tokenów w celu zwiększenia świadomości na temat danego projektu. Niewielkie ilości danej waluty są wysyłane do portfeli aktywnych członków społeczności za darmo, lub w zamian za małą przysługę, np. udostępnienie posta firmy emitującej dany token.

Airdrop jest działaniem promocyjnym wykonywanym zazwyczaj przez blockchainowe startupy, aby ułatwić rozruch danego projektu cyfrowej waluty. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat danego projektu i zachęcenie większej liczby osób do udziału w nim. Aby zakwalifikować się do otrzymania darmowego airdropu, odbiorca może być zmuszony do posiadania w swoim portfelu pewnej ilości monet. Alternatywnie, konieczne może być wykonanie określonego zadania, np. zamieszczenie informacji o projekcie w swoich mediach społecznościowych.

Dlaczego projekty organizują Airdropy?

Airdropy to w gruncie rzeczy darmowe kryptowaluty. Dlaczego jednak firmy decydują się rozdawać je zupełnie za darmo? Istnieje przynajmniej kilka powodów.

Generowanie Hype’u

Wraz z powstaniem tysięcy różnych kryptowalut, airdropy stały się skuteczną techniką marketingową. Firmy za pomocą darmowych zrzutów generują szum wokół projektu jeszcze przed jego uruchomieniem.

Technika marketingowa

Airdropy stały się innowacyjną i opłacalną techniką marketingową dla kryptowalut. Pozwalają one skutecznie budować rozpoznawalność marki i zbierać wskazówki, które mogą być wykorzystane w przyszłych kampaniach. Co więcej, często są one skierowane bezpośrednio do użytkowników, którzy posiadają już różne bazowe kryptowaluty w swoim portfelu.

Równomierna dystrybucja

Kolejną zaletą airdropów jest to, że zapewniają one równomierną dystrybucję tokenów. Dzięki temu posiada je większa liczba użytkowników. Zapobiega to centralizacji. Jeżeli większość tokenów należałaby do jednej lub kilku osób, mogłyby one skutecznie manipulować rynkiem.

Nagrody

Airdropy są również wykorzystywane jako nagrody za hodlowanie określonego tokena przez dłuższy okres czasu. Rozdawanie tokenów jako nagrody jednocześnie promuje bazowy token, jak również nagradza lojalnych inwestorów.

airdrop rodzaje

Rodzaje airdropów

Istnieje kilka różnych rodzajów airdropów, z których każdy wymaga innych działań.

 • Standardowy airdrop: Standardowe airdropy zazwyczaj wymagają jedynie zapisania się do newslettera na stronie internetowej projektu. Wystarczy tylko wpisać swoje imię i nazwisko oraz adres e-mail.
 • Bounty Airdrop: Airdropy Bounty wymagają wykonania jakiejś formy akcji społecznościowej, np. opublikowania tweeta z linkiem do strony internetowej projektu lub polecenie innym użytkownikom udziału w airdropie. Za każdą pomyślnie zrealizowaną akcję zostaniesz nagrodzony monetami.
 • Holder Airdrop: Ten rodzaj airdropu wymaga posiadania w portfelu określonej monety np. Bitcoina (BTC) lub Ethereum (ETH). Airdrop otrzymasz zgodnie z proporcją określoną przez projekt. Przykładem może być niedawny airdrop tokenów Spark dla posiadaczy XRP. Flare Network zrobiło snapshot wszystkich portfeli XRP w danym dniu o konkretnej godzinie. Osoby, które posiadały wtedy XRP w swoich portfelach, były uprawniene do odbioru tokenów FLR.

Jak otrzymać airdrop i co jest potrzebne do jego odebrania?

Wartość tokenów odebranych z airdropu może wahać się od zera do nawet kilkuset dolarów. Zastanawiasz się zapewne co jest potrzebne, aby odebrać darmowe kryptowaluty. Przede wszystkim potrzebny jest Ci portfel kryptowalut, w którym można je przechowywać. Większość z tokenów rozdawanych w airdropach opiera się na blockchainie Ethereum. Aby odbierać tego typu kryptowaluty, potrzebny jest portfel kompatybilny ze standardem ERC-20 np. MyEtherWallet. W przypadku tokenów budowanych na innych łańcuchach, będziesz musiał znaleźć dedykowany portfel. Drugą niezbędną rzeczą są konta w mediach społecznościowych. Firma organizująca airdrop zazwyczaj wymaga od ciebie pewnych działań takich jak np. udostępnienie lub zalajkowanie posta. Warto mieć pod ręką gotowe konta na platformach takich jak Facebook, Twitter i Telegram.

Większość aidropów wymaga od Ciebie wypełnienia określonych informacji lub wykonania określonych czynności. Wśród nich mogą znaleźć się następujące zadania:

 • Wypełnienie arkusza google
 • Dołączenie do kanału na Telegramie
 • Udostępnienie posta lub retweetowanie tweeta
 • Zarejestrowanie się na stronie internetowej
 • Polecenie airdropu znajomemu

Oprócz wykonania danego zadania, wymagane może być też posiadanie w portfelu bazowej kryptowaluty takiej jak np. Ethereum przez określony czas.

airdropy bezpieczeństwo

Jak bezpiecznie odbierać airdropy?

Airdropy to skuteczny sposób na zdobywanie darmowych tokenów bez żadnej inwestycji. Nie wszystkie airdropy są jednak legalne i tak jak w przypadku innych kryptowalutowych produktów, w tym sektorze też można natknąć się na oszustów. Istnieje kilka ważnych kroków, które należy rozważyć przed wzięciem udziału w airdropie.

 • Nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych: Jeśli na którymś z etapów airdropu, ktoś prosi Cię o wprowadzenie kluczy prywatnych, możesz być pewny, że jest to zwykły scam.
 • Prośba o pieniądze – Jeśli któryś z airdropów poprosi Cię o wpłatę za udział, może to być znak, że masz do czynienia z oszustwem.
 • Podejrzane działania – Przed skorzystaniem z airdropu warto sprawdzić dane dot. projektu takie jak strona internetowa, zespół, czy konta w mediach społecznościowych.

Łatwym sposobem na zwiększenie swojego bezpieczeństwa jest także stworzenie dedykowanego adresu e-mail, służącego wyłącznie do odbierania airdropów.

Czy airdropy są opłacalne?

To zależy. Liczba powstających projektów rośnie wykładniczo i tylko mały odsetek z nich koniec końców odniesie sukces. Biorąc udział w airdropie nigdy nie mamy 100-procentowej pewności, że wybrany przez nas projekt rzeczywiście zyska na wartości. Dlatego ważną rzeczą jest, aby wziąć pod uwagę ryzyko.

Przed zarejestrowaniem się do airdropa warto zadać sobie pytanie: „Co mogę stracić?”. W przypadku większości airdropów jedyną rzeczą, którą możesz zmarnować jest twój własny czas. Jednak czy poświęcenie kilku lub kilkunastu minut to aż tak ogromna strata?

Dobrym przykładem będzie airdrop tokenów NANO. Użytkownicy biorący udział w promowaniu projektu mogli otrzymać nawet kilka tysięcy darmowych monet. W szczytowym momencie cena jednego tokena przekroczyła wartość 30 USD. Ten airdrop okazał się bardzo zyskowny.

Najpopularniejsze airdropy

uniswap logo

Uniswap

Uniswap rozdał airdrop użytkownikom, którzy dokonali przynajmniej jednej transakcji na platformie przed 1 września 2020 roku. Każdy zakwalifikowany portfel otrzymał 400 tokenów UNI. Aktualna wartość całego airdropu to prawie 4000 USD.

decred

Decred

W styczniu 2016 roku Decred rozdał wczesnym użytkownikom 258 000 tokenów DCR. Najwyższa wartość airdropu wyniosła wtedy 32 500 dolarów.

bitcoin cash

Bitcoin Cash

Najbardziej znanym hard forkiem w historii blockchaina jest Bitcoin Cash (BCH). Każda osoba, która posiadała 1 Bitcoin w momencie snapshota otrzymała 1 BCH. W szczytowym momencie BCH kosztowało nawet 4300 USD.

stellar logo

Stellar

W czerwcu 2017 r. Stellar podarował każdemu posiadaczowi BTC tokeny XLM warte 1000 USD. W ten sposób rozdane zostało 19% całkowitej podaży projektu.

W listopadzie 2018 roku Stellar wraz z blockchain.com zdecydował się dokonać najwyższego w historii airdropu. W tym celu projekt przeznaczył XLM o wartości 125 000 000 USD. Airdrop jest cały czas aktywny i możliwy do odebrania.

Podsumowanie

Airdropy są dobrym pomysłem szczególnie dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z krypto, jednak nie mają środków na inwestycję. Co więcej dają potencjał na zarobienie bardzo dobrych pieniędzy, a jedyne ryzyko, które ponosisz to strata własnego czasu. W przypadku airdropów, podobnie jak w przypadku wszystkich kryptowalutowych produktów należy jednak zachować należytą ostrożność. W sieci grasuje mnóstwo oszustów, którzy za wszelką cenę będą próbować wyłudzić twoje klucze prywatne lub pieniądze. 

reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.