Jak zdobyć pierwszy bitcoin i inne kryptowaluty? [Crypto 101] | CrypS.

Jak zdobyć pierwszy bitcoin i inne kryptowaluty?

7 min
Redaktor: Albert Czajkowski
jak zdobyć bitcoin Bitcoin [BTC]

Podzielmy pytanie: „Jak zdobyć pierwszy bitcoin i inne kryptowaluty?” na dwie kategorie. Pierwszą, czyli: „jak faktycznie zdobyć pierwszy bitcoin?” – to znaczy zarobić kryptowaluty nie inwestując w nie złotówek, dolarów ani euro. Opowiemy w niej zatem o tym, jak wejść w świat kryptowalut bez wkładu własnego. Druga kategoria: „jak kupić bitcoina lub inne kryptowaluty i na nich zarobić?”– wyjaśni w jaki sposób można wymienić to co trzymamy w portfelu, lub na koncie, na cyfrowe aktywa. Dowiemy się w niej zatem jak kupić bitcoiny i co zrobić, aby przyniosły nam zysk, ewentualnie jak ukryć je do czasu, gdy ich wartość wzrośnie.

Jeżeli widzieliście już kilka innych poradników zatytułowanych jak ten, lub podobnie – możecie odpuścić sobie kolejny. Jeśli już jakiś czas szukacie informacji na rozmaitych forach i macie potrzebną wiedzę, czas na pierwszy krok. Jeżeli wciąż wahacie się, w którą stronę pójść, możecie wybrać najprostszy sposób: skorzystać z giełdy kryptowalut. Kupić jakiś wybrany coin lub token, najlepiej w momencie, gdy jest perspektywa, że jego cena będzie wzrastać. Możecie skorzystać z naszego ratingu giełd oraz przeczytać o tym jak wybrać giełdę dla siebie.

Bez dalszych wstępów. Pod każdą metodą szacowana opłacalność, skala od najniższej:

zerowa, niska, ok, dobra, wysoka.

Kategoria 1: jak zdobyć bitcoiny, nie używając FIAT-a?

jak zdobyć kryptowaluty

Mining

Opłacalność: od niskiej do dobrej (zależy od inwestycji w sprzęt)

Z tym minningiem to nie tak, że on jest całkowicie za darmo, chociaż to zdobywanie kryptowalut w najczystszej formie. Ich historia zaczyna się przecież od pierwszego wykopanego bloku Genesis. Niestety kopanie najpopularniejszych kryptowalut stało się przemysłem. W tej sytuacji dobrze jest kopać tam, gdzie są perspektywy na większy zysk, czyli wybierać obiecujące, lecz wciąż mało znane projekty. Przy wyborze warto zajrzeć na stronę whattomine.com. Znajdziemy na niej szacowaną opłacalność wydobywania różnych kryptowalut. Aby dołączyć do stawki trzeba zainwestować w koparkę – czyli sprzęt stworzony do miningu. O wszystkim napiszemy w oddzielnym artykule, a link do niego pojawi się tutaj:
Bez wątpienia jest to interesująca perspektywa na zdobywanie kryptowalut. Do jej wad należą wysokie koszty pracy koparki (opłaty za prąd) i potrzeba zainwestowania pieniędzy w sprzęt (w najbardziej oszczędnym wariancie w dodatkowe chłodzenie komputera).

Faucety, ruletki i ankiety

Opłacalność: od zerowej do niskiej

Zazwyczaj gdy ktoś w internecie chce nam dać coś “za darmo” pojawia się jakiś haczyk. Krany kryptowalut, czyli faucety i pokrewne im strony, nagradzają użytkowników milionowymi częściami bitcoina lub innych kryptowalut, w zamian za klikanie. Wystarczy mieć komputer, internet i myszkę. Raz na jakiś czas należy przeklikać captchę, wypełnić ankietę, zakręcić ruletką albo obejrzeć reklamy. Haczyk polega na tym, że można na tym zarobić niewiele. Większość ludzi traci cierpliwość nim dojdzie do limitu wypłaty. Aby go osiągnąć, zazwyczaj trzeba stracić trochę czasu. Strony z faucetami nie ułatwiają zadania i lubią się zacinać, przekierowywać w dziwne miejsca internetu i nie są bezpiecznym miejscem. To wariant dla cierpliwych i nieoczekujących kokosów. Do tej kategorii możemy zaliczyć także strony płacące drobne za mikrozadania, wśród nich: bituro.com, coinbucks.io czy bitcoinrewards.com.

Programy afiliacyjne/partnerskie

Opłacalność: od zerowej do dobrej

Programy, o których mowa, polegają na założeniu konta na platformie, która daje nam premię za każdego nowego użytkownika, którego zaprosimy. Naszym celem jest zdobycie kryptowalut od zera, więc wybieramy projekty, które mogą nam je dać. Przykładowo zakładamy konto na popularnej giełdzie kryptowalut i polecamy ją innym. Zgodnie z jej programem partnerskim, giełda dzieli się z nami opłatami, które wygenerują nasi znajomi. Podobno rekordzista zarobił w ten sposób 4 cyfrową sumę i nie chodzi o dolary, tylko o pierwszą kryptowalutę. Mniej etyczne jest polecanie w ten sposób internetowych, bitcoinowych kasyn, które dają nam procent od pieniędzy, które “przerżną” nasi znajomi. W niektórych dają nawet 30%. Zainteresowani znajdą sporo giełd i platform działających w ten sposób. Nie zbliżajmy się jednak do podejrzanych stron i piramid finansowych. Ostudźmy też entuzjazm. By zarabiać w ten sposób dużo, trzeba poświęcić sporo czasu. Przy kilku znajomych, którzy skorzystali z naszego linku partnerskiego, zarobki będą symboliczne.

Zarabianie tradycyjne

Opłacalność: każda (w zależności od metody zarabiania przez internet)

Zarabianie tradycyjne – czyli przyjmowanie kryptowalut za rzeczy, które kupuje się korzystając z tradycyjnych walut. Zamiast złotówki każemy sobie płacić w bitcoinach, ethereum, litecoinach lub jakiejkolwiek innej kryptowalucie. Sposobów zarabiania przez internet jest sporo: od sprzedaży robótek ręcznych, gratów ze strychu lub usług grafika, po udzielanie korepetycji przez Skype’a. Trzeba założyć portfel kryptowalut i dopisywać jego adres publiczny do każdego paragonu dla naszych klientów.

Kategoria 2: jak kupić bitcoina lub inne kryptowaluty i na nich zarobić?

kupowanie kryptowalut

Krok pierwszy: kupujemy kryptowaluty

O tym gdzie i jak kupić bitcoin, piszemy dokładniej, w osobnym poradniku – tutaj. Poniżej to samo, jednak w dużo krótszej formie: 

  • Bezpośrednio od kogoś

Tak jak Satoshi przykazał. Kupujemy kryptowaluty bezpośrednio od osoby, która chce je sprzedać. Ofert od fizycznych osób szukamy na Polskim Forum Bitcoin oraz stronie localbitcoins.com. To najbardziej znane miejsca, gdzie ogłaszają się chętni do wymiany cyfrowego złota na złotówki lub inne tradycyjne aktywa. Czasami kupując w ten sposób, można trafić na przeceny i okazje, np. gdy ktoś potrzebuje szybko spieniężyć swoje cyfrowe środki, albo chce by zapłacić mu w gotówce.

  • W bitomacie

Czyli w bankomacie, ale w takim specjalnym, służącym do kupna bitcoinów. W tej chwili, takie maszyny znajdują się na mapach większości głównych polskich miast. Są także w całkiem zaskakujących lokalizacjach jak np. w Czeladzi lub w Świeciach. Aby odszukać najbliższy wpisz hasło “bitomat” w mapach google lub skorzystaj ze strony coinatmradar.com.
Największymi wadami bitomatów jest fakt, że każdy z nich rządzi się swoimi prawami i z tego powodu oferują bitcoiny obciążone przeróżnymi prowizjami. Zanim skorzystamy z najbliższego, warto dokładnie dowiedzieć się ile nam potrąci.

  • Przez giełdę

Pomimo, że jest to prosty sposób, który nie wymaga wyjścia z domu, trzeba pamiętać o jego wadach. Po pierwsze giełda to pośrednik, czyli kryptowalutowy bank. W związku z tym wiele z nich wymaga od nas weryfikacji: skanu dowodu osobistego, zdjęcia i kwitów z potwierdzeniem miejsca zamieszkania. Nie wszędzie jest to jeszcze obowiązkowy proces, ale staje się swego rodzaju normą w branży. Państwa naciskają na giełdy aby szły w tym kierunku. Formalnie kierują się obawami, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Zwolennicy anonimowości odpierają te argumenty. Kolejnym minusem giełd są prowizje, bywają wysokie i niskie, ale nikt ich nie lubi. Mimo wszystko prowizje w przypadku giełd są na ogół znacznie niższe niż w przypadku bitomatów lub zakupu bezpośredniego. Ponadto zostają kwestie bezpieczeństwa. Giełdę trzeba więc wybrać starannie. Powinniśmy wiedzieć czy nie pada ofiarą hakerów raz na kwartał, czy trzyma klucz do naszej bankowej skrytki w bezpiecznym miejscu. Z tego powodu, staramy się wypracować na CrypS-ie efektywny rating bezpieczeństwa giełd kryptowalut. O tym na co zwracać uwagę przy wyborze “krypto-banku”, wspominaliśmy tutaj. W tym poradniku dowiesz się zaś jak kupić bitcoiny na giełdzie Binance.

O tym jak znaleźć kryptowaluty, w które warto inwestować, pisaliśmy tutaj. Tymczasem przechodzimy dalej, czyli do zarabiania.

Handel na giełdzie kryptowalut

Opłacalność: ok

To bardzo szeroka kategoria i można by rozbić ją na wiele taktyk i podgatunków tradingu. Dlaczego opłacalność to tylko “ok”? Dlatego, że owszem – tradując można zarobić dobrze, świetnie, a nawet lepiej, ale musimy pamiętać o tym, że większość ludzi na tym traci. Statystyka jest nieubłagana, ale wynika z jednej prostej prawdy: aby handel przynosił nam zyski, musimy poświęcić mu wiele godzin, wypracować własną taktykę, śledzić wykresy i zmieniające się ceny. Trzeba poznać rynek i początkowo, zanim nauczymy się na nim grać, obracać małymi kwotami. Podsumowując: handel tak, ale prowadzony umiejętnie.

Kupić taniej, drożej sprzedać (HODL)

Opłacalność: zależy od cierpliwości i wyczucia rynku

Możemy kupić kryptowaluty i zapomnieć o nich na parę lat, a później sprzedać je gdy osiągną historyczne szczyty. Najdoskonalsze przykłady opłacalności tej taktyki, przyniósł nam zmienny kurs bitcoina. Kupując go w połowie 2016 roku, zapłacilibyśmy około 2000 złotych. Jeżeli chcielibyśmy sprzedać go dzisiaj, zyskalibyśmy ponad 32000 (według kursu z ostatnich dni października 2019). Zyski mogą być więc potężne, ale może zdarzyć się też, że kurs naszego nabytku poszybuje w dół i nigdy nie odbije się do ceny, po której go kupiliśmy. Duży zysk mogą przynieść nam inwestycje w kryptowalutowe nowości, ale wiążą się one także z największym ryzykiem (start-upy często upadają).

Trzymanie z dywidendą

Opłacalność: niska – ok

Skoro i tak trzymamy kryptowaluty aby sprzedać je w przyszłości, możemy wysłać je na lokatę (byle do bezpiecznego banku(!), po raz kolejny – rating). Są giełdy, które płacą użytkownikom za trzymanie swoich coinów w obiegu, są też takie gdzie można je wypożyczać, również za odpowiedni procent – przykładem Binance Lending. W ten sposób otrzymujemy pasywny dochód. Oczywiście tym większy, im więcej mamy i im dłużej trzymamy to na lokacie. Z uwagi na wypadki, jakimi czasem ulegają giełdy, nie jest to najbezpieczniejszy sposób pomnażania kryptowalut, ale bez wątpienia nie kosztuje wiele wysiłku.

Arbitraż

Opłacalność: niska – ok

Aby zarabiać w ten sposób, wystarczy założyć konta na kilku różnych giełdach kryptowalut. Wybieramy takie, które różnią się od siebie kursami. Kupujemy kryptowaluty w niższej cenie na jednej giełdzie, po czym przesyłamy je tam, gdzie możemy sprzedać z zyskiem. Raczej nie osiągniemy w ten sposób gigantycznych dochodów i nie jest to najprostsza metoda, ale może zapewnić nam całkiem niezłą dniówkę. Rzecz jasna, jeśli tak jak w większości innych przypadków, poświęcimy odpowiedni czas na wypracowanie swojej taktyki i będziemy mieć jakieś środki, aby zacząć. Sam arbitraż może przyjąć również inne, bardziej skomplikowane formy. Ponadto musimy szukać do tego celu również mniej popularnych giełd, które mogą wiązać się z ryzykiem utraty środków.

Boty

Opłacalność: ok

To wariant dla osób, które nie chcą (lub nie mają czasu) by nauczyć się handlować na giełdzie, ale mają pieniądze. Bot, którego możemy kupić, będzie przeprowadzać transakcje za nas, samodzielnie analizując trendy i prognozując przyszły obraz rynku. Tego rodzaju programy stają się coraz popularniejsze. Wraz z nimi pojawia się też ogromna ilość podejrzanych platform, które wykorzystują naiwnych nowicjuszy i kradną zainwestowane przez nich pieniądze. Wiele z “najskuteczniejszych na świecie” botów do zarabiania bitcoinów, to zwykłe oszustwa. Bądźmy ostrożni.
Warto również dodać, że boty, które realnie zarabiają w długim terminie są niezwykle trudne do znalezienia. Najczęściej powstają “na zamówienie” i są tworzone w oparciu o wiedzę osoby, która zamawia takiego bota.

Na zakończenie

Niezależnie od tego w jaki sposób zdobędziesz pierwsze kryptowaluty, pamiętaj o tym aby przechowywać je bezpiecznie. Załóż swój własny portfel kryptowalut. Niech to nie będzie skrytka na giełdzie ani plik w Wordzie, w którym zapisujesz hasła. Większe kwoty przechowuj offline. Jeśli nie trzeba ufać żadnym pośrednikom, po co to robić? Ktoś powiedział kiedyś, że im większa wolność, tym większe niebezpieczeństwo. Kryptowaluty są jednym z najbardziej wolnościowych wynalazków naszej epoki. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się okraść.


Jak zdobyć bitcoin i inne kryptowaluty? - FAQ

Jakie są główne metody zdobycia Bitcoinów i innych kryptowalut?

Główne metody zdobycia Bitcoinów i innych kryptowalut to:

  1. korzystanie z kranów kryptowalutowych,
  2. handel na giełdach kryptowalutowych,
  3. uczestnictwo w programach partnerskich,
  4. górnictwo kryptowalut,
  5. uczestnictwo w airdropach.

Co to jest kran kryptowalutowy i jak z niego korzystać?

Kran kryptowalutowy to strona internetowa lub aplikacja, która rozdaje niewielkie ilości kryptowalut za darmo lub w zamian za wykonywanie prostych zadań, takich jak oglądanie reklam, rozwiązywanie łamigłówek czy udział w grach. Aby korzystać z kranu kryptowalutowego, potrzebujesz najpierw założyć portfel kryptowalutowy, a następnie zarejestrować się na stronie kranu i podać swój adres portfela. Po tym możesz przejść do wykonywania zadań. Warto pamiętać, że takie nagrody są zazwyczaj bardzo małe, a często strony tego typu mogą okazać się oszustwem.

Jak zdobyć kryptowaluty poprzez handel na giełdach kryptowalutowych?

Aby zdobyć kryptowaluty poprzez handel na giełdach kryptowalutowych, musisz najpierw wybrać odpowiednią giełdę i utworzyć konto. Następnie musisz zdeponować środki, np. poprzez przelew bankowy lub kartę płatniczą. Po zdeponowaniu środków możesz rozpocząć handel, kupując i sprzedając kryptowaluty w zależności od ich aktualnych kursów. Ważne jest, abyś zapoznał się z zasadami działania giełdy oraz z ryzykiem związanym z handlem kryptowalutami przed rozpoczęciem inwestycji.

Jak działa górnictwo kryptowalut i czy warto zacząć się tym zajmować?

Górnictwo kryptowalut polega na wykonywaniu obliczeń matematycznych za pomocą specjalistycznego sprzętu komputerowego, w celu potwierdzenia transakcji i dodania ich do blockchaina. Górnictwo wymaga dużych nakładów finansowych na zakup sprzętu i ponoszenia kosztów związanych z jego eksploatacją, takich jak koszty energii elektrycznej. Warto zacząć się tym zajmować tylko wtedy, gdy masz odpowiednie środki i wiedzę na temat górnictwa oraz ryzyka związanego z inwestycją.

Czy można zdobyć kryptowaluty poprzez airdropy i jak wziąć w nich udział?

Tak, można zdobyć kryptowaluty poprzez udział w airdropach, czyli darmowych rozdawnictwach kryptowalut organizowanych przez różne projekty blockchainowe. Aby wziąć udział w airdropie, zwykle musisz spełnić określone warunki, takie jak posiadanie określonej kryptowaluty lub wykonywanie określonych działań, np. udostępnianie postów w mediach społecznościowych. Najlepszym sposobem, aby poznać szczegóły dotyczące airdropów, jest śledzenie różnych projektów blockchainowych oraz serwisów informacyjnych specjalizujących się w kryptowalutach.

Jakie są najbezpieczniejsze sposoby przechowywania kryptowalut, które zdobyłem?

Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut, które zdobyłeś, jest korzystanie z portfela sprzętowego lub oprogramowania, które zapewniają bezpieczeństwo prywatnych kluczy, które są niezbędne do zarządzania twoimi kryptowalutami. Warto pamiętać, że przechowywanie kryptowalut na giełdach kryptowalutowych lub w portfelach online wiąże się z większym ryzykiem kradzieży lub utraty środków. Dlatego zaleca się, aby zawsze przechowywać swoje kryptowaluty w bezpiecznych portfelach, a także tworzyć kopie zapasowe swoich prywatnych kluczy i przechowywać je w bezpiecznym miejscu, np. w sejfie lub na urządzeniu offline. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich kryptowalut zależy od Twojej odpowiedzialności i dbałości o swoje środki.

Czy istnieją jakieś podatki związane z posiadaniem i zdobywaniem kryptowalut w Polsce?

Tak, w Polsce istnieją podatki związane z posiadaniem i zdobywaniem kryptowalut. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów z 2018 roku, kryptowaluty traktowane są jako “przedmioty własnościowe”, co oznacza, że ​​ich posiadanie, handel, wymiana i wykorzystanie podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych lub podatkowi od towarów i usług.

Podatek dochodowy należy uiścić w przypadku uzyskania zysków z handlu, wymiany lub sprzedaży kryptowalut. Podatek ten wynosi 19% od zysków uzyskanych w ciągu roku podatkowego.

Podatek od towarów i usług (VAT) może być pobierany w przypadku, gdy kryptowaluty są używane jako forma płatności za produkty lub usługi. W takiej sytuacji, VAT wynosi 23% i pobierany jest na wartość kryptowaluty w momencie dokonania transakcji.



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.