Panika na rynku bitcoina wśród STH! Największa wyprzedaż od czasu upadku Terry | Wiadomości | CrypS.

Panika na rynku bitcoina wśród STH! Największa wyprzedaż od czasu upadku Terry

Filip Dzięciołowski
Wyprzedaż bitcoina

Ostatnia korekta cenowa, która sprowadziła kurs bitcoina poniżej poziomu 41 tys. USD, doprowadziła do milionowych likwidacji na rynku. Wygląda jednak na to, że na dany moment w tym sektorze znów zapanowała niedźwiedzia atmosfera oraz silna presja sprzedażowa. Tylko w ciągu jednego dnia dokonano sprzedaży bitcoina na ponad 2 miliardy USD.


Wygląda na to, że wielu inwestorów zbyt mocno zachłysnęło się euforią dot. potencjalnego zatwierdzenia przez SEC wniosków o bitcoinowe ETF-y, która napędzała wzrosty tego aktywa przez ostatnie tygodnie. Po naprawdę dobrych dwóch miesiącach przyszedł czas na pierwszą poważniejszą korektę. Ta jednak wywołała zbyt duży lęk wśród posiadaczy BTC i doprowadziła do dość silnej presji sprzedażowej. Efektem tego jest odnotowana sprzedaż kryptowaluty na poziomie 2 miliardów dolarów w ciągu jednej doby. Miało to miejsce w dniu 12 grudnia.

Inwestorzy znów wyprzedają bitcoina

Miniony weekend zakończył się pojawieniem silnej czerwieni na wykresie cenowym bitcoina. W nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano bowiem największy jednodniowy spadek ceny BTC w tym roku, który wyniósł ponad 8%.

Bitcoin nie zdołał finalnie zdobyć poziomu 44 tys. dolarów na dłużej, a niedźwiedzie zepchnęły jego kurs do prawie 40 tys. dolarów, czyli poziomu, o który kryptowaluta walczyła przez ostatnie tygodnie. Czy jest to jednak tragedia i znak, że nadzieje na nową hossę prysły? Absolutnie nie, takie zdarzenia mają prawo mieć miejsce i jest to naturalna korekta.

Jednakże wielu posiadaczy BTC nie wytrzymało presji sprzedażowej spowodowanej spadkiem BTC na wykresie i ruszyło na giełdy celem pozbycia się swoich aktywów.

Z danych on-chain od platformy Glassnode wynika, że w dniu 11 grudnia krótkoterminowi HODLerzy (STH; inwestorzy posiadający BTC nie dłużej niż przez 155 dni), przetransferowali na giełdy ponad 1,93 miliarda dolarów. Dzień później doszło do tego kolejne 2,08 miliarda dolarów.

Jest to więc największa wyprzedaż bitcoina od 18 miesięcy. Ostatni raz takie poziomy odnotowano w czerwcu 2022 roku, czyli niedługi czas po upadku ekosystemu Terry. W czerwcu tamtego roku, gdy firma oferująca kryptowalutowe pożyczki – Celsius – z dnia na dzień zamroziła wszystkie depozyty swoich klientów i dała wyraźny sygnał, że jest bliska bankructwa, inwestorzy bitcoina ruszyli właśnie na giełdy sprzedając zbliżone ilości, co obecnie.

Co prawda, w przeliczeniu stricte na ilości monet BTC wolumeny okazały się mniejsze, aczkolwiek wynik z 12 grudnia okazał się największym od początku lipca tego roku. W tamtym czasie kurs bitcoina utrzymywał się na poziomie lekko powyżej 30 tys. dolarów, po czym nagle spadł do 25 tys. dolarów. Powodem tamtej korekty były m.in. fałszywe informacje dotyczące tego, jakoby SpaceX miało się pozbyć wszystkich posiadanych BTC.

Kurs bitcoina obecnie

W momencie pisania tego artykułu bitcoin przechodzi z rąk do rąk po cenie 41 072 dolary. Jest to mniej o 2% niż 24 godziny temu. W skali tygodnia kryptowaluta potaniała o 7%. Warto jednak mieć na względzie, że nadal od początku roku bitcoin jest droższy o ponad 140%.

Wykres cenowy BTC na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
Wyprzedaż bitcoina



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.