Kurs bitcoin napotyka silną korektę. Likwidacja ponad 1 mld USD w otwartych pozycjach. Co jest przyczyną? | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoin napotyka silną korektę. Likwidacja ponad 1 mld USD w otwartych pozycjach. Co jest przyczyną?

Powrót niedźwiedzi Bitcoin [BTC]

Kurs bitcoina (BTC) spadł poniżej poziomu 41 000 USD. Wszystko stało się 11 grudnia o godzinie 2:15 czasu UTC. Co doprowadziło do tej korekty? Czy to koniec okresu silnych wzrostów? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. 


Kurs bitcoin: spadek poniżej 41 000 USD

W momencie pisania tych słów kurs bitcoina wynosi ok. 42 240 USD, co oznacza spadek o blisko 4% w skali doby. W ciągu tygodnia inwestycja w główną kryptowalutę nadal daje zysk, ale już tylko na poziomie 1,9%.

Oberwał też ether, którego cena wynosi dziś 2246 USD, co oznacza spadek o 4,5% w ciągu 24 h i niemal tą samą cenę co 7 dni temu.

Istotne jest jednak, co doprowadziło do spadków. Jak wynika z danych od CoinGlass, był to owoc likwidacji długich pozycji o wartości ponad 270 milionów USD. Spadek spowodował również utratę około 1,2 miliarda USD otwartych pozycji na BTC.

Warto jednak zauważyć, że wykres od dawna wyglądał tak, jakby błagał inwestorów o korektę. Wczoraj sam Scott Melker z Wolf of All Street zauważył, że bitcoin właśnie zakończył swoją ósmą zieloną (wzrostową) tygodniową świecę. Dopytał wtedy:

Kiedy korekta, proszę pana?

Ta przyszła niedługo potem.

Spadek oznacza największy jednodniowy spadek wartości bitcoina od ponad miesiąca.

Czy to koniec? Bitcoin umarł?

Od razu uspokajamy: nic złego się nie wydarzyło. to naturalna korekta. Tego typu spadki będą nam towarzyszyć najpewniej przez najbliższe ok. 2 lata. Przeważać powinny jednak wzrosty, bowiem wiele wskazuje na to, że zaczyna się hossa.

Spójrzmy zresztą na szerszy kontekst. Od 1 stycznia tego roku bitcoin zdrożał o ponad 160%. Rynek ostrzy zęby na to, co wydarzy się początkiem 2024 r. Wtedy to mogą powstać ETF-y spot BTC, co dodatkowo napędzi wzrosty.

Jeżeli SEC zawiedzie i nie zatwierdzi ETF-ów jest jeszcze kwietniowy halving i obniżki stóp proc. przez Fed (może 2 kw. roku).

Obecnie spadki nie pogorszyły znacznie nastrojów. Ostatnie badanie indeksu strachu i chciwości BTC wykonano przy cenie 43 868 USD. Wtedy wynosił on 74, co oznaczało chciwość rynku.

Z Ethereum Fear and Greed Index wynosi 73, co też oznacza chciwość.

Powrót niedźwiedzireklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.