Rosja wydobyła w 2023 roku bitcoiny warte miliardy dolarów. Tylko jeden kraj miał lepszy wynik | Wiadomości | CrypS.

Rosja wydobyła w 2023 roku bitcoiny warte miliardy dolarów. Tylko jeden kraj miał lepszy wynik

Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów Rosja zajęła drugie miejsce pod względem wolumenu wydobycia wirtualnych walut pod koniec 2023 roku, tuż za Stanami Zjednoczonymi.


  • Według danych pochodzących od firmy BitRiver, rosyjscy górnicy kryptowalut wydobyli w 2023 roku około 54 000 BTC,
  • Wydaje się, że rynek wydobycia wirtualnych walut w Rosji rozwija się w rekordowym tempie, przy czym wykazuje on potencjał do dalszego wzrostu. 

Rosja goni USA pod względem miningu BTC

Z doniesień krajowych mediów, które powołały się na dane pochodzące od znanej firmy wydobywczej BitRiver wynika, że w ubiegłym roku rosyjskie firmy wydobyły bitcoiny o łącznej wartości około 3,5 miliarda dolarów

Co więcej wspomniany rynek rozwija się w dość szybkim tempie, zważywszy na fakt, iż moce wydobywcze osiągnęły 2,2 gigawata (GW). Stanowi to wzrost o 120% w porównaniu do wyniku w wysokości 1 GW osiągniętego przez Rosję w 2022 roku. 

Zestawiając dane dotyczące wydobycia bitcoinów przez rosyjskie firmy z tymi pochodzącymi z USA, widzimy, że Stany Zjednoczone wciąż pozostają liderem. W 2023 r. wydobyły one 143 000 BTC. Ponadto moce wydobywcze wzrosły tam z 3,4 GW w 2022 roku do 5,3 GW w roku kolejnym. Pod tym względem jest to natomiast wzrost o jedyne 55,88%.

Co z opłacalnością wydobycia bitcoinów?

Eksperci twierdzą ponadto, iż pomimo ryzyka awarii technicznych, niedawnego halvingu, który zmniejszył nagrodę blokową, jaką otrzymują górnicy BTC, a także zmienności na rynku kryptowalut, wydobycie BTC w Rosji pozostaje opłacalne

Założycielka internetowego forum poświęconego wydobyciu wirtualnych walut – Nikita Vasev, podkreśliła, że niskie taryfy za energię elektryczną przyciągają górników. Dodatkowo chłodny klimat wspiera ich działalność, co znacznie zmniejsza koszty sprzętu chłodniczego. 

Z drugiej jednak strony przemysł wydobywczy na terenie Rosji rozwija się dynamicznie ze względu na brak ram regulacyjnych. Jeśli te nagle zostaną wprowadzone, mogą one uderzyć w górników oraz wpłynąć na rentowność wydobycia kryptowalut w tym kraju. 

Obecnie widoczny jest już postęp w zakresie regulacji wydobycia wirtualnych walut w Rosji. Objawia się on w propozycji ze strony urzędników dot. wprowadzenia specjalnego rejestru górników oraz wdrożenia osobnego kodu dla tego sektora. Co więcej, podniesiono także taryfę za energię elektryczną dla osób i firm wydobywających wirtualne waluty. 

BitRiver wysoko ocenił jednak potencjał rosyjskiej branży wydobywczej kryptowalut, spodziewając się wzrostu na poziomie około 20–40% do końca 2024 roku.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.