Roboty AI odkryły nową substancję. Czy wkrótce zastąpią naukowców? | Wiadomości | CrypS.

Roboty AI odkryły nową substancję. Czy wkrótce zastąpią naukowców?

Sztuczna inteligencja badania

Naukowcy nie będą nam już potrzebni? Roboty ze sztuczną inteligencją dokonały odkrycia nowej substancji! Czy wkrótce znajdą lek na raka i inne choroby?


  • Roboty napędzane sztuczną inteligencją odkryły nową substancję,
  • AI stworzyła też nowy lek na poważną chorobę płuc.

Sztuczna inteligencja zabierze prace naukowcom?

Czy naukowcy mogą powoli drukować CV i ustawiać się w kolejce do pośredniaka? Oczywiście szukając posady w branży remontowo-budowlanej?

Skąd to pytanie? Zespół robotów postanowił opracować nowe materiały generujące światło laserowe. Co ciekawe, maszyny podzieliły się pracą i stworzyły materiał emitujący światło laserowe z rekordową wydajnością.

Nad projektem pracowały dwa laboratoria, ze Szkocji i Kanady. Najpierw stworzyły bloczki różnych materiałów wielkości kostek cukru. Te trafiły do następnych placówek, w których roboty łączyły je w różne kombinacje. Chciały uzyskać jak najlepsze efekty.

Gotowe próbki wysłano na końcu do Toronto. Tam kolejna grupa robotów przebadała wszystkie i wyselekcjonowała najlepsze materiały. Potem – tak, znów maszyny – opracowały przemysłowe metody pozyskiwania substancji.

Próbki trafiły jeszcze do Japonii, gdzie przeanalizowano ich działanie w praktyce i przetestowano właściwości.

Dlaczego roboty?

Warto dodać, że wykorzystywanie AI i robotów do prac nad nowymi substancjami to dobry pomysł. Zwiększy to wydajność pracy, a także – w przypadku materiałów, które mogą być groźne dla organizmów żywych – sprawia, że ludzie po prostu nie są narażeni na negatywne skutki np. promieniowania.

Do tego roboty nie męczą się i mogą pracować dłużej (nawet całodobowo).

AI stworzyła już też lek firmy Insilico Medicine. Wykorzystanie nowej technologii to początkowa inwestycja, ale potem też cięcia kosztów. Spółka najpierw otrzymała duże dofinansowanie w wysokości 402 milionów USD, a jej przychody w 2022 roku wzrosły ponad sześciokrotnie.

Owocem prac AI w firmie jest INS018_055, lek przeznaczony do leczenia idiopatycznego włóknienia płuc. Chodzi o chorobę, która w skrajnym przypadku prowadzi do niewydolności oddechowej.

Czy oznacza to, że ludzcy naukowcy stracą pracę? Do tego daleka droga. Warto jednak dodać, że wykorzystanie AI zwiększy wydajność pracy w laboratoriach.

Sztuczna inteligencja badania



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.