Gdzie i jak kupić bitcoin?  [Crypto 101] | CrypS.

Gdzie i jak kupić bitcoin? 

7 min
Michał Misiura
kup bitcoin Bitcoin [BTC]

Jak kupić bitcoin? To wciąż nie tak proste jak mogłoby się wydawać. Na szczęście również nie tak trudne. Procedura kupna zależy od „miejsca”, w którym zdecydujemy się go zakupić. Gdzie kupić bitcoin? Są różne sposoby. Przy wielu z nich nie trzeba ruszać się z domu, są też takie, gdzie przeciwnie – nie trzeba mieć nawet Internetu. Prawdopodobnie z czasem będzie pojawiać się coraz więcej możliwości. W tej chwili mamy do wyboru trzy główne sposoby.

Bitcoin możemy kupić:

 1. Na giełdzie kryptowalut,
 2. W kantorze lub w bitomacie,
 3. Bezpośrednio od osoby, która chce go sprzedać (P2P),

W dużym skrócie, jeśli zależy Ci na najlepszej cenie, z pewnością warto skorzystać z którejś z giełd. Natomiast jeśli zależy Ci na szybkości oraz małej ilości formalności, skorzystaj z kantoru online.

Zatrzymajmy się jednak na moment. Na samym początku musimy zadbać o:

Portfel kryptowalut

Zanim kupimy bitcoin lub inne kryptowaluty, musimy mieć miejsce, w którym możemy je przechowywać. Żadne cyfrowe środki nie opuszczają swojego blockchaina, czyli sieci, w ramach której istnieją. Aby były naszą własnością musimy mieć jednak portfel kryptowalut. W praktyce chodzi o bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli zapisać nasz klucz prywatny, czyli długi kod składający się z cyfr i znaków. To właśnie on sprawia, że jesteśmy właścicielami konkretnego bitcoina. Nie wystarczy zapisać go w notatniku, na pulpicie naszego komputera (można to zrobić, ale na własne ryzyko). Pamiętajmy, że zwykły antywirus w wielu przypadkach nie jest już żadną przeszkodą dla osób, które chcą złamać zabezpieczenia i dostać się do naszych danych.

O tym jak założyć portfel i jaki wybrać, przeczytasz tutaj: Portfel kryptowalut – co to jest i jak go założyć?

Jak kupić bitcoin (i gdzie):

Sposób nr. 1 – jak kupić bitcoin na giełdzie kryptowalut

giełdy kryptowalut to jeden z nawygodniejszych sposobów by kupić bitcoin
Kupienie kryptowalut przez internet jest bardzo popularne i dość wygodne. Wbrew pozorom nie jest to jednak najszybsza i najłatwiejsza metoda na zdobycie bitcoinów. Pierwszym problemem przed którym stajemy jest wybór właściwej giełdy. To rynek, na którym konkurencja o klienta jest duża. Która giełda kryptowalut będzie najlepsza? O szczegółach można przeczytać w poradniku, gdzie opisujemy to krok po kroku: Jak wybrać giełdę kryptowalut. Opis tego jak kupić bitcoin (BTC) na giełdzie kryptowalut w skróconej wersji znajdziesz poniżej.

Wybór giełdy kryptowalut

Szukając informacji o popularnej giełdzie kryptowalut, znajdziemy na jej temat wiele recenzji, porównań i artykułów eksperckich. Uwagę trzeba zwrócić na opinie użytkowników. Pomińmy zatem artykuły sponsorowane. Sprawdźmy trzy razy, jeżeli coś brzmi zbyt dobrze. Informacje czerpmy z kilku źródeł.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, poczytajmy więc o tym jaką ochronę przed hakerami stosuje giełda, która chce zdobyć nas jako klientów. Zwróćmy uwagę na kraj, w którym ma siedzibę. Jeżeli jest to wysepka na Karaibach, czujmy się ostrzeżeni.

Na tym etapie można skorzystać z naszego ratingu giełd, gdzie znajdziesz zarówno ocenę zabezpieczeń danej giełdy jak i opinie klientów. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy badana przez nas giełda wydaje się bezpieczna, należy trzymać się zasady ograniczonego zaufania. Nie używajmy jej do przechowywania naszych środków, chyba że jesteśmy gotowi je stracić. To pośrednik, który może splajtować albo zostać okradzionym. Gdy kupimy bitcoiny, przenieśmy je do naszego portfela.

Ponadto, warto dowiedzieć się jakie sposoby wpłat i wypłat akceptuje giełda. Zwrócić uwagę na prowizje. Sprawdzić czym możemy obracać. Nie na każdej giełdzie kryptowalut można kupić bitcoina za tradycyjne waluty (np. dolary), obsługa złotówek należy zaś do rzadkości.

Rejestracja/weryfikacja

Większość giełd będzie wymagać od nas przejścia przez procedurę weryfikacji. Często wymagane jest przesłanie zdjęcia, na którym pozujemy trzymając w ręce dokument tożsamości (patrz AML/KYC). Ważne jest to, aby dane w dowodzie dało się odczytać. Jeżeli nie chcemy dzielić się danymi z dokumentów, musimy poszukać giełdy, która tego nie wymaga. Obecnie, poprzez surowe regulacje mające zapobiegać praniu pieniędzy, jest to bardzo popularna procedura. W wielu jurysdykcjach giełdy są do niej odgórnie zmuszone.

Patrząc na te opisy (zwłaszcza gdy chce się kupić pierwszego bitcoina w życiu) można odnieść mylne wrażenie, że to bardzo skomplikowane. W rzeczywistości wszystko polega na zwyczajnym, rzetelnym odrobieniu pracy domowej. Podobne, a nawet bardziej skomplikowane procedury musimy przejść chcąc kupić np. akcje jakiejkolwiek spółki giełdowej. Kryptowaluty są młodym wynalazkiem, dlatego łatwiej jest tu znaleźć oszustów wykorzystujących cudzą niewiedzę. Nie kupujmy bitcoinów z niepewnego źródła, a procedury weryfikacji tożsamości traktujmy jako potwierdzenie rzetelności danej giełdy.

Zakup bitcoinów

Gdy już wybierzemy właściwą giełdę i przebrniemy przez procedurę weryfikacji tożsamości, możemy wreszcie kupić bitcoiny. Tutaj przeczytasz: Jak kupić bitcoiny na giełdzie Binance oraz Jak założyć konto i kupić bitcoiny na giełdzie BitBay. Poniżej wspólny dla większości giełd, skrócony opis:

 1. Po pierwsze musimy wpłacić środki, innymi słowy doładować konto. Wiele giełd udostępnia możliwość dokonywania wpłat za pośrednictwem karty kredytowej lub bankowego przelewu, więc ten etap nie powinien przysporzyć nam problemów.
 2. Po drugie przejść do księgi zamówień, czyli orderbooku. Co do księgi zamówień, sprawa również nie jest skomplikowana. Jak sama nazwa wskazuje, giełda zajmuje się zbieraniem ofert sprzedaży i kupna, które wpływają od użytkowników.
 3. Aby kupić bitcoin otwieramy orderbook i wprowadzamy zlecenie. Jeżeli znajdzie się oferta odpowiadająca naszym warunkom dojdzie do transakcji. Zwykle możemy przeprowadzić ją natychmiast lub otworzyć zlecenie i czekać na rynkowe zmiany. Wtedy do transakcji dojdzie w momencie gdy znajdzie się odpowiednia oferta, np. dzięki spadkowi kursu kryptowaluty.

Mocne i słabe strony

Niewątpliwą zaletą giełd kryptowalut jest to, że można korzystać z nich z dowolnego miejsca. Wystarczy sięgnąć po smartphona lub włączyć komputer. Ponadto zwykle mają w ofercie wiele narzędzi, które pozwolą nam od razu wykorzystać kupione bitcoiny. Dodatkową korzyścią jest konkurencyjny kurs kryptowalut, zazwyczaj giełdy są miejscem gdzie możemy kupić je najtaniej. Wadą większości z nich jest brak anonimowości.

Wady:

 • ograniczona anonimowość

Zalety:

 • wygoda
 • najkorzystniejszy kurs bitcoina
 • duża liczba innych kryptowalut
 • dodatkowe narzędzia

Sposób nr. 2 – kupowanie bitcoinów w bitomacie lub kantorze

bitomat bitcoin

Chcesz kupić bitcoin za gotówkę? Proszę bardzo! Bitomaty i kantory stacjonarne to miejsca, w których możemy kupić bitcoiny za gotówkę. Przypominają swoje tradycyjne odpowiedniki. Istnieją także internetowe kantory, których oferta jest znacznie uboższa od giełd, ale wymagania dotyczące weryfikacji są bardziej liberalne.

Kantory online

Oferują znacznie mniej niż giełdy kryptowalut. Podają aktualną cenę BID i ASK. Kupujemy zgodnie z kursem ASK, który jest wyższy. Sprzedajemy według niższego, czyli BID. Wszystko przebiega dokładnie tak jak w tradycyjnych kantorach.

Sam zakup bitcoinów jest jednak prosty i szybki. Wystarczy, że podamy kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na zakup bitcoinów, a kantor sam wyliczy ilość bitcoinów, jaką otrzymamy. Następnie wystarczy podać adres naszego portfela i dokonać szybkich płatności, np. za pomocą BLIKa. W przedziale od kilku do kilkudziesięciu minut nasze bitcoiny znajdą się fizycznie na naszym portfelu.

Jak dokonać zakupu? Wystarczy, że przejdziesz do naszej zakładki Kup bitcoin, by skorzystać z wbudowanego kantoru, pozwalającego na anonimowy zakup BTC do 1000 zł.

Kantory stacjonarne

Spotykane w największych polskich miastach. Istnieją renomowane, sprawdzone sieci kantorów i pojedyncze wypróbowane punkty. Są też jednak takie, o których nikt nigdy nie słyszał. Rozsądniej korzystać z tych pierwszych. Poznajmy opinie klientów, proponowany kurs oraz prowizje. Później możemy do nich wejść i kupić bitcoin. Kantory stacjonarne zwykle umożliwiają zachowanie anonimowości i akceptują gotówkę.

Bitomaty

Ich główną zaletą jest anonimowość kupującego, zaś największą wadą prowizje, które są zazwyczaj wyższe niż w przypadku innych metod zakupu. Najbliższy bitomat możesz znaleźć na coinatmradar.com. W bitomatach można kupować oraz sprzedawać bitcoiny za gotówkę. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa zazwyczaj można im ufać. Przechodzą częstsze i dokładniejsze kontrole niż swoi tradycyjni kuzyni. Aby kupić bitcoiny trzeba podać adres publiczny swojego portfela, zeskanować otrzymany kod QR oraz włożyć gotówkę do maszyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bitomatów oraz tego, jak z nich korzystać, przeczytaj nasz kompleksowy poradnik na temat bitomatów.

Mocne i słabe strony

Kantory i bitomaty zapewniają większą anonimowość niż giełdy kryptowalut. Z drugiej strony pobierają też większe prowizje. Bitomaty znakomicie sprawdzą się w nagłych przypadkach, gdy będziemy potrzebowali szybko spieniężyć lub kupić bitcoin.

Wady: 

 • wysokie prowizje
 • zazwyczaj mniej korzystna cena
 • ograniczone zaufanie (kantory)
 • dostępne zazwyczaj tylko w dużych miastach

Zalety:

 • prywatność
 • szybkość (bitomaty i stacjonarne kantory)
 • obsługa gotówki

Sposób nr. 3 – bezpośredni zakup bitcoina (P2P)

binance p2p

Kupno bitcoinów peer-2-peer, czyli bezpośrednio od kogoś kto chce je sprzedać, to sposób utrzymany najbardziej w duchu tej kryptowaluty. Sprzedawców bitcoinów możemy znaleźć np. na giełdzie P2P od Binance p2p.binance.com/pl

Jest to giełda pozwalająca na wymianę bezpośrednią kryptowalut pomiędzy użytkownikami stworzona przez największą tradycyjną giełdę kryptowalut Binance. Transakcje zabezpieczane są za pomocą protokołu Escrow. W serwisie można kupować bitcoiny płacąc za pomocą różnych form płatności i walut, choćby za pomocą BLIK lub tradycyjnych przelewów.

Jak kupić bitcoin korzystając z Binance P2P krok po kroku?

 • Krok 1: Wciśnij przycisk [Kup] w lewym górnym rogu, wybierz walutę fiat, którą chcesz zapłacić, a następnie wybierz [ BTC] lub inną kryptowalutę, którą chcesz kupić.
 • Krok 2: Wciśnij przycisk w prawym górnym rogu. Przefiltruj ogłoszenia, wybierając z menu rozwijanego opcję „Przelew Bankowy”. Następnie wybierz ogłoszenie P2P, które odpowiada Twoim potrzebom.
 • Krok 3: Wprowadź kwotę, jaką chcesz kupić, wciśnij [Kup BTC], a następnie naciśnij przycisk [Do Strony Płatności].
 • Krok 4: Wybierz opcję [Przelew Bankowy], skopiuj i wklej wymagane dane z aplikacji bankowości mobilnej, a następnie przelej środki. Dane te mogą zawierać numer konta bankowego, nazwę banku, informacje o oddziale

Po bardziej szczegółowy poradnik zajrzyj do artykułu Binance P2P – Wszystko co musisz wiedzieć.

Mocne i słabe strony

Główną zaletą kupowania bitcoinów w ten sposób jest możliwość zapłaty w wielu lokalnych walutach. Wadą ograniczone zasoby ofert i sprzedających.

Wady: 

 • większość ofert jest droższa od kursów dostępnych na giełdach

Zalety:

 • anonimowość
 • oferty w lokalnych walutach

Podsumowanie

Gdy wykorzystamy już wiedzę o tym jak kupić bitcoin lub jeszcze zanim to zrobimy, zastanówmy się do czego go wykorzystać. Czy jako zabezpieczenie na przyszłość, na wypadek gdyby jego cena wzrosła do miliona dolarów za sztukę? Może do bieżących płatności z zachowaniem pełnej anonimowości?

Bitcoin oferuje wiele, jego wartość wynika ze stojącej za nim technologii, która będzie się upowszechniać. Warto poznać go lepiej, niż tylko jako wirtualne złoto w skrytce czy żeton do płatności. By to zrobić, najlepiej zacznij do naszego działu Crypto 101 lub skorzystaj z poniższych linków:


Jak i gdzie kupić bitcoin - FAQ

Jak kupić bitcoin?

Można kupić bitcoiny na giełdach kryptowalut lub platformach wymiany peer-to-peer (P2P), takich jak Binance, Coinbase lub Gate.io. Aby kupić bitcoiny, należy otworzyć konto na wybranej giełdzie lub platformie, zweryfikować swoją tożsamość, zasilić konto w wybranej walucie, a następnie kupić bitcoiny za pomocą dostępnych metod płatności, takich jak przelewy bankowe, karty kredytowe lub portfele elektroniczne. Po zakupie bitcoiny można przetrzymać na giełdzie (niezalecane) lub przenieść do swojego prywatnego portfela kryptowalut.

Gdzie można kupić bitcoin?

Bitcoiny można kupić na giełdach kryptowalut, platformach wymiany peer-to-peer (P2P), kantorach internetowych i bankomatach bitcoinowych.

Jakie są najbardziej popularne giełdy kryptowalut, gdzie można kupić bitcoiny?

Najbardziej popularne giełdy kryptowalut to m.in. Binance, Coinbase czy Kraken.

Jakie są koszty związane z zakupem bitcoinów?

Koszty związane z zakupem bitcoinów obejmują prowizje, spread między ceną kupna i sprzedaży czy opłaty za przesyłanie kryptowalut i walut tradycyjnych.

Jak bezpiecznie przechowywać swoje bitcoiny?

Bezpiecznie można przechowywać bitcoiny w portfelach kryptowalutowych, takich jak portfel sprzętowy, software’owy lub portfel papierowy. Ważne, by mieć dostęp do kluczy swojego portfela.

Czy muszę posiadać portfel kryptowalut by kupić bitcoin?

Nie, nie trzeba posiadać portfela kryptowalut, aby kupić bitcoiny (można je trzymać na giełdzie), ale warto go mieć, aby bezpiecznie przechowywać swoje monety.reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.