W jakie kryptowaluty warto inwestować? [Crypto 101] | CrypS.

W jakie kryptowaluty warto inwestować?

5 min
Michał Misiura
jakie kryptowaluty inwestować Kryptowaluty

Sporo osób interesuje się tematyką kryptowalut głównie od strony inwestycyjnej, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Swoją podróż z inwestowaniem rozpoczynają od kryptowalut, gdyż można zarobić (na co każdy liczy), jak i stracić znacznie więcej niż na innych rynkach. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kryptowalutami, warto zajrzeć do artykułu wyjaśniającego Czym są kryptowaluty.

Do najpopularniejszych projektów inwestycyjnych z którymi spotka się początkujący inwestor – oprócz bitcoina – zalicza się m.in. głównie z powodu kapitalizacji:

 • Ethereum (ETH) – platforma umożliwiająca tworzenie smart contracts oraz tokenów, specjalnie na potrzeby projektu został stworzony język programowania – Solidity, 
 • Ripple (XRP) – projekt służący do szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym, ma rozproszony charakter, a nie zdecentralizowany,
 • Bitcoin Cash (BCH)fork bitcoina, różni go jedynie wielkość bloków (8 MB), transfery są tańsze i szybsze ze względu na mniejszą popularność,
 • Litecoin (LTC) – bardzo podobny do bitcoina różni się jedynie szybszym potwierdzaniem bloków (2,5 minuty), ostateczną ilością jednostek (84 miliony) oraz metodą szyfrowania (Scrypt),
 • EOS (EOS) – projekt zbliżony funkcjonalnością do Ethereum, można tworzyć na nim smart contracts oraz tokeny, różni się czasem potwierdzania bloków (1~ sekunda), specyfikacją potwierdzania transakcji (DPoS) oraz ilością monet (1 mld),
 • Binance Coin (BNB) – kryptowaluta stworzona przez giełdę Binance, oferująca zniżki związane z opłatami na giełdzie,
 • Stellar (XLM) – kryptowaluta służąca głównie do mikropłatności, oferuje również tworzenie smart contracts,
 • Monero (XMR) – kryptowaluta dająca pełną anonimowość transferu między portfelami, popularna w darknecie,
 • Neo (NEO) – chiński odpowiednik ethereum, projekt szczyci się tym, że jest odporny na komputery kwantowe, za samo posiadanie Neo na portfelu jesteśmy wynagradzani dywidendą zwaną “gas”.

Inwestowanie w bitcoin

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, która od 10 lat wiedzie prym. Choć pod kątem technologicznym nie umywa się do innych projektów, to nadal pozostaje najpopularniejszy pod względem kapitalizacji. Nie zapowiada się również, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Inwestowanie w bitcoin to tak naprawdę inwestycja w branżę kryptowalut, gdyż jego cena bardzo dobrze oddaje nastroje na rynku krypto.

Ważna zależność:

Przede wszystkim – kurs większości kryptowalut uzależniony jest w głównej mierze od popytu na bitcoina ze względu na dominującą pozycję (aktualnie ponad 60%) wśród innych projektów. Dla przykładu kapitalizacja Ethereum jest na poziomie 8%, a XRP 5%. Nie jest to coś nowego, patrząc na historię, bitcoin miał jeszcze większą dominację, która tylko dwa razy spadała poniżej 50% – w połowie 2017 r. i na początku 2018 r.

kapitalizacja

Źródło: https://coinmarketcap.com/charts/#dominance-percentage (Dominacja kapitalizacji bitcoina na tle innych kryptowalut).

Spostrzeżenie:

Zwróć uwagę na prawa jakimi rządzą się kryptowaluty – często podczas dużych wahań na bitcoinie można zauważyć, że na altcoinach jest to znacznie bardziej odczuwalne.

Inwestycje w projekty kryptowalutowe wiążą się z dużym ryzykiem, z którym inwestor musi się liczyć. Kursy na giełdach wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w ciągu dnia, trzeba liczyć się również z upadkiem projektu lub z trudnością sprzedaży danych jednostek. Najważniejszą zasadą jest, aby inwestować tylko tyle ile możemy stracić oraz nie iść za tłumem i dokonywać własnego researchu interesujących nas projektów. Taki research możemy podzielić na analizę fundamentalną i analizę techniczną:

Analiza fundamentalna

Jest to technika analizy, której celem jest ocena kondycji danego projektu poprzez sprawdzanie jego: wiarygodności, możliwości finansowych, perspektyw rozwoju, klientów których posiada oraz podmiotów z którymi współpracuje. Jeżeli inwestujemy w nowe kryptowaluty/tokeny, których jeszcze nie znamy, a uważamy, że mają potencjał, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim: 

 1. Whitepaper – czyli “biała księga”, cały zarys funkcjonowania projektu. Powinniśmy sprawdzić czy “whitepaper” istnieje oraz jak oceniamy go pod kątem merytorycznym – były przypadki, że “whitepaper” był skopiowany z innego projektu
 2. Team – powinniśmy zwrócić uwagę na to kto stoi za danym projektem, przeanalizować doświadczenie zarządu oraz jakimi doradcami mogą się pochwalić. Zdarzają się przypadki, że cały projekt to oszustwo, a “team” to nieistniejące osoby.
 3. Roadmap – istotne jest, aby projekt miał swoją wizję rozwoju i, żeby było to opisane – co w jakim okresie chcą zrealizować na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat.
 4. Opinie – często możemy się spotkać z dobrym lub złym przyjęciem projektu ze środowiskiem kryptowalutowym, powinniśmy przejrzeć: bitcointalk, reddit, grupy na telegramie, twitter jak i youtube.

Rada:

Uważajmy na nieprawdziwe informacje krążące w sieci generowane przez boty lub naganiaczy. Tego typu projekty obiecują nam wysokie stopy zwrotu w formie dywidend jako pakietów.

Podczas poszukiwań okazji na inwestycję często spotkamy się z projektami na różnych poziomach rozwoju:

 1. Kryptowaluta – projekt już działający i mający zastosowanie w przestrzeni cyfrowej. Warto zwrócić uwagę co oferuje: czy są to np. zaawansowane smart contracts lub może anonimowość w transakcjach.
 2. Token – możemy spotkać się kilkoma typami: utility (wymieniany na usługę na danej platformie), security (coś na podobę akcji danego przedsięwzięcia), hybrydowe (łączą cechy utility i security). Tokeny są zazwyczaj emitowane w dwóch formach:
 • ICO (initial coin offering) – zbiórka funduszy podobna do crowdfundingu, większość projektów to typowe “scamy” w których twórcy chcą tylko zagarnąć nasze pieniądze i zniknąć, znaczna część upada przed stworzeniem czegokolwiek, lecz są również perełki na których można sporo zarobić.
 • IEO (initial exchange offering) – zbiórka podobna do ICO, lecz dane tokeny są emitowane na giełdzie. Giełda często sprawdza projekt według swoich wytycznych. Mniej ryzykowne niż ICO, bo mamy tutaj pośrednika jakim jest giełda, lecz obawa przed upadkiem zawsze istnieje. Przy rozważaniu zakupu tokenu w formie “IEO” warto również zweryfikować giełdę.

Podczas naszej przygody z inwestowaniem warto zwrócić uwagę również na techniczną specyfikację danego projektu, tutaj możemy wyróżnić:

 1. algorytm konsensusu – transakcje mogą być potwierdzane na kilka wariantów; dwa najpopularniejsze to Proof of Work (PoW) – np. bitcoin, Proof of Stake (PoS) – np. Cardano.
 2. inflacyjność – niektóre mają z góry ograniczoną ostateczną ilość (np. bitcoin – 21 milionów sztuk), a inne mogą być ciągle tworzone (Tether – co jakiś okres pojawia się nowa pula).

Dygresja:

Bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy dany projekt bazuje na technologii blockchain, tangle lub ogólnie – DLT. Sporo firm, które emitują “tokeny” chwalą się zastosowaniem ww. technologii, lecz miejmy się na baczności, nie wszędzie można zaimplementować blockchain.

Przykład 1:

Binance Coin powstał jako token na platformie Ethereum, za kilka miesięcy przeniosą się na własny blockchain, jest to oznaka na prawdopodobny wzrost zainteresowania kryptowalutą, a co za tym idzie wzrost kursu.

Przykład 2:

Na Ethereum spodziewany jest fork, zainteresowanie wzrośnie, gdyż wraz z dniem powstania nowego projektu właściciele Ethereum dostaną identyczną ilość nowej kryptowaluty.

Analiza techniczna

Jest to sprawdzanie opłacalności na podstawie analizy kształtowania się cen danego projektu w przeszłości. Stosuje się w niej różne metody przewidywania cen takie jak: fale Elliotta, świece japońskie czy poziomy Fibonacciego.

Przykład 1:

Sprawdzając kurs XRP patrząc na wykres z ostatnich kilku miesięcy możemy zauważyć, że kurs jest na bardzo niskich poziomach odnosząc się do przeszłości, może to być moment to wejście w pozycję.

kurs xrp

Źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/ripple/ (Interwał czasowy sierpień 2018 – czerwiec 2019).

Przykład 2:

Spory popyt lub podaż na kryptowalucie EOS może oznaczać, że w ciągu paru godzin kurs może jeszcze bardziej wzrosnąć lub zmaleć (w zależności w jakim kierunku pójdą inwestorzy). Zbliżając się do jednej z wskazanych ścian wolumen wzrośnie, gdyż są tutaj ustawione zlecenia kup/sprzedaj.

głębokość kryptowaluty EOS na giełdzie Binance

Źródło: https://www.binance.com/pl/trade/EOS_BTC (głębokość kryptowaluty EOS na giełdzie Binance).

Analiza techniczna jest przede wszystkim stosowana na rynkach dość “stabilnych”, które istnieją już kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Kursy kryptowalut/tokenów są bardzo chwiejne i stosowanie tejże analizy może być bardzo ryzykowne.

Na koniec zapamiętaj:

Ważne, aby wybrać giełdę z nieposzlakowaną opinią – takie platformy zazwyczaj należą do tych najpopularniejszych. Giełdy te najczęściej są licencjonowane i posiadają weryfikację KYC oraz politykę AML. W naszym rankingu możecie zapoznać się z ich światową czołówką. Dodać trzeba, że nawet najbezpieczniejsza giełda może zostać zaatakowana przez hakerów lub zbankrutować. Gdy wykonamy na niej transakcje, najbezpieczniejszej jest przelać kryptowaluty na portfel do którego tylko my mamy klucz prywatny.

Dodaj komentarz