W jakie kryptowaluty warto inwestować w 2022 roku? [Crypto 101] | CrypS.

W jakie kryptowaluty warto inwestować w 2022 roku?

10 min
Redakcja
jakie kryptowaluty inwestować Analizy

Sporo osób interesuje się tematyką kryptowalut głównie od strony inwestycyjnej, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Swoją podróż z inwestowaniem spora część osób rozpoczyna od aktywów kryptograficznych ze względu na o wiele większą możliwość zarobkową niż w przypadku np. tradycyjnych rynków jak akcje firm.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku kryptowalut, warto zajrzeć do artykułu wyjaśniającego, czym są kryptowaluty oraz do tekstu opisującego sposoby inwestycji w aktywa kryptograficzne. Obecny artykuł nakreśli najpopularniejsze projekty inwestycyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy początkujący inwestor oraz na co warto zwrócić uwagę.

Najpopularniejsze kryptowaluty

 • Bitcoin (BTC) – jest pierwszą kryptowalutą, która wciąż wiedzie prym, będąc na szczycie rankingów. Choć pod kątem technologicznym nie umywa się do innych projektów, to nadal pozostaje najpopularniejsza pod względem kapitalizacji. Nie zapowiada się również, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Inwestowanie w bitcoin to tak naprawdę inwestycja w branżę kryptowalut, gdyż jego cena bardzo dobrze oddaje nastroje na całym rynku krypto. Bitcoin możemy traktować jako zamiennik złota, czyli zwyczajnie zabezpieczenie wartości, które w porównaniu do kruszca od czasu powstania osiąga o wiele większe zwroty.
 • Ethereum (ETH) – to platforma umożliwiająca tworzenie inteligentnych kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz tokenów ERC-20. Specjalnie na potrzeby projektu został stworzony język programowania – Solidity. Ethereum jest drugą kryptowalutą pod względem wartości rynkowej, zaraz po bitcoinie. Ethereum określa się jako „programowalny łańcuch blokowy świata”, za pomocą którego tworzone są usługi finansowe, gry, czy też aplikacje, będące bezpieczne przed oszustwami, cenzurą, czy kradzieżą. Jest to według wielu projekt, który może zdetronizować „króla” ze względu na swoje szerokie i przyszłościowe zastosowanie.
 • Ripple (XRP) – to zarówno kryptowaluta, jak i cyfrowa sieć płatności dla transakcji finansowych służąca do szybkiego transferu środków w obrocie międzynarodowym. Celem XRP jest służenie jako pośrednik wymiany między dwiema walutami lub sieciami – jako rodzaj tymczasowego nominału warstwy rozliczeniowej. Warto podkreślić, że cena XRP mocno spadła ze względu na pozew SEC w kierunku Ripple.
 • Binance Coin (BNB) – to kryptowaluta stworzona przez obecnie największą giełdę na świecie, jaką jest Binance, oferująca zniżki związane z opłatami na giełdzie. BNB początkowo było prowadzone na blockchainie Ethereum w standardzie ERC-20, jednak od pewnego czasu Binance Coin działa na natywnym łańcuchu bloków Binance. Tokeny BNB przydają się również w stakingu nowych projektów lub w przypadku, gdy na giełdzie nie ma odpowiednich par. 
 • Cardano (ADA) – jest platformą blockchain, która ma na celu możliwienie innowatorom i wynalazcom wprowadzenie pozytywnych zmian o zasięgu globalnym. Natywny token ADA ma zapewnić właścicielom możliwość uczestniczenia w decyzjach dotyczących działania sieci. Zespół stojący za Cardano twierdzi, że pojawiło się już kilka obiecujących przypadków użycia jego technologii, jak niektóre zdecentralizowane aplikacje, czy smart kontrakty. Jest to główny przeciwnik Etheruem, który jest również bardzo wysoko w rankingu.
 • Monero (XMR)  to kryptowaluta dająca pełną anonimowość transferu między portfelami, szczególnie popularna w darknecie. Blockchain Monero jest celowo skonfigurowany jako nieprzejrzysty, sprawiając, że ​​szczegóły transakcji, takie jak tożsamość nadawców i odbiorców oraz kwota każdej transakcji, są anonimowe, ukrywając adresy używane przez użytkowników sieci. Kiedyś mówiło się, że  to Bitcoin jest bezpieczny i anonimy, jednak Monero przejęło te cechy i jest uważane obecnie za jedną z najbardziej prywatnych kryptowalut na rynku.
 • Litecoin (LTC) jest bardzo podobny do bitcoina, różni się jedynie szybszym potwierdzaniem bloków (2,5 minuty), ostateczną ilością jednostek (84 miliony) oraz metodą szyfrowania (Scrypt). LTC został założony przez Charliego Lee (byłego pracownika Google) i został zaprojektowany tak, aby służył do tańszych transakcji i był bardziej wydajny w codziennym użytkowaniu.
 • Solana (SOL) – to sieć blockchain skupiająca się na szybkich transakcjach i wysokiej przepustowości. Użytkownicy mogą płacić opłaty transakcyjne i wchodzić w interakcje ze smart kontraktami za pomocą SOL, natywnej kryptowaluty dla tej sieci. Cały projekt ma na celu poprawę skalowalności blockchainów. W rezultacie Solana twierdzi, że jest w stanie obsłużyć 50 000 transakcji na sekundę bez poświęcania decentralizacji.
 • Terra (LUNA) – Terra jest kompletnym, zdecentralizowanym systemem finansowym, skupiającym się na optymalnym doświadczeniu użytkownika, wypełniającym lukę w stosunku do tradycyjnych finansów i umożliwiającym nowemu pokoleniu korzystanie z innowacyjnych systemów opartych na technologii blockchain. Dla zainteresowanych weszliśmy głębiej w temat tego projektu.
 • Chiliz (CHZ) – to token użytkowy oparty o blockchain Ethereum, który służy jako cyfrowa waluta dla platformy chiliz i Socios. Wraz z uruchomieniem Chiliz, pojawiła się nowa kategoria tokenów —  tzw. tokeny kibiców. Fani muszą kupić CHZ, aby zakupić tokeny kibiców, te zaś oparte są o różne zespoły sportowe i zapewniają dostęp do praw głosu i członkostwa. Chiliz jest największą firmą kryptograficzną reprezentującą sporty i cena jej natywnego tokena jest mocno zależna od dużych wydarzeń z danego sportu.
 • Enjin (ENJ) – to oprogramowanie, które daje programistom możliwość tworzenia i zarządzania wirtualnymi dobrami na blockchainie Ethereum. Enjin wydało zestawy programistyczne (SDK), które umożliwiają użytkownikom zarówno tworzenie zasobów cyfrowych w Ethereum, jak i integrowanie ich z grami i aplikacjami. Token ENJ pozwala graczom na posiadanie własności przedmiotów w grach i wymianę ich z innymi graczami, za pomocą NFT. Tak jak Chiliz reprezentuje branżę sportową, tak Enjin reprezentuję branżę gaming’ową.

Ważna zależność:

Przede wszystkim — kurs większości kryptowalut uzależniony jest w głównej mierze od popytu na bitcoina ze względu na dominującą pozycję (aktualnie około 50%) wśród innych projektów. Dla przykładu kapitalizacja Ethereum jest na poziomie 16%, a Binance Coin na poziomie 3%. Nie jest to coś nowego, patrząc na historię, bitcoin miał jeszcze większą dominację, która tylko dwa razy spadała poniżej 50% – w połowie 2017 r. i na początku 2018 r.

Dominacja bitcoina na tle innych kryptowalut
Źródło: https://coinmarketcap.com/pl/charts/ (Dominacja bitcoina na tle innych kryptowalut)

Spostrzeżenie:

Zwróć uwagę na prawa, jakimi rządzą się kryptowaluty — często podczas dużych wahań na bitcoinie można zauważyć, że na altcoinach jest to znacznie bardziej odczuwalne, dlatego wzrost w wysokości 10% na BTC, może oznaczać 100% wzrostu na kryptowalutach z niższą kapitalizacją (tzw. low capy). Inwestycje w projekty kryptowalutowe wiążą się z dużym ryzykiem, z którymi inwestor musi się liczyć. Kursy na giełdach wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w ciągu dnia, trzeba liczyć się również z upadkiem projektu lub z trudnością sprzedaży danych jednostek. Jednak im wyższe ryzyko (mniejszy i mniej popularny projekt), tym większa nagroda.

Na co zwrócić uwagę przed inwestycją w kryptowaluty

Dużo osób nie zadaje pytania czy warto inwestować w kryptowaluty, a jak dorobić się na rynku kryptowalut i jak odpowiednio inwestować. Po przedstawieniu wam projektów, które są warte uwagi w ostatnich miesiącach (niektóre projekty w ostatnich latach), przejdziemy do najprzydatniejszych informacji dla inwestorów detalicznych. Najważniejszą zasadą jest, aby inwestować tylko tyle ile możemy stracić oraz nie iść za tłumem i dokonywać własnego researchu interesujących nas projektów. Taki research możemy podzielić na analizę fundamentalną i analizę techniczną:

Analiza fundamentalna

Jest to technika analizy, której celem jest ocena kondycji danego projektu poprzez sprawdzanie jego: wiarygodności, możliwości finansowych, perspektyw rozwoju, jakich klientów posiada oraz podmiotów, z którymi współpracuje. Raz na jakiś czas publikujemy dla was tego rodzaju analizy fundamentalne, aby oszczędzić wam czasu, naprowadzając na ciekawe projekty. Jeżeli inwestujemy w nowe kryptowaluty/tokeny, których jeszcze nie znamy, a uważamy, że mają potencjał, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim: 

 1. Whitepaper — czyli „biała księga” to oficjalny zarys funkcjonowania projektu, zawierający dane dotyczące działalności firmy. Powinniśmy sprawdzić, czy „whitepaper” istnieje oraz jak oceniamy go pod kątem merytoryczny. Były przypadki, że biała księga była skopiowany z innego projektu lub nie oferowała żadnego konkretnego rozwiązania.
 2. Team — powinniśmy zwrócić uwagę na to, kto stoi za danym projektem, przeanalizować doświadczenie zarządu oraz jakimi doradcami mogą się pochwalić. Zdarzają się przypadki, że cały projekt to oszustwo, a „team” to nieistniejące osoby. Dobrym znakiem, którego powinniśmy się doszukwiać, jest zespół składający się osób z wieloletnim doświadczeniem w branży, pracujących najlepiej dla innych, większych projektów. 
 3. Roadmap — istotne jest, aby projekt miał swoją wizję rozwoju i, żeby było to opisane co chcą zrealizować na przestrzeni najbliższych miesięcy i lat. Prześledzenie działań zespołu jak wywiązuje się ze złożonych obietnic, jest kluczowym działaniem, które powinno nas utwierdzić w przekonaniu, że dany zespół stojący za projektem jest rzetelny. Warto dodać, że postępy danego projektu możemy monitorować na platformie GitHub, o ile firma z niego korzysta.
 4. Opinie — często możemy się spotkać z dobrym lub złym przyjęciem projektu w środowisku kryptowalutowym. Aby więcej dowiedzieć się o tego rodzaju działaniach, powinniśmy przejrzeć: Bitcointalk, Reddit, Grupy na telegramie, Twitter (wpisując np. $BTC), jak i Youtube. Wchodząc w dany projekt na CoinGecko, w zakładce „Społecznościowe” dowiemy się o ilości osób śledzących media społecznościowe danej kryptowaluty.

Rada:

Uważaj na naganiaczy, którzy często posiadają dużą publiczność na mediach społecznościowych (Twitter / Youtube) i zachęcają na wejście do projektu, mówiąc o nim tylko w superlatywach. Często są to wieloryby, które między sobą ustalają wielką promocję projektu, a następnie wychodzą z niego z dużym zyskiem, powodując masowe spadki. Podczas poszukiwań okazji na inwestycję często spotkamy się z projektami na różnych poziomach rozwoju:

 1. Kryptowaluta — projekt już działający i mający zastosowanie w przestrzeni cyfrowej. Warto zwrócić uwagę na to, co oferuje: czy są to np. zaawansowane smart kontrakty lub anonimowość w transakcjach.
 2. Token — możemy spotkać się kilkoma typami: utility (wymieniany na usługę na danej platformie), security (coś na kształt akcji danego przedsięwzięcia), hybrydowe (łączą cechy utility i security). Tokeny są zazwyczaj emitowane w dwóch formach:
 • ICO (initial coin offering) — zbiórka funduszy podobna do crowdfundingu, większość projektów to typowe „scamy”, w których twórcy chcą tylko zagarnąć nasze pieniądze i zniknąć. Znaczna część ICO upada przed stworzeniem czegokolwiek, lecz są również perełki, na których można sporo zarobić, jak na przykład Verasity, o którym pisaliśmy.
 • IEO (initial exchange offering) — zbiórka podobna do ICO, lecz dane tokeny są emitowane na giełdzie. Giełda często sprawdza projekt według swoich wytycznych. Mniej ryzykowne niż ICO, bo mamy tutaj pośrednika, jakim jest giełda, lecz obawa przed upadkiem zawsze istnieje. Przy rozważaniu zakupu tokenu w formie “IEO” warto również zweryfikować giełdę. Dla przykładu Binance regularnie wystawia nowe tokeny, jednak trzeba brać pod uwagę często spotykaną zależność, przez którą tuż po listingu token mocno idzie w górę, po czym drastycznie spada ze względu na „hype”, który tworzy giełda dookoła projektu, pozwalając niektórym użytkownikom na szybki zarobek.

Podczas naszej przygody z inwestowaniem warto zwrócić uwagę również na techniczną specyfikację danego projektu, tutaj możemy wyróżnić:

 1. Algorytm konsensusu — transakcje mogą być potwierdzane na kilka wariantów; dwa najpopularniejsze to Proof of Work (PoW) – np. Bitcoin, Proof of Stake (PoS) – np. Cardano.
 2. Inflacyjność — niektóre kryptowaluty mają z góry ustaloną maksymalną ilość (np. Bitcoin — 21 milionów sztuk), a inne mogą być ciągle tworzone (Tether — co jakiś okres pojawia się nowa pula).

Analiza techniczna

To działanie prowadzi do sprawdzania opłacalności danego projektu na podstawie kształtowania się cen w przeszłości. Stosuje się w niej różne metody przewidywania kursu jak: fale Elliotta, świece japońskie czy poziomy Fibonacciego. Analiza techniczna powinna być stosowana do odpowiedniego wejścia lub wyjścia z inwestycji, niż do podejmowania decyzji, czy warto wejść w dany projekt. Czemu? Otóż rynek kryptowalut jest dynamiczną strukturą pełną zależności, przez co będąc nawet najbardziej zaawansowany analityk techniczny, nie jest w stanie przewidzieć przyszłych zachowań danego aktywa.

Przykład 1:

Sprawdzając kurs XRP, patrząc na wykres z ostatnich kilku miesięcy możemy zauważyć, że cena aktywa od Ripple jest na bardzo niskich poziomach, odnosząc się do przeszłości, przez co może to być dobry moment to wejście w projekt, biorąc pod uwagę inwestycję długofalową. Z drugiej strony analiza techniczna nam tego nie powie, jednak jest szansa na to, że XRP będzie tylko spadać ze względu na sprawę sądową z SEC i masowe wychodzenie inwestorów, wraz z pojawiającymi się aktualizacjami w tej sprawie. 

Wykres XRP 2021 rok
Źródło: https://coinmarketcap.com/pl/currencies/xrp/ (wykres cenowy od powstania XRP)

Przykład 2:

Spory popyt lub podaż na kryptowalucie może oznaczać, że w ciągu paru godzin kurs może jeszcze bardziej wzrosnąć lub zmaleć (w zależności, w jakim kierunku pójdą inwestorzy). Zbliżając się do jednej z wskazanych ścian, wolumen wzrośnie, gdyż są tutaj ustawione zlecenia kup (na zielono) /sprzedaj (na czerwono). Aby sprawdzić wykres, który wygląda w sposób przedstawiony poniżej, należy wejść na giełdę (w tym wypadku Binance) oraz wybrać opcję „głębokość”. 

Głębokość kryptowaluty - wykres Binance
Źródło: https://www.binance.com/pl/trade/ADA_BTC

Warto również dodać, że analiza techniczna jest przede wszystkim stosowana na rynkach dość stabilnych, które istnieją już kilka dobrych lat. Kursy kryptowalut/tokenów są bardzo chwiejne i stosowanie tejże analizy może być bardzo ryzykowne.

Przykład 3:

Innym ważnym czynnikiem jest Relative Strength Index (RSI), który wykorzystuje się, aby dowiedzieć się, czy dane aktywo kryptograficzne jest nadmiernie wykupione (ceny wzrosły o wiele bardziej, niż spodziewał się tego rynek, przez co można spodziewać się spadku), czy jest wyprzedane (ceny spadły bardziej, niż oczekiwał tego rynek, przez co możliwe jest odbicie). Wskaźnik RSI mierzy się w skali od 1 do 100, przy czym wynik poniżej 30 wskazuje na wyprzedanie danej kryptowaluty, a powyżej 70 wskazuje, że aktywo jest nadmiernie wykupione. Dobrą praktyką jest wchodzenie w rynek przy wyprzedażach.

analiza fundamentalna kryptowalut - RSI
Źródło: tradingview.com (we wskaźnikach należy wybrać Relative Strength Index)

Wydarzenia:

Nie można zapomnieć o małych wydarzeniach (jak np. aktualizacja projektu lub listing na dużej giełdzie), które prowadzą do wzrostów danej kryptowaluty lub dużych wydarzeniach (jak np. zmiana prawa lub akceptacja BTC przez duży bank), które prowadzą do wzrostów całego rynku kryptograficznego. Małe wydarzenia danej kryptowaluty można znaleźć na stronie CoinMarketCal, która mówi o wszystkich aktualizacjach i zmianach, a te duże można wyczytać na portalach informacyjnych takich jak nasz, które przedstawiają najnowsze informacje z branży kryptograficznej. Warto dodać, że kierunek cen znacznie chętniej podąża za aktualnymi trendami.

wpływ wydarzeń na kurs kryptowaluty

Na koniec zapamiętaj:

Ważne, aby wybrać giełdę z bardzo dobrą opinią — takie platformy zazwyczaj należą do tych najpopularniejszych. Giełdy te najczęściej są licencjonowane i posiadają weryfikację KYC oraz politykę AML. W naszym rankingu możecie zapoznać się z ich światową czołówką, gdyż jest on na bieżąco akutalizowany. Trzeba dodać, że nawet najbezpieczniejsza giełda może zostać zaatakowana przez hakerów lub zbankrutować. Gdy wykonamy na niej transakcje, najbezpieczniejszej jest przelać kryptowaluty na portfel, do którego tylko my mamy klucz prywatny. Jeżeli jesteście wciąż początkującymi adeptami rynku kryptowalutowego, zapraszamy was do kompletnego kompendium wiedzy jak zacząć przygodę z kryptowalutami.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut jest zdecydowanie miejscem, które uczyniło wiele inwestorów detalicznych o wiele bogatszymi, jednak tyle samo, jak nie więcej straciło swoje oszczędności. Ze względu na duże ryzyko trzeba pamiętać, aby nie wpłacać tysięcy dolarów, gdy tylko nowy „obięcujący” projekt pojawi się na horyzoncie, a na spokojnie usiąść do research’u i zadać sobie pytanie „Czy warto inwestować w tą kryptowalutę?”. Chłodna głowa i odpowiednia analiza jeszcze nikomu nie zaszkodziła, dlatego zalecamy to również wam. Na koniec zapraszamy do pozostałych naszych treści jak artykuły, poradniki lub najświeższe wiadomości, aby szkolić się w zakresie aktywów kryptograficznych i coraz lepiej radzić sobie na tym rynku.

reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.