Jak wybrać giełdę kryptowalut [Crypto 101] | CrypS.

Jak wybrać giełdę kryptowalut

4 min
Michał Misiura
jak wybrać giełdę kryptowalut Giełdy kryptowalut

Aby zacząć szukać, trzeba wiedzieć jakich usług potrzebujemy. Jeżeli chcesz mieć konto na giełdzie kryptowalut po to, by wymieniać bitcoiny na złotówki i wypłacać je z bankomatu, pole do wyboru się zawęża. Jeśli potrzebujesz rzadkiego altcoina, wielu różnych coinów lub tokenów, odpadają kolejne giełdy. Chcesz kupić kilka XPR i wydać na nielegalne rzeczy, tak aby nikt się nie dowiedział – znowu mamy mniejszy wybór. Poszukujemy rozbudowanych narzędzi… itd. itp.

Po pierwsze trzeba więc sprecyzować swoje oczekiwania i zredukować liczbę ofert. Najlepiej wziąć kartkę papieru i wypisać wszystkie rzeczy, których potrzebujemy. Gdy wstępnie przesiejemy giełdy i zostanie nam węższy wybór, przed nami pozostają uniwersalne kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę. To one sprawią, że będziemy wiedzieć co wybrać.

To na co dobrze jest zwrócić uwagę to:

  • Bezpieczeństwo i Zaufanie
  • Jakość
  • Płynność
  • Prowizje
  • Dodatki

Kolejność nie jest przypadkowa. Bezpieczeństwo i zaufanie są kluczowymi kwestiami. Widzimy wspaniale wyglądającą ofertę, ale strona giełdy została postawiona przed tygodniem. W dodatku nie ma na jej temat opinii innych klientów. Co robimy? Oczywiście, że wybieramy inną, zaufaną platformę, która jest znana na rynku.

Bezpieczeństwo i zaufanie

Jeśli chodzi o stosowane zabezpieczenia, lepiej by giełda była chroniona przez fachowców, którzy znają się na odpieraniu ataków. Bardzo dobrze jeżeli znajduje się w środowisku prawnym, do którego można mieć zaufanie. Jeżeli giełda z odległej wyspy na Pacyfiku lub Karaibach, ma odrobinę lepszą ofertę od tej pochodzącej ze Szwajcarii, to mimo wszystko w większości przypadków rozsądniej będzie wybrać opcję numer 2.  Raje podatkowe i miejsca gdzie nie sięga prawo reszty świata dają swobodę każdemu, także oszustom, którzy bardzo chętnie rejestrują tam działalność. Nie ufajmy. Nikomu. Weryfikujmy i pamiętajmy o tym, że giełda to nie portfel kryptowalutowy. Dowiedzmy się też jak wygląda kontakt z giełdą – czy w razie potrzeby uda nam się porozmawiać z kimś innym niż bot.

Tworzymy nasz rating, próbując w możliwie wiarygodny sposób przedstawić poziom bezpieczeństwa giełd. Mimo to nigdy nie ma 100-procentowej pewności. Jak uczy nas historia, większość udanych ataków hakerskich i nieszczęść, które spadają na giełdy, ma miejsce przez zawodny czynnik ludzki. W ratingu przyznajemy punkty za zabezpieczenia, o których wiemy. W zależności od ich liczby oznaczmy giełdę literką – najwięcej punktów mają te z „A”. Sprawdźcie i dajcie znać co Waszym zdaniem trzeba ulepszyć, to  nasze wspólne krypto-bezpieczeństwo – zajrzyj do ratingu.

Jakość

Przez tę kategorię należy rozumieć przede wszystkim to, jak giełda radzi sobie z obsługą zamówień. Czy jej strona nie zacina się przez nadmierne obciążenie serwerów, czy zlecenie nie jest realizowane z miesięcznym opóźnieniem. Dopiero na dalszych miejscach w obrębie tej kategorii są rzeczy takie jak przejrzysty, intuicyjny interfejs czy inne udogodnienia. Dobra platforma musi mieć dobre osiągi. By zdobyć o tym informacje trzeba poszukać opinii. Im więcej dowiemy się przed wybraniem giełdy, tym lepiej. Komentarze użytkowników są najcenniejsze i dlatego sami też nie zapominajmy o pomocy innym. Jeżeli jakaś giełda nadepnie nam na odcisk, lub przeciwnie – zrobi dla nas więcej niż się spodziewaliśmy, nie zapomnijmy rozgłosić tego w sieci. Np. dodając komentarz w rankingu giełd na naszym portalu. Dzięki analizie ruchu sieciowego mamy tu opinie realnych ludzi – zero reklam i botów. Oceny użytkowników układają kolejność w rankingu. Zostaw swoją opinię na temat giełdy, z której korzystasz.

Płynność

Po trzecie płynność. Patrzymy na wolumen na CoinMarketCap lub CoinPaprika. Tam znajdziemy dane o tym, jakimi środkami obracają interesujące nas platformy. Jeżeli nasza giełda znajduje się pod względem wolumenu w pierwszej pięćdziesiątce lub setce rankingu, raczej nie będzie mieć problemów z obsługiwaniem naszych zleceń. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to kluczowy wyznacznik. Lepiej wybrać giełdę, która ma 200 miejsce pod względem wolumenu i jest w pierwszej 10 pod względem bezpieczeństwa niż zrobić na odwrót. Zdarza się też, że giełdy sztucznie zawyżają wolumen. Dzieje się tak ponieważ wiedzą, że ludzie sugerują się rankingami. Dane, dotyczące obrotu giełd i obsługiwanych przez nie walut FIAT, które znajdują się w naszym zestawieniu, pochodzą z CoinPapriki.

Prowizje

Po czwarte prowizje, chociaż to może być też ex aequo 2 miejsce na liście priorytetów. Nikt nie lubi płacić prowizji, a już zupełnie nikt nie lubi gdy są wysokie. Informacje na ich temat znajdziemy na stronach poszczególnych giełd. Niestety wartości bywają ruchome, także zazwyczaj nie ma sensu sugerować się zestawieniami i porównaniami, starszymi niż sprzed 2 lat.

Dodatki

Ostatnie miejsce w rankingu rzeczy, którymi należy się sugerować przy wyborze giełdy kryptowalut. Każdemu jest miło, gdy ktoś daje mu coś za darmo, ale uważajmy by nie stało się tak, że zyskamy 100 złotych, by później stracimy tysiące. Jeszcze raz zaznaczmy: bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Dopiero po nim, jakości platformy, wolumenie i prowizjach, możemy zajrzeć do zakładki „promocje”. Giełdy potrafią kusić ciekawymi ofertami. Coraz popularniejszym sposobem na przyciągniecie nowych klientów są programy partnerskie (afiliacyjne). Polegają one na tym, że otrzymujemy swoją działkę od każdej prowizji zapłaconej przez osobę, którą zaprosiliśmy do korzystania z giełdy.

Jaka giełda kryptowalut?

Mamy więc bezpieczeństwo, jakość, płynność, prowizje i dodatki. Co jeszcze?

Opinie, opinie i jeszcze raz opinie od zwykłych użytkowników giełd. Po czwarte badania na własną rękę. Po piąte komputer/telefon bez szkodliwego oprogramowania. I na koniec dodajmy jeszcze posiadanie portfela, na który wyprowadzimy nasze środki, po zakończeniu transakcji na giełdzie.

Należy przesiać oferty by oddzielić uczciwe giełdy od całej masy różnych oszustw. Później trzeba przesiać uczciwe giełdy i znaleźć tą najlepszą. Na CrypSie są giełdy, które przeszły pierwszy etap. Drugi należy do Was i Waszych komentarzy. Jeśli w ratingu zabrakło Waszej ulubionej giełdy, koniecznie dajcie nam znać.

Dodaj komentarz