CEO Aptos dołącza do CFTC. To bardzo dobry znak dla branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

CEO Aptos dołącza do CFTC. To bardzo dobry znak dla branży kryptowalut

Mo Shaikh CFTC

Regulacje rynku kryptowalut w USA to skomplikowany temat. Do teraz nie jest jasne, która instytucja powinna pełnić nadzór nad tym sektorem finansowym. Z jednej strony mamy SEC, która nie jest zbyt uznanym i respektowanym organem w kwestii cyfrowych aktywów, ale na tej arenie działa również CFTC, która ma już nieco lepszą relację z tą branżą. 


  • Założyciel i dyrektor generalny Fundacji Aptos – Mo Shaikh – został powołany do specjalnej podkomisji ds. rynku kryptowalut. Tę utworzyła Komisja ds. handlu kontraktami terminowymi na towary (CFTC),
  • Członkowie społeczności kryptowalut uznali tę nominację jako bardzo pozytywne zjawisko w kwestii rozwoju regulacji sektora cyfrowych aktywów. Może to również odbić się w przyszłości bardzo byczo na sytuacji ekosystemu Aptos.

Nadchodzą dobre zmiany dla branży kryptowalut?

Sytuacja kryptowalut na tle regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych pozostaje wciąż bardzo niejasna. Kongres nigdy nie wskazał, która z instytucji nadzorujących rynki finansowe powinna wyznaczać przepisy stricte pod sektor kryptowalut.

Z tego też powodu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przy każdej nadarzającej się okazji atakuje podmioty z tej branży i pozywa je oskarżając o nielegalny handel papierami wartościowymi i celowe wprowadzanie inwestorów w błąd.

W większości przypadków komisarze Gary’ego Genslera działają bez podparcia swoich racji jakimikolwiek prawnymi argumentami. Z tego właśnie powodu organ ten prowadzi od dłuższego czasu wiele bojów w sądzie na kilku frontach.

Do najbardziej aktywnie broniących się firm stojący w opozycji do SEC są Ripple, czyli emitent tokena XRP, oraz giełda Coinbase.

SEC twierdzi, że to ona nadzoruje rynek kryptowalut i nie ma, co z tym dyskutować. Nie zgadza się jednak z nią inny regulator, który twierdzi, że kryptowaluty są towarem, stąd powinny podlegać ich nadzorowi. Chodzi oczywiście o Komisję ds. handlu kontraktami futures na towary (CFTC).

W tym przypadku instytucja ta jest o wiele bardziej skłonna do prowadzenia dialogu z reprezentantami rynku kryptowalut i doprowadzenia wspólnie do powstania jasnych i klarownych przepisów. W związku z tym powołano specjalną podkomisję ds. rynków aktywów cyfrowych.

Stanowi ona specjalną część Komitetu Doradczego ds. Rynków Globalnych, który pełni rolę doradcy dla CFTC w sprawie regulacji kolejnych sektorów. No bo jak nadzorować coś i zamykać w jakieś ramy regulacyjne, czego się nie zna i nie do końca rozumie?

Właśnie dlatego zaczęto powoływać do tej podkomisji cenione i zaufane postacie z branży blockchaina i kryptowalut. Zasiadają w niej m.in. liderzy Polygon Labs oraz Uniswap Labs. Znajdują się w niej również przedstawiciele BlackRock oraz banku BNY Mellon.

Teraz natomiast ogłoszono powołanie do jej struktury nowego członka – Mo Shaikha – czyli współzałożyciela i dyrektora generalnego Aptos Labs.

Jest to zdecydowanie kolejny krok w stronę lepszych perspektyw na uregulowanie kryptowalut w USA. Tak znacząca postać zasiadająca przy jednym stole dyskusyjnym z 33 innymi członkami podkomisji może zaproponować wiele rozsądnych rozwiązań w tej kwestii.

Społeczność kryptowalut nie kryje zadowolenia z tego faktu.

Mo Shaikh CFTC



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.