SEC szykuje pozew przeciwko zdecentralizowanej giełdzie. Początek wojny z DeFi? | Wiadomości | CrypS.

SEC szykuje pozew przeciwko zdecentralizowanej giełdzie. Początek wojny z DeFi?

Jacek Walewski

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dawno nie zaatakowała żadnej firmy z rynku kryptowalut. Teraz dowiadujemy się, że twórcy Uniswap, zdecentralizowanej giełdy (DEX), otrzymali zawiadomienie Wells. To zapowiedź pozwu.


  • SEC najprawdopodobniej pozwie Uniswap. Giełda otrzymała właśnie zawiadomienie Wells,
  • W odpowiedzi kurs UNI mocno spadł.

Uniswap vs. SEC

Wspomniane zawiadomienie to wstęp do postawienia danej firmie zarzutów. Czy więc po serii pozwów wymierzonych w scentralizowane giełdy, SEC obrała teraz na cel ich zdecentralizowane odpowiedniki?

Jeżeli nasze obawy się potwierdzą, będzie to zły znak. Wiele zespołów tworzących zdecentralizowane projekty zdecydowało się wyemigrować ze Stanów Zjednoczonych. Uniswap Labs, które stoi za Uniswap, zdecydowało się pozostać w swoim kraju pochodzenia. Teraz może się okazać, że zapłaci za swoje patriotyczne podejście karę. I to może nawet dosłownie.

Co SEC może zarzucać zdecentralizowanej platformie? Może to samo, co wcześniej Binance i Coinbase. Czyli umożliwianie handlu niezarejestrowanymi papierami wartościowymi, czyli niektórymi kryptowalutami i tokenami.

Samo Uniswap Labs nie udostępniło dokładnej treści zawiadomienia Wells, ale w poście na blogu dotyczącym tegoż stwierdziło, że UNI nie jest papierem wartościowym, a sama giełda nie jest giełdą papierów wartościowych.

Reakcja społeczności to głównie wsparcie dla Uniswap i ponowna prośba do władz o stworzenie jasnych regulacji, które umożliwiłyby rynkowi blockchaina proste prosperowanie w USA. W przeciwnym razie branża na stałe ucieknie w inne regiony świata.

Sprawiedliwe i przejrzyste zasady, które pozwalają na rozwój technologii, to wszystko, o co prosimy

– napisał Vishal Gupta, były manager w Coinbase.

Kurs UNI spada

Założyciel Uniswap Labs, Hayden Adams, powiedział, że jest on „gotowy do walki” z SEC. Jego postawa nie uratowała jednak uniswap. Token spadł do najniższego poziomu od sześciu tygodni – z 11,21 USD do 10 USD. I to w ciągu godziny. Potem było gorzej. Kurs znalazł dołek dopiero nieco powyżej 9 USD.

Dziś 1 UNI kosztuje 9,44 USD. Oznacza to spadek o aż 16% w skali doby i 14% w ciągu 7 dni.

Wykres cenowy UNI na giełdzie Binance. Źródło: TradingViewreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.