Sam halving BTC nie wystarczy. Co zadecyduje o kolejnym rajdzie bitcoina? | Wiadomości | CrypS.

Sam halving BTC nie wystarczy. Co zadecyduje o kolejnym rajdzie bitcoina?

Patryk Chodyniecki
bitcoin

Powszechnie uważa się, że halving może doprowadzać do wzrostu ceny danej kryptowaluty. Niemniej jednak są inne czynniki, które również bezpośrednio oddziałują na rynek. Co zatem decyduje o kursie krypto?


Platforma Coinbase postanowiła przeprowadzić badanie na temat halvingu i jego skutków na rynek kryptowalut. Co ciekawe – sam halving BTC nie ma bezpośredniego wpływu na cały sektor kryptowalut, gdyż istnieją również inne czynniki zewnętrzne, które na niego oddziałują. Podczas gdy halving jest postrzegany pozytywnie, ponieważ uważa się, że zwiększa przewidywalny deficyt BTC oraz wspiera dynamikę podaży i popytu, uzyskanie klarownego obrazu reakcji rynku wymagałoby rozwikłania wpływu ruchów dolara amerykańskiego, stóp procentowych i globalnej płynności.

Halving i jego regularność 

Niejasny wpływ Halvingu bitcoina następuje co cztery lata, czyli co 210 000 bloków. Podczas tego zdarzenia, nagrody za wydobycie bloków BTC są zmniejszane o 50%. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, a najnowszy, czwarty, ma się odbyć między kwietniem a majem 2024 roku. Nadchodzące zdarzenie powinno zredukować nagrody za blok BTC z 6.25 BTC do 3.125 BTC.

David Duong, szef działu badań instytucjonalnych w Coinbase, wyjaśnił w opublikowanym raporcie, że zaledwie trzy halvingi stanowią ograniczone dowody na reakcję rynku, ponieważ wszystkie odbyły się równocześnie z pewnymi znaczącymi wydarzeniami monetarnymi i fiskalnymi.

Halving, to tylko jeden z wielu elementów krypto

W 2012 roku Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła zakup zabezpieczonych hipoteką papierów wartościowych i długoterminowych obligacji skarbowych. Ponadto podczas drugiego halvingu w 2016 roku, doszło do Brexitu, który wywołał obawy fiskalne w UE i Wielkiej Brytanii. To znowu doprowadziło do zwiększenia zakupów bitcoina. Następnie podczas trzeciego halvingu – 2020 roku banki centralne i rządy zareagowały na pandemię COVID-19 dodrukowując na niespotykaną dotąd skalę pieniądze i doprowadzając do inflacji i zwiększenia gotówki w obiegu. 

Oderwanie akcji cenowej bitcoina od ruchów takich czynników pomaga nieco wyklarować sytuację w aspekcie wzrostu jego kursu. Jednak poza trzecim Halvingiem, dowody na to, że te wydarzenia wspierały akcję cenową bitcoina, nie są całkowicie jednoznaczne. Uważamy, że możliwe jest, że kolejny Halving bitcoina w 2024 roku może mieć pozytywny wpływ na wyniki ceny BTC. Jednak ograniczone dowody odnośnie realnego wpływu Halvingu na kurs sprawiają, że naszym zdaniem związek ten jest nadal nieco spekulacyjny

– wskazuje David Duong, dyrektor ds. badań instytucjonalnych w Coinbase, 

bitcoinreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.