Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [21.03.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [21.03.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 21 marca 2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 21 marca 2023 roku


Spis treści:


Gubernator Florydy Ron DeSantis chce zakazu CBDC

Gubernator Florydy Ron DeSantis to kolejny republikański polityk, który zajął zdecydowane stanowisko przeciwko walutom cyfrowym Banku Centralnego (CBDC) w USA. We wczorajszym przemówieniu wyraził poparcie dla zakazu CBDC w państwie, potępiając takie technologie jako narzędzia nadzoru finansowego. Jego zdaniem, inicjatywa CBDC przyznałaby więcej władzy rządowi, który mógłby użyć jej do cenzurowania transakcji jakich nie pochwala np. sprzedaży broni palnej i benzyny.

Czytaj więcej: Gubernator Florydy Ron DeSantis chce zakazu CBDC


USA straciło 5 mld USD na sprzedaży BTC?

Rząd USA stracił co najmniej 5,1 mld dolarów zysków z “pospiesznej” sprzedaży bitcoinów skonfiskowanych przestępcom. Takie obliczenia przedstawił Jameson Lopp, CTO start-upu Casa. Powołał się on na statystyki opublikowane przez US Marshals Service (USMS), z których wynika, że od 2014 roku władze skonfiskowały i sprzedały na aukcji ponad 185 230 BTC za 151,5 mln dolarów. Tymczasem obecna wartość tej ilości bitcoinów wynosi 5,2 mld dolarów.

Czytaj więcej: USA straciło 5 mld USD na sprzedaży BTC?


Zespół DeFiLlama tworzy fork projektu

Twórca platformy analitycznej DeFiLlama, kryjący się pod pseudonimem 0xngmi, w imieniu zespołu ogłosił uruchomienie forka projektu o nazwie llama.fi. Jako powód podał brak zgody na decyzję o wypuszczeniu tokena platformy, którą podjęła “osoba kontrolująca konto na Twitterze i domenę defillama”.

Czytaj więcej: Zespół DeFiLlama tworzy fork projektu


Indeks strachu i chciwości najwyżej od 16 miesięcy

Kryptowalutowy indeks strachu i chciwości osiągnął poziom 68, który po raz ostatni obserwowaliśmy w połowie listopada 2021 roku, kiedy bitcoin osiągał swoje historyczne maksimum na poziomie 69 000 dolarów.

Czytaj więcej: Indeks strachu i chciwości najwyżej od 16 miesięcy

Indeks strachu i chciwości

Ponad 80 firm krypto rozważa obecność w Hongkongu

Od czasu, gdy rząd Hongkongu wydał oświadczenie polityczne dotyczące rozwoju wirtualnych aktywów, ponad 80 firm związanych z branżą wyraziło zainteresowanie “ustanowieniem swojej obecności w Hongkongu”. Wśród nich znalazły się m.in. giełdy kryptowalut i firmy zabezpieczające sieć blockchain. Jednak popyt na aktywa cyfrowe w Hongkongu nadal pozostaje w dużym kontraście z postawą Chin kontynentalnych, gdzie Pekin skutecznie zakazał handlu i stłumił działania związane z kryptowalutami.

Czytaj więcej: Ponad 80 firm krypto rozważa obecność w Hongkongu


Giełdy otworzą handel Arbitrum (ARB) tuż po airdropie

Rozpoczęcie notowań Arbitrum tuż po airdropie tokenów, zapowiedziało już wiele giełd kryptowalut. 23 marca handel ARB rozpocznie się m.in. na giełdzie Binance. Tego samego dnia kontrakty futures Arbitrum otworzy także BitMEX.


Indonezja odrzuci karty kredytowe Visa i Mastercard

Indonezyjski Bank Centralny przygotowuje się do całkowitego porzucenia technologii Visa i Mastercard. Wprowadzą własny system płatności, który zapewni większą niezależność i niskie opłaty.

Szczegóły nowego planu ujawnił rzecznik banku centralnego Erwin Haryono. Dostawcami ich systemu płatności będą więc lokalne firmy fintech. Dzięki temu opłaty za przelewy będą niższe niż u międzynarodowych operatorów Visa czy Mastercard.


Otwarte pozycje na kontraktach terminowych BTC wzrosły do rocznego rekordu

Kurs Bitcoina ponownie poszedł w górę, pomimo słabości na giełdach. Król kryptowalut jest obecnie notowany powyżej 28 000 dolarów, co jest jego najwyższym poziomem od czerwca 2022 roku. Wraz z bitcoinem rośnie apetyt inwestorów. Bitcoin Futures Open Interest (Exhange Futures Open Interest) osiągnął roczny szczyt na poziomie 12 mld dolarów, co stanowi 7% wzrost w ciągu miesiąca.

otwarte pozycje bitcoin

Obsługa prawna Celsiusa pochłonęła 140 mln $ z pieniędzy poszkodowanych

Jeden z użytkowników Twittera zaprezentował wyliczenia kosztów obsługi prawnej upadłego pożyczkodawcy kryptowalut – firmy Celsius. Jak ustalono w toku śledztwa spółka działała na zasadach przypominających piramidę finansową, co doprowadziło do 3 mld dolarów strat po stronie jej klientów. Teraz obsługa procesu upadłościowego kosztuje kolejne miliony dolarów z ich pieniędzy. Prawnicy i doradcy uczestniczący w tym procesie zainkasowali jak dotąd 144 mln USD.


Emitent USDC składa wniosek o licencję we Francji

Firma Circle wystąpiła o francuską licencję dostawcy wirtualnych aktywów. Spółka zamierza wejść do Unii Europejskiej z uwagi na nadchodzącą dyrektywę MiCA, która może ograniczyć obrót stablecoinami powiązanymi z innymi walutami niż euro. W związku z tym emitent USDC chce zakotwiczyć się na starym kontynencie ze swoim tokenem EUROC. –> źródło: Circle


Akcje Coinbase zyskują dzięki odbiciu bitcoina

Akcje największej giełdy kryptowalut świata wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 23% osiągając cenę 76,5 USD, a analitycy podwyższają oczekiwany co do przyszłych wyników spółki. Kurs COIN zyskuje dzięki odprężeniu na rynku kryptowalut. Od historycznego maksimum na poziomie 266 dolarów za akcję dzieli go jednak jeszcze bardzo wiele. –> źródło: Barrons

notowania coinbase zyskują podczas rajdu kryptowalut

Haker Euler Finance wysyła wiadomość do okradzionej platformy

W ataku na Euler Finance napastnik wyprowadził kryptowaluty o wartości prawie 200 mln USD. Od tego momentu twórcy platformy DeFi starali się nakłonić go do zwrotu środków. Później zaoferowali 1 mln USD nagrody, za informacje, które pomogą go wskazać. W ostatnich dniach haker zwrócił platformie 5.4 mln w ETH. Wczoraj wysłał do niej wiadomość ukrytą w transakcji Ethereum:

Wiadomość od hakera Euler Finance
Wiadomość od hakera Euler Finance
kurs kryptowalut 21 marca 2023

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.