UE wprowadzi limit transakcji dla stablecoinów walut innych niż euro | Wiadomości | CrypS.

UE wprowadzi limit transakcji dla stablecoinów walut innych niż euro

Mariusz Przepiórka
cyfrowe euro

Według doniesień medialnych dzienny limit transakcji dla stablecoinów innych niż euro został ponownie wprowadzony do projektu przepisów Unii Europejskiej dotyczących kryptowalut (MiCA). 


Limit ograniczy transakcje przy użyciu stablecoinów denominowanych w innych walutach, takich jak dolar amerykański, do 200 mln EUR dziennie. Informacje o tym limicie podaje m.in. serwis The Block.

Za uwzględnienie przepisu ma odpowiadać francuska delegacja w Radzie UE. Ruch ten następuje tydzień po tym, jak zakończyły się negocjacje techniczne dotyczące zasad Markets in Crypto-Assets (MiCA), kompleksowej polityki dla aktywów cyfrowych w UE. Zwolennicy branży aktywów cyfrowych z radością przyjęli usunięcie ograniczeń dotyczących stablecoinów wspieranych przez waluty inne niż EUR, jednak wiele wskazuje na to, że ich radość była przedwczesna.

Francuzi przekonali inne kraje

Według Dimitrisa Psarrakisa, dyrektora ds. UE w firmie XReg Consulting, przywrócony przepis nakłada limit na to, ile tokenów zabezpieczonych walutą obcą można przetransferować w ciągu jednego dnia. W rozmowie z The Block Psarrakis przyznał, że może to spowodować problemy z rozliczaniem transakcji dostawców usług kryptowalutowych z siedzibą w UE i negatywnie wpłynąć na loklany rynek.

Według Psarrakisa, francuska delegacja w środę uzyskała wsparcie Niemiec, Włoch i Holandii, które umożliwiło przywrócenie ograniczeń dotyczących stablecoinów zabezpieczonych innymi walutami niż EUR. Informacje te potwierdzili również inni specjaliści, którzy chcieli zachować anonimowość. Przyznali oni, że główną siłą stojącą za przywróceniem przepisu była delegacja francuska.

Okres pomiędzy głosowaniem nad ustawą w instytucjach europejskich a jej formalnym przyjęciem jest w terminologii unijnej znany jako „milcząca zgoda”, w którym oczekuje się, że decydenci będą milczeć, jeśli nie będą mieli zastrzeżeń. Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego ma głosować nad przepisami w październiku lub listopadzie.

cyfrowe euroreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.