Ponad 80 firm krypto rozważa obecność w Hongkongu

Ponad 80 firm krypto rozważa obecność w Hongkongu

Autor: Anna Sutowicz
Hongkong wzbudza zainteresowanie giełd kryptowalutowych

Wiele wskazuje na to, że Hongkong dąży do stania się centrum wirtualnych aktywów. Jednak popyt na aktywa cyfrowe w tym miejscu pozostaje w dużym kontraście z postawą Chin kontynentalnych, gdzie Pekin skutecznie zakazał handlu i stłumił działania związane z kryptowalutami.


Ponad 80 firm związanych z wirtualnymi aktywami z Chin kontynentalnych i krajów zagranicznych wyraziło zainteresowanie pojawieniem się w Hongkongu w związku z wysiłkami miasta, aby stać się wiodącym hubem Web3. Christian Hui, sekretarz do spraw Usług finansowych i skarbu we wczorajszym przemówieniu stwierdził, że od października 2022 roku Hongkong przyciągał zainteresowanie ze strony różnych firm kryptowalutowych na całym świecie, w tym giełd i firm zabezpieczających sieć blockchain

Poprzez ustanowienie kompleksowego i jasnego systemu regulacyjnego, oczekujemy, że więcej przedsiębiorstw VA o wysokiej jakości założy firmy w Hongkongu lub będzie szukać możliwości rozwoju w Hongkongu.

Legalizacja kryptowalut w Hongkongu “kompasem” dla Chin

Hongkong planuje w czerwcu wprowadzić nowe zasady, które będą wymagały, aby platformy handlu kryptowalutami były licencjonowane przez Securities and Futures Commission. Rozpoczęto już konsultacje na temat swojej propozycji uregulowania platform handlu aktywami wirtualnymi. Firmy mają nadzieję, że rząd centralny może obserwować ruchy kryptowalutowe Hongkongu.

Chiny mogą patrzeć na wpływ na Hongkong po tych zasadach, emisję nowych produktów związanych z kryptowalutami lub rozwiązań opartych na blockchainie, a także na wzrost handlu i aktywności biznesowej, które mogą nastąpić – powiedział Justin d’Anethan, dyrektor sprzedaży instytucjonalnej w Amber Group w wywiadzie z CNBC.

Podobne odczucia ma dyrektor generalny Hashkey Capital, Deng Chao. Jego zdaniem, potencjalne legalizacje kryptowalut w Hongkongu mogą służyć jako kompas dla Chin.

W przyszłości może służyć jako model dla formułowania polityki w innych regionach [w Chinach], jeśli okaże się sukcesem –  stwierdził i dodał, że Web3 i firmy kryptowalutowe mogą ostatecznie przyjąć bardziej zgodne podejście do swoich codziennych operacji.

Podatki w Hongkongu

Podczas gdy Hongkong zwiastuje wysokie ambicje kryptowalutowe i szczyci się stosunkowo niską polityką podatkową dla przedsiębiorstw, miasto może nadal potencjalnie znaleźć konkurencję z innymi hubami kryptowalutowymi.

Regulacja jest oczywiście niezbędna dla zdrowego wzrostu, ale aby konkurować z innymi hubami kryptowalutowymi, musi również istnieć atrakcyjna polityka podatkowa dla projektów kryptowalutowych – powiedział Yuya Hasegawa, analityk rynku z japońskiej giełdy kryptowalutowej Bitbank.

Wskazał, że chociaż Hongkong ma stosunkowo niską politykę podatkową dla przedsiębiorstw, a stawka podatku od osób prawnych dla pierwszych 2 milionów dolarów hongkońskich (254 930 USD) zysku podlegającego ocenie jest na poziomie 8,25%, podczas gdy wszelkie zyski powyżej tej kwoty są opodatkowane na poziomie 16,5%. To jednak w porównaniu z innymi hubami kryptowalutowymi, takimi jak np. Dubaj, który pobiera płaską stawkę 9% i Szwajcaria z 8,5% stawką korporacyjną – wciąż nie jest tak bardzo konkurencyjnie, jakby mogło być.

Hongkong wzbudza zainteresowanie giełd kryptowalutowychreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.