Euler Finance ofiarą ataku. Łupem hakera pada 197 mln USD | Wiadomości | CrypS.

Euler Finance ofiarą ataku. Łupem hakera pada 197 mln USD

Redaktor: Michał Misiura
hacker

Oparty na sieci Ethereum protokół pożyczkowy Euler Finance padł ofiarą ataku polegającego na błyskawicznych pożyczkach (flash loans). Napastnik zdołał wyprowadzić kryptowaluty DAI, StETH  WBTC o wartości wielu milionów dolarów.


Według ostatnich danych sieci haker przeprowadził dużą liczbę transakcji, wyprowadzając blisko 197 mln USD. To największe włamanie w 2023 roku. Według firmy analitycznej zajmującej się kryptowalutami Meta Seluth, atak jest skorelowany z atakiem deflacyjnym sprzed miesiąca. Napastnik użył mostu między wieloma łańcuchami i za jego pośrednictwem przeniósł środki z BNB Smart Chain do Ethereum.

ZachXBT, inny uznany analityk blockchain, powtórzył to samo i powiedział, że ruch środków i charakter ataku wydaje się dość podobny do ataku, który w ubiegłym miesiącu wykorzystał protokół oparty na BSC. Po wykorzystaniu protokołu na BSC, środki zostały zdeponowane w mieszarce kryptowalutowej Tornado Cash.

Protokół Euler Finance przyznał się do ataku i wskazał, że obecnie współpracuje ze specjalistami ds. bezpieczeństwa i organami ścigania, aby rozwiązać problem.

Euler Finance oferuje instrumenty pochodne stakingu

Szczegółowa analiza ataku przeprowadzona przez firmę Slowmist zajmującą się bezpieczeństwem blockchain wskazuje, że atakujący użył błyskawicznych pożyczek do zdeponowania środków, a następnie wykorzystał je dwukrotnie, aby uruchomić likwidację. Napastnik przekazał środki na zastrzeżony adres i przeprowadził samodzielną likwidację, aby zebrać wszelkie pozostałe aktywa.

W ubiegłorocznej rundzie finansowania protokół Euler Finance pozyskał 32 mln USD, a wśród jej uczestników znalazły się m.in. FTX, Coinbase, Jump, Jane Street i Uniswap.

Protokół zyskał popularność dzięki ofercie płynnych instrumentów pochodnych stakingu (liquid staking derivatives, LSD). LSD to stosunkowo nowy rodzaj tokenów, które umożliwiają stakerom zwiększenie potencjalnych zysków poprzez odblokowanie płynności dla stakowanej kryptowaluty, takiej jak ETH. Obecnie LSD stanowią do 20% całkowitej wartości zablokowanej w zdecentralizowanych protokołach finansowych.

hackerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.