Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [18.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [18.01.2023]

Redakcja
kurs kryptowalut 18.01.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 18 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Binance z rejestracją w Polsce

Binance Poland sp. z o.o. została wpisana do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych, który prowadzi Izba Administracji Skarbowej w Katowicach. Użytkownicy giełdy z naszego kraju będą musieli zaakceptować nowy regulamin świadczenia usług. Polska to siódmy kraj UE, w którym zarejestrowało się Binance.

Czytaj więcej: Binance z rejestracją w Polsce


Unia Europejska odracza głosowanie nad ustawą ws. kryptowalut

Z powodów technicznych (tłumacze nie zdążyli z przekładem dokumentów) ostateczne głosowanie nad unijną ustawą kryptowalutową MiCA (Markets in Crypto Assets) przesunięto na kwiecień. W związku z opóźnieniem głosowania, europejskie organy nadzoru finansowego będą musiały poczekać dłużej, zanim rozpoczną opracowywanie przepisów wykonawczych.

Celem MiCA jest wprowadzenie jednolitego podejścia do dostawców kryptowalut w całej Unii Europejskiej.

Czytaj więcej: Głosowanie UE nad rozporządzeniem MiCA ponownie przełożone


Fundacja Filecoin przetestuje łączność IPFS w kosmosie

Fundacja Filecoin planuje w tym roku uruchomić w kosmosie zdecentralizowany system plików za pomocą IPFS. Międzyplanetarny system plików zostanie wdrożony na pokładzie satelity firmy Lockheed Martin. Premierowy start, gdy Lockheed Martin znajdzie się już na orbicie, będzie miał charakter demonstracyjny.

Czytaj więcej: Fundacja Filecoin przetestuje łączność IPFS w kosmosie


Circle publikuje pierwszy raport dot. USDC

Circle, podmiot obsługujący stablecoina USD Coin (USDC), opublikował swój pierwszy roczny raport dotyczący rozwoju i perspektyw monety. aktywo jest w pełni zabezpieczone rezerwami, które składają się w 80 procentach z 3-miesięcznych obligacji skarbowych USA. Pozostałe 20% swoich rezerw Circle utrzymuje w gotówce.

Czytaj więcej: Circle publikuje pierwszy raport dot. USDC


Bank of America: Cyfrowe waluty fundamentalnie zmienią globalny system finansowy

Waluty cyfrowe, CBDC i stabelcoiny to naturalna ewolucja pieniądza i płatności – uważają badacze Bank of America.  CBDC mogłyby jednak konkurować z depozytami bankowymi. Grozi to “utratą suwerenności monetarnej” i pogłębieniem nierówności między krajami – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej: Bank of America: Cyfrowe waluty fundamentalnie zmienią globalny system finansowy


Gubernator Banku Anglii podważa sens cyfrowego funta

Andrew Bailey nie podziela zdania prezentowanego przez badaczy Bank of America. Według gubernatora Banku Anglii, cyfrowe waluty banków centralnych mogą okazać się nieprzydatne i należy dokładnie zastanowić się czemu miałyby służyć.

Z podobnego założenia wychodzi były doradca brytyjskiego banku centralnego – Tony Yates – obecnie piszący dla Financial Times. W jego optyce CBDC “nie są warte kosztów i ryzyka”. Dziennikarz nie oszczędza także kryptowalut twierdząc, że są słabym kandydatem na środek płatności.

Czytaj więcej: Gubernator Banku Anglii podważa sens cyfrowego funta


Fiński minister wzywa UE do uznania DAO

Podczas panelu na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym fiński minister komunikacji Timo Harakka powiedział, że Unia Europejska powinna prawnie uregulować zdecentralizowane autonomiczne organizacje (DAO).

Czytaj więcej: Fiński minister wzywa UE do uznania DAO


Liczba krypto deweloperów wzrosła o 100% w ciągu roku

Branża kryptowalut odnotowała znaczny wzrost liczby deweloperów pracujących nad różnymi projektami, jak wynika z nowego raportu Electric Capital. Firma, która zainwestowała w kilka platform warstwy 1 na wczesnym etapie i startupów kryptowalutowych – takich jak Bitwise, Gitcoin, dYdX, Near Protocol i Inmunefi- ustaliła, że liczba deweloperów w branży krypto podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat. –> źródło: CryptoPotato


Chiny po raz pierwszy stosują CBDC do rozliczeń giełdowych

Firma inwestycyjna Soochow Securities zintegrowała możliwość płatności eCNY w swojej aplikacji mobilnej. Jest to pierwsze w kraju wykorzystanie CBDC na rynku papierów wartościowych.

Klienci firmy mają możliwość płacenia w chińskiej walucie cyfrowej za produkty zarządzania majątkiem i usługi doradcze. Została ona wdrożona we współpracy z Bank of China. –> źródło: China Securities Journal


Silvergate Bank traci kwartalnie 1 mld USD

Silvergate Capital podał wyniki finansowe swojej spółki zależnej Silvergate Bank za IV kwartał 2022 r. Skupiona na cyfrowych aktywach instytucja zanotowała stratę netto w wysokości 1,05 mld dolarów. –> źródło: Silvergate


Digital Currency Group zawiesza wypłatę dywidend

Jak donosi Bloomberg Digital Currency Group (DCG) poinformowało o wstrzymaniu wypłaty kwartalnej dywidendy. Grupa skupiła się na “wzmocnieniu bilansu poprzez obniżenie kosztów operacyjnych i utrzymanie płynności” – napisano w liście do akcjonariuszy. Spółka zależna DCG – Genesis Digital stoi w obliczu kłopotów związanych z zadłużeniem na 3 mld $ i postępowaniem SEC.


Egera zintegruje płatności Blikiem

Poznańska giełda kryptowalut Egera udostępni płatności Blik. Użytkownicy platformy otrzymają dostęp do funkcji 30 stycznia.

Czytaj więcej: Giełda Egera udostępni płatności Blik


OKX udostępnia copy trading

Giełda kryptowalut OKX uruchomiła usługę copy tradingu, dzięki której użytkownicy mogą kopiować strategie najlepszych traderów, a traderzy otrzymywać prowizję od ich zysków.

Czytaj więcej: OKX wprowadza usługę copy tradingu

kurs kryptowalut 18.01.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.