Gubernator Banku Anglii podważa sens cyfrowego funta (CBDC)

Gubernator Banku Anglii podważa sens cyfrowego funta

Redaktor: Michał Misiura
gubernator banku anglii przeciwko cbdc

Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii, wyraził sceptycyzm dotyczący potrzeby wprowadzenia cyfrowego funta. Bailey wypowiedział się krótko po tym, jak ministrowie finansów z krajów strefy euro poparli dalsze prace nad cyfrowym euro.


Gubernator Banku Anglii argumentował swoje stanowisko tym, że istnieje już „całościowy system rozliczeń pieniężnych banku centralnego, który został znacznie zmodernizowany”, dlatego wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) nie jest konieczne.

Bailey wyjaśnił również, że nie ma planów zniesienia gotówki w odniesieniu do użytku detalicznego i wskazał, że płatności detaliczne nie muszą ulegać zmianie.

Musimy bardzo jasno określić, jaki problem próbujemy tu rozwiązać [emitując CBDC], zanim damy się ponieść technologii i tej ideipowiedział Bailey.

Gubernator Banku Anglii wypowiedział się po ostatnich ustaleniach krajów strefy euro, które dotyczą CBDC. 16 stycznia ministrowie finansów krajów strefy euro opublikowali oświadczenie, w którym poparli dalsze prace nad cyfrowym euro prowadzone przez Europejski Bank Centralny. Strefa euro uznała, że wprowadzenie CBDC wymaga dalszej dyskusji na poziomie politycznym. Ponadto grupa zwróciła uwagę na potrzebę określenia wpływu CBDC na środowisko, ochronę prywatności i stabilność finansową.

Były doradca Banku Anglii również wątpi w CBDC

Z gubernatorem Banku Anglii zgodził się Tony Yates, były starszy doradca Banku Anglii, który w niedawnym artykule w Financial Times odradza kontynuowanie prac nad CBDC. Według Yatesa, CBDC to „ogromne przedsięwzięcie związane z cyfrowymi walutami, które nie jest warte kosztów i ryzyka”.

Prace nad CBDC są już prowadzone w większości krajów, a ponieważ większość państw posiada cyfrowe wersje gotówki, monet i banknotów, Yates kwestionuje motywacje stojące za globalnymi projektami CBDC i nazywa je „podejrzanymi”.

Jego zdaniem CBDC mogą być sposobem na stłumienie kryptowalut, w tym zdecentralizowanych walut, takich jak bitcoin. Przyznaje jednak, że „kryptowaluty są bardzo złymi kandydatami na pieniądze”. – Nie mają zasobów pieniędzy zarządzanych przez ludzi, które mogą generować stałe ścieżki inflacji i są ogromnie drogie i czasochłonne w użyciu w transakcjach – dodaje.

gubernator banku anglii przeciwko cbdcreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.