SEC oskarża Gemini i Genesis o niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych

SEC oskarża Gemini i Genesis o niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych

Anna Sutowicz
SEC

Gemini domaga się 900 mln $ od Genesis zadłużonego na 3 mld $, tymczasem na scenę wkracza SEC i oskarża obie firmy o niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych.


Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła wczoraj Genesis Global Capital i Gemini Trust Company o niezarejestrowaną ofertę i sprzedaż papierów wartościowych inwestorom detalicznym za pośrednictwem programu pożyczek kryptograficznych Gemini Earn.

W grudniu 2020 roku Genesis, który jest częścią Digital Currency Group, zawarł umowę z kierowanym przez Camerona Winklevossa Gemini. Klienci giełdy zyskali możliwość pożyczania swoich kryptowalut platformie Genesis w zamian za obietnicę o wypłaceniu odsetek (nawet 8%). Według SEC Gemini mogło zarabiać na tym 4,29%, od zwrotów wypłacanych użytkownikom.

Giełda bliźniaków Winklevoss, od kilku tygodni prowadziła publiczny spór z Genesis i Digital Currency Group, zarzucając im blokowanie wypłaty 900 mln $, które należą do 340 000 klientów Gemini Earn. Według ostatnich doniesień Financial Times dług Genesis przekracza 3 mld $. W takiej sytuacji odzyskanie środków może być trudne.

Digital Currency Group, które inwestowało w wiele znanych startupów z branży kryptowalut (np. Coinbase, Ledger, Ripple), poza Genesis jest także właścicielem trustu Grayscale, pod którego kontrolą znajduje się 631 tys. BTC. (dla porównania MicroStrategy posiada ok. 130 tys. BTC).

SEC oskarża Gemini i Genesis

Według komisji, dzięki tej niezarejestrowanej ofercie Genesis i Gemini zebrały aktywa kryptograficzne o wartości miliardów dolarów od setek tysięcy inwestorów. Program Gemini Earn stanowi ofertę i sprzedaż papierów wartościowych zgodnie z obowiązującym prawem i powinien zostać zarejestrowany przez regulatora:

Uważamy, że Genesis i Gemini oferowały publicznie niezarejestrowane papiery wartościowe, omijając wymogi dotyczące ujawniania informacji mające na celu ochronę inwestorów. (…) Platformy pożyczkowe kryptowalut i inni pośrednicy muszą przestrzegać naszych sprawdzonych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Takie postępowanie najlepiej chroni inwestorów. Promuje zaufanie na rynkach. To nie jest opcjonalne. Takie jest prawo – powiedział przewodniczący SEC, Gary Gensler.

Trwa dochodzenie w sprawie innych naruszeń przepisów dotyczących papierów wartościowych oraz innych podmiotów i osób związanych z domniemanym niewłaściwym postępowaniem.

Niedawny upadek programów pożyczania aktywów kryptograficznych i zawieszenie programu Genesis podkreślają krytyczną potrzebę zgodności platform oferujących papiery wartościowe inwestorom detalicznym z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych – stwierdził Gurbir S. Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania SEC.

Grewal zachęcał także każdego, kto ma informacje na temat tej sprawy lub innych spraw do zgłaszania się do komisji.

SEC



reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.