Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [17.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [17.04.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 17.04.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 17 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Bittrex opuszcza rynek w USA przez SEC

Bittrex ogłosił, że opuści amerykański rynek na początku kwietnia. Jak tłumaczono wówczas, głównym powodem podjęcia tej decyzji był niski wolumen obrotu oraz niepewność regulacyjna. Nowe informacje wskazują jednak, że mocnym argumentem okazał się także list od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), w którym agencja oskarżyła giełdę o nieuregulowanie statusu prawnego w USA.

Czytaj więcej: Bittrex opuszcza rynek USA przez SEC


Od początku 2023 roku odeszło 56 giełd kryptowalut

Według obliczeń pewnego redditora od 2014 roku z rynku odeszły już 424 giełdy kryptowalut. Sporo z nich zniknęło bez wyjaśnień, niektóre to potwierdzone scamy, inne upadły w wyniku bankructw lub ataków hakerskich. W samym 2023 roku pożegnaliśmy już 56 platform, służących do handlu cyfrowymi aktywami.

Czytaj więcej: Od początku 2023 roku odeszło 56 giełd kryptowalut


Ethermint mógł stracić ośmiocyfrową kwotę

W weekend okazało się, że protokół Ethermint zawierał poważną lukę. Odkryła go firma Jump Crypto. Jak podaje Coindesk, wykorzystanie błędu groziło utratą “ośmiocyfrowych sum” w dolarach, jednak deweloperzy już go naprawili.

Czytaj więcej: Ethermint mógł stracić ośmiocyfrową kwotę


Binance spala BNB warte 676 mln USD

W dniu 14 kwietnia, Binance przeprowadziło 23. kwartalne spalenie BNB. Tym razem giełda usunęła z obiegu 2,02 mln BNB – wówczas taka ilość tokenów była warta 676,7 mln dolarów i stanowiła 1,27% całkowitej podaży. Łącznie od rozpoczęcia procesu kwartalnego spalania Binance upłynniła 46,12 mln BNB.

Czytaj więcej: Binance spala BNB warte 676 mln USD


Giełda Bitrue zhackowana na 24 mln USD

Kolejny tydzień kolejny hack. Tym razem ofiarą stała się giełda Bitrue. Łupem napastników padły kryptowaluty ETH, QNT, GALA, SHIB, HOT i MATIC o wartości około 23 milionów dolarów. Bitrue przeprowadził kontrolę bezpieczeństwa i zawiesił możliwość wypłaty środków – te zostaną wznowione już jutro 18 kwietnia. Giełda zapowiedziała też, że zrekompensuje straty wszystkim użytkownikom.

Czytaj więcej: Giełda Bitrue zhackowana na 24 mln USD


Fundacja Ethereum: Staking naraża Twój adres IP

Bankless przeprowadził wywiad z Justinem Drake, badaczem z Ethereum Foundation. Podczas rozmowy sporo rozmawiano o węzłach i ich wadze w zabezpieczaniu sieci. Deweloper zasugerował, że w przyszłości Ethereum może rozdać airdropy dla osób, które utrzymują pełne węzły. Ethereum Foundation poprzez IP może bowiem dowiedzieć się, który staker jest np. giełdą, a kto posiada indywidualny węzeł.

Czytaj więcej: Fundacja Ethereum: Staking naraża Twój adres IP


Haker Silk Road skazany na rok więzienia

Amerykańska prokuratura wydała wyrok na hakera (Jamesa Zhonga), który w 2012 roku ukradł z Silk Road około 50 000 BTC. Mężczyzna trafi za kraty na rok i jeden dzień.

Czytaj więcej: Haker Silk Road skazany na rok więzienia


Kongres USA przedstawi nowy projekt ustawy o stablecoinach

Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA opublikowała projekt ustawy skupiającej się na regulacji emitentów stablocoinów. Nie jest to jednak ostateczna wersja, a dokument będzie rozpatrywany podczas przesłuchania już jutro, 18 kwietnia.

Co zakłada nowy projekt ustawy? Że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) będzie kontrolować działalność emitentów scentralizowanych stablcoinów, takich jak USD Coin (USDC) i Tether (USDT). Chodzi zwłaszcza o wydawanie licencji na prowadzenie działalności.

Społeczność zauważyła, że proponowana definicja jest zbyt szeroka – obejmuje niemal wszystkie zdecentralizowane stablecoiny, w tym DAI. Niektórzy uważają również, że dokument de facto zakazuje uruchamiania takich projektów w USA.

Czytaj więcej: Kongres USA przedstawi nowy projekt ustawy o stablecoinach


7000 użytkowników MetaMask padło ofiarą ataku

Między sierpniem 2021 a lutym 2023 roku, około 7000 klientów MetaMask padło ofiarą hakerów. Napastnicy mieli uzyskać dostęp do adresów e-mail użytkowników. W jaki sposób? Zhackowali dostawcę usług, których MetaMask używa do tworzenia zgłoszeń pomocy technicznej dla klientów. Istnieje również ryzyko, że użytkownicy mogli udostępnić dodatkowe informacje w funkcji czatu – ta też bowiem została przejęta przez napastników.

Czytaj więcej: 7000 użytkowników MetaMask padło ofiarą ataku


Legalizacja BTC w Salwadorze ma niewielki wpływ na sektor przekazów pieniężnych

Wartość przekazów pieniężnych w Bitcoinie i innych kryptowalutach wysyłanych do Salwadoru spadła o 17,8% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 roku. Salwador otrzymał w tym czasie łącznie 15,98 miliona dolarów w przekazach za pośrednictwem kryptowalut. Oznacza to spadek o 3,47 miliona dolarów w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku, kiedy kraj zarejestrował ponad 19,45 miliona dolarów w krypto przekazach.

Czytaj więcej: Legalizacja BTC w Salwadorze ma niewielki wpływ na sektor przekazów pieniężnych


Kaspersky: Liczba ataków phishingowych w obrębie krypto wzrosła o 40%

Firma Kaspersky opublikowała nowy raport. Wynika z niego, że liczba ataków phishingowych w obrębie świata kryptowalut wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 40 procent. Łącznie w świecie cyfrowych aktywów doszło do 5 milionów ataków phishingowych. W 2021 roku było to “zaledwie” 3,6 mln – oznacza to więc dość duży wzrost.

Co więcej, wydają się coraz mniej wykorzystywać bardziej tradycyjne środki, takie jak np. złośliwe oprogramowanie wgrywane na komputery i smartfony potencjalnych ofiar. Zamiast tego zaczęli bardziej skupiać się na atakach phishingowych.

Czytaj więcej: Kaspersky: Liczba ataków phishingowych w obrębie krypto wzrosła o 40%


Bitcoin to bezpieczna przystań – uważa Cathie Wood

CEO Ark Investment po raz kolejny wyraziła swoje poparcie dla kryptowalut, mówiąc podczas niedawnego wywiadu, że bitcoin i ether to aktywa, w które można bezpiecznie inwestować. Czy jest rzeczywiście  tak jak mówi Wood i bitcoin zasługuje na miano cyfrowego złota? Zdania na ten temat są podzielone.

Czytaj więcej: Bitcoin to bezpieczna przystań – uważa Cathie Wood


W USA powstał projekt ustawy zwalniającej szefa SEC

Kongresmen Warren Davidson oświadczył, że przygotował projekt ustawy dotyczącej zwolnienia szefa SEC, Garrego Genslera, z powodu jego akcji podejmowanych na rynku kryptowalut.


Binance i Brazylijska Federacja Piłkarska tworzą NFT

Największa na świecie giełda kryptowalut i brazylijska federacja piłkarska ogłosiły partnerstwo, w ramach którego stworzą NFT. Dzięki niewymiennym tokenom fani będą mieli dostęp do technologii, która według twórców “zwiększy doświadczenie meczu i zapewni unikalne korzyści”.


Chia Network składa wniosek o rejestrację w SEC

Chia Network złożyła wniosek o rejestrację w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w związku z planowaną pierwszą ofertą publiczną (IPO). Wielkość i zakres cenowy proponowanej oferty nie zostały jeszcze określone. Oczekuje się, że IPO rozpocznie się po zakończeniu procesu przeglądu SEC, w zależności od warunków rynkowych.

Chia starała się o IPO podczas hossy w 2021 roku. Wtedy, jak podaje Bloomberg, blockchain pozyskał 61 mln USD w rundzie finansowania serii D prowadzonej przez Andreessen Horowitz (a16z) i Richmond Global Ventures. –> źródło: CoinDesk


Meta wezwana do utrzymania limitu wieku dla użytkowników Horizon Worlds

Grupy praw człowieka i aktywiści wzywają Metę do ograniczenia dostępu dzieci i nastolatków do Horizon Worlds. Ich zdaniem firma powinna najpierw przeprowadzić kompleksową ocenę potencjalnego wpływu tego środowiska na psychikę nastolatków.

List w tej sprawie został wysłany do Marka Zuckerberga w piątek, 14 kwietnia. Jak podaje Bloomberg, podpisały go grupy obrońców Airplay, Center for Countering Digital Hate (CCDH), Common Sense Media i inne.

W adresie do CEO Mety, CCDH powołuje się na swój raport opublikowany w marcu br. Organizacja przytacza w nim przypadki psychicznego wykorzystywania nieletnich w ekosystemie Horizon Universe.


Tylko 24% Amerykanów wierzy w bezpieczeństwo kryptowalut

Badanie Pew Research Center ustaliło, że większość mieszkańców USA (88%) ma przynajmniej podstawową wiedzę na temat kryptowalut. Jednak tylko 24% uważa, że inwestowanie, handel lub korzystanie z cyfrowych aktywów jest bezpieczne i niezawodne. Odsetek ten różni się w różnych grupach demograficznych: dorośli w wieku 50+ są bardziej sceptyczni (85%) niż młodsze osoby (66%). –> źródło: Cryptopotato

kurs kryptowalut 17.04.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.