Kaspersky: Liczba ataków phishingowych w obrębie krypto wzrosła o 40% | Wiadomości | CrypS.

Kaspersky: Liczba ataków phishingowych w obrębie krypto wzrosła o 40%

Redaktor: Albert Czajkowski
phishing

Nowy raport firmy Kaspersky pokazuje, że oszuści i hakerzy wciąż obierają sobie za cel branżę krypto. Według firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, liczba ataków phishingowych w obrębie świata kryptowalut wzrosła w ciągu ostatniego roku aż o 40 procent.


Phishing w branży kryptowalut

Kaspersky odnotował w raporcie ponad 5 milionów ataków phishingowych w obrębie branży krypto. Dla porównania w 2021 roku było to zaledwie 3,6 mln. Jest to więc dość duży wzrost.

Co więcej, oszuści wydają się coraz mniej wykorzystywać bardziej tradycyjne środki, takie jak np. złośliwe oprogramowanie wgrywane na komputery i smartfony potencjalnych ofiar. Zamiast tego zaczęli bardziej skupiać się na atakach phishingowych.

W typowym ataku phishingowym, oszuści wysyłają ofierze wiadomość e-mail, która kieruje do fałszywej strony internetowej przypominającej oficjalną, np. giełdy kryptowalut. Użytkownicy są następnie proszeni o udostępnienie informacji, takich jak klucze prywatne. W ten sposób napastnicy otrzymują dostęp do ich portfeli i znajdujących się w nich aktywów.

Rosyjska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem radzi inwestorom, aby zabezpieczyli się przed atakami phishingowymi aktywując dwuskładnikowe uwierzytelnianie i utrzymując aktualne oprogramowanie i systemy operacyjne.

Kanadyjska para traci 300 tys. dolarów

Przykład udanego ataku phishingowego miał miejsce nieco ponad tydzień temu. Wówczas kanadyjska para straciła kryptowaluty warte 300 000 USD. Zwrócił się do nich napastnik podający się za profesjonalnego inwestora. Po jakimś czasie zdobył zaufanie pary.

Zostali oni przekonani do wpłacenia swoich oszczędności na fałszywą platformę. Niestety, już ich nigdy nie odzyskali, ponieważ trafiły w ręce oszusta. Ta “socjotechniczna” forma phishingu również staje się coraz bardziej powszechna, jak twierdzi Kaspersky.

phishingreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.