Bittrex opuszcza rynek USA przez SEC | Wiadomości | CrypS.

Bittrex opuszcza rynek USA przez SEC

Jacek Walewski
Bittrex

Na początku kwietnia pisaliśmy o tym, że giełda kryptowalut Bittrex opuszcza amerykański rynek. Jednym z powodów tej decyzji jest – jak dziś wiemy – atak SEC na tę firmę.


Bittrex nie będzie obsługiwał klientów z USA

Najpierw przypomnijmy, że ostatniego dnia marca br. giełda Bittrex ogłosiła, że nie będzie obsługiwał klientów z USA. Warto dodać, że środki klientów pozostały bezpieczne, zaś firma miała kontynuować działalność, ale świadcząc już tylko usługi osobom spoza Stanów Zjednoczonych. Powodem takiej decyzji miała być utrzymująca się niepewność regulacyjna w kraju. Dziś wiemy na ten temat o wiele więcej. Okazuje się, że ostateczny cios giełdzie zadała Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), czyli odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Jak podaje The Wall Street Journal, w marcu firma otrzymała zawiadomienie informujące o potencjalnym rozpoczęciu działań egzekucyjnych względem giełdy. Bittrex – zdaniem SEC – naruszyło prawo, bowiem prowadziło w USA działalność jako giełda, ale nie zarejestrowało się w rejestrze Komisji.

Pikanterii dodaje to, że, jak powiedział mediom radca prawny Bittrex, David Maria, firma pod koniec 2022 roku rozpoczęła rozmowy z  SEC dot. tego, jak w pełni zarejestrować swoją działalność w USA. W ramach analizy stanu prawnego rynku w USA giełda doszła jednak do wniosku, że spełnienie wszystkich regulacji SEC nie jest możliwe bez uszczerbku dla sytuacji finansowej spółki. W praktyce chodziło więc o to, że regulacje w kraju tak mocno zawężają możliwości zarabiania takiej platformy jak Bittrex, że rejestrowanie się w Komisji nie ma sensu ekonomicznego. Zdaniem prawnika giełdy, wspomnianego Davida Marii, “brak jasnych regulacji skutkuje znacznymi kosztami i brakiem pewności co do tego, co można, a czego nie można oferować”.

Exodus kryptofirm z USA?

Czy więc przed nami masowa emigracja firm z rynku blockchaina z USA? Jeżeli władze tego kraju nie zmienią swojej polityki, która tłamsi innowacyjne przedsięwzięcia, nie można tego wykluczyć. Stanie się to ze szkodą dla USA i z zyskiem dla Azji czy nawet Europy, gdzie firmy te zapewne przeniosą swoje siedziby.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.