Legalizacja BTC w Salwadorze ma niewielki wpływ na sektor przekazów pieniężnych | Wiadomości | CrypS.

Legalizacja BTC w Salwadorze ma niewielki wpływ na sektor przekazów pieniężnych

Dawid Kucharczyk
salwador będzie uczył o bitcoinach w szkołach

Wartość przekazów pieniężnych w Bitcoinie i innych kryptowalutach wysyłanych do Salwadoru spadła o 17,8% w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022. Tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Centralny Bank Rezerw kraju (BCR), o których informuje Agencia EFE.


Zgodnie z oświadczeniem, Salwador otrzymał łącznie 15,98 miliona dolarów w przekazach za pośrednictwem kryptowalut. Oznacza to spadek o 3,47 miliona dolarów w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku, kiedy kraj zarejestrował ponad 19,45 miliona dolarów w krypto przekazach.

Przekazy kryptowalutowe stanowiły 1,34% całości

Według informacji BCR, przekazy pieniężne otrzymane za pośrednictwem kryptowalut stanowiły jedynie 1,34% całości otrzymanej przez kraj, która do ostatniego raportu wynosiła prawie 1,2 miliarda dolarów.

Chociaż procentowy spadek przekazów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyniósł prawie 20% w porównaniu z rokiem 2022, prawda jest taka, że od czasu zalegalizowania BTC, wykorzystanie kryptowalut do transakcji międzynarodowych nie wpłynęło znacząco na gospodarkę Salwadoru. Większość Salwadorczyków wciąż wysyła pieniądze za pomocą tradycyjnych usług, a ilość pieniędzy, które wysyłają, jest całkiem pokaźna.

W 2022 roku, do kraju Ameryki Środkowej w przekazach pieniężnych zostało wysłanych ponad 7 miliardów dolarów. Jednak tylko 126 milionów dolarów w kryptowalutach.

Pokazuje to, że polityka zaproponowana przez prezydenta Nayiba Bukele nie znalazła jeszcze oddźwięku wśród Salwadorczyków. Zdecydowana większość nadal woli tradycyjne usługi, pomimo wysokich kosztów transakcyjnych i wielu innych wad.

Jednym z najbardziej prawdopodobnych powodów wskazywanych przez wielu ekspertów jest brak edukacji dot. krypto wśród ludności. Kiedy Bukele promował ustawę, która sprawiła, że BTC stał się legalną walutą, Salwadorczycy nie wiedzieli, czym naprawdę jest kryptowaluta, jak z niej korzystać lub jakie korzyści oferuje.

Korzyści z bitcoinowej ustawy w Salwadorze

Legalizacja BTC ma niewielki wpływ na sektor przekazów pieniężnych. Jest jednak dziedzina, która kwitnie dzięki miłości Bukele do kryptowalut: turystyka i inwestycje zagraniczne.

Bukele stwierdził, że turystyka w Salwadorze zwiększyła się o 95% od czasu wdrożenia ustawy. Podczas wywiadu powiedział, że „jest wielu bitcoinerów, którzy chcą udać się do kraju, w którym bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym.”

Podobną opinię wyraziła minister turystyki Salwadoru, Morena Valdez. Na początku 2022 roku stwierdziła, że kraj stał się atrakcyjnym miejscem dla Amerykanów, którzy odpowiadają za 60% wszystkich wizyt. Zostało to również wskazane przez prezydenta jako sposób na promocję jego wojny z przestępczością zorganizowaną.

Z drugiej strony entuzjazm prezydenta dla Bitcoina pomógł mu nawiązać relacje z pro-bitcoinowymi politykami USA, takimi jak José „Joe” Esparza, zastępca sekretarza stanu Teksasu, z którym rozmawia o otwarciu drugiej ambasady Bitcoina, a także o rozszerzeniu innych projektów wymiany gospodarczej i handlowej.

Nawiązał również więzi z głównymi influencerami kryptowalutowymi, takimi jak Max Keiser, Stacy Herbert, Ray Youssef i Jack Mallers. To potencjalnie może pomóc w zastrzyku większej ilości pieniędzy do lokalnego przemysłu i rozpędzić gospodarkę kraju.

salwador będzie uczył o bitcoinach w szkołachreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.