Fundacja Ethereum: Staking naraża Twój adres IP | Wiadomości | CrypS.

Fundacja Ethereum: Staking naraża Twój adres IP

Dawid Kucharczyk
ethereum

Przez lata świat kryptowalut był okrzyknięty środkiem ochrony twojej prywatności – coś, co rządy nie zawsze potrafią docenić. Ale teraz okazuje się, że twoja prywatność może wcale nie być tak dobrze chroniona. Przynajmniej nie, jeśli stakujesz Ethereum (ETH).


Dodatkowe nagrody dla stakerów Ethereum

Bankless przeprowadził wywiad z Justinem Drake, badaczem z Ethereum Foundation. Rozmowa dotyczy częściowo tego, jak ważne dla stakingu są osoby, które posiadają węzeł Ethereum.

Drake opisał, w jaki sposób indywidualni stakerzy mogliby zostać nagrodzeni za swój dodatkowy wysiłek w przyszłości. Przecież mogliby oni po prostu przejść do serwisu stakingowego, takiego jak Coinbase czy Lido. Te dwie strony posiadają ogromną część stakowanego ETH (stETH), co ułatwia życie inwestorom, ale nie jest dobre dla decentralizacji.

Deweloper spodziewa się, że w przyszłości pojawią się specjalne airdropy dla osób, które utrzymują pełne węzły. Poprzez adresy IP, Ethereum Foundation może dowiedzieć się, który staker jest np. giełdą, a kto posiada indywidualny węzeł. W ten sposób osoby, które stakują z własnej inicjatywy, mogą kwalifikować się do ekskluzywnych airdropów, a giełdy nie.

Na razie wydaje się to być koncepcją, a nie konkretnymi planami. Drake podkreślił również, że nie trzeba w ogóle płacić żadnych prowizji, jeśli samemu stakuje się ETH.

Czy Ethereum brakuje prywatności?

Społeczność Ethereum skrytykowała jednak taki pomysł. Wiele osób nie było pewne czy podczas stakingu nie eksponują swojego adresu IP. Deweloper w wywiadzie powiedział:

„Istnieje wiele metadanych. Możesz spojrzeć na [wpłaty i wypłaty], na prowizje, na adresy IP itd,”

Użytkownik Twittera Pledditor, podobnie jak wielu innych, porównał Ethereum do scenariuszy Wielkiego Brata, takich jak ten z książki „1984”.

Jednak fani kryptowalut z większym doświadczeniem programistycznym skrytykowali ignoranckich krytyków Ethereum. „Wyobraź sobie, że w systemie P2P znasz adresy IP!” napisał 0xPrincess. Inny użytkownik Twittera podkreślił, że można łatwo chronić lokalizację węzła za pomocą VPN.

ethereumreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.