Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.01.2023]
Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 13 stycznia 2023 roku.
Spis treści:
Avalanche (AVAX) nawiązuje współpracę z Amazonem
Ava Labs, firma stojąca za Avalanche, nawiązała współpracę z Amazon Web Services (AWS). Wspólnie chcą skalować adopcję technologii blockchain wśród przedsiębiorstw, instytucji oraz rządów. Natywny token projektu czyli AVAX zareagował na wiadomość sporym wzrostem – znacznie wyższym niż np. bitcoin.
Czytaj więcej: Avalanche (AVAX) nawiązuje współpracę z Amazonem
Inflacja w USA lekko słabnie. Kurs bitcoina rośnie
Wczoraj ukazały się nowe dane dotyczące CPI w USA. Jak można było się spodziewać kurs BTC doświadczył sporej zmienności – tym razem w pozytywną stronę. CPI na poziomie miesięcznym spadł o 0,1% – niżej od oczekiwać. W porównaniu z grudniem 2021 r. wskaźnik CPI wzrósł o 6,5%, czyli dokładnie na oczekiwanym poziomie.
Czytaj więcej: Inflacja w USA lekko słabnie. Kurs bitcoina rośnie
Bill Gates wątpi w potencjał metaverse
Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu nie dostrzega potencjału metaverse. Podczas „Ask Me Anything” (AMA) stwierdził, że Web3 nie jest “rewolucyjną technologią”. Za to w trakcie rozmowy wielokrotnie odwoływał się do sztucznej inteligencji jako najbardziej ekscytującej dziedziny technologicznej.
Czytaj więcej: Bill Gates wątpi w potencjał metaverse
MetaMask ostrzega przed nowym scamem
MetaMask ostrzegł użytkowników przed scamem “zatruwającym adresy”, w którym napastnicy “zatruwają” historie transakcji, wysyłając użytkownikom krypto pył do portfeli. Ich adresy przypominają adres ofiary z początku i końca, dzięki czemu nic nie świadomy inwestor może nieumyślnie wysłać środki do hakera.
Czytaj więcej: MetaMask ostrzega przed nowym scamem
SEC pozywa Gemini i Genesis
Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę przeciwko Genesis Global Capital i Gemini Trust Company za rzekomą sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych inwestorom detalicznym w USA. SEC domaga się stałego nakazu sądowego, zwrotu nienależnie uzyskanych zysków, a także odsetek za zwłokę i zapłaty kar cywilnych.
Obie firmy zebrały miliardy dolarów, oferując i sprzedając papiery wartościowe amerykańskim inwestorom za pośrednictwem programu pożyczania aktywów kryptowalutowych Gemini Earn.
Czytaj więcej: SEC pozywa Gemini i Genesis
Genesis jest winne wierzycielom 3 mld USD
Borykający się z problemami pożyczkodawca kryptowalutowy Genesis jest winien swoim wierzycielom ponad 3 miliardy dolarów, co skłoniło jego spółkę macierzystą, Digital Currency Group, do rozważenia sprzedaży aktywów w celu spłacenia długu. Takie informacje podał w czwartek Financial Times powołując się na własne źródła.
Według raportu, DCG rozważa pozbycie się części swojego portfela venture-capital, wartego około 500 milionów dolarów. Sprzedaż jest częścią wysiłków DCG w celu pozyskania świeżego kapitału po tym, jak Genesis wstrzymał wypłaty pod koniec ubiegłego roku.
800 ofiar Bitconnect otrzyma zwrot 17 mln USD
Część ofiar kryptowalutowego oszustwa Bitconnect otrzyma pewną rekompensatę z puli odzyskanych 17 mln USD. Niestety kwota ta stanowi zaledwie 0,07% środków wyłudzonych w ramach piramidy. Szkody wyrządzone przez Bitconnect szacuje się na 2,4 mld dolarów.
Czytaj więcej: 800 ofiar kryptowalutowego oszustwa otrzyma zwrot 17 mln USD
Crypto.com zwalnia 20% pracowników
Singapurska giełda kryptowalut Crypto.com ograniczy personel o 20% powołując się na niekorzystne warunki rynkowe i upadek FTX. W zeszłym roku z platformy odeszło lub zostało zwolnionych 2000 pracowników. Na początku tygodnia o redukcji etatów (też o 20%) poinformowała giełda Coinbase.
Czytaj więcej: Powiew krypto-zimy: kolejna giełda zwalnia 20% pracowników
Société Générale pożyczyło 7 mln $ od MakerDAO
Chociaż kwota transakcji może nie robić większego wrażenia, informacja o umowie pomiędzy Société Générale, a MakerDAO zelektryzowała branżę kryptowalut. Jeden z największych francuskich banków inwestycyjnych wszedł w obszar DeFi pożyczając tokeny DAI pod zastaw obligacji na pożyczkę mieszkaniową o wartości 40 mln $. Umowa z MakerDAO zakłada, że Société Générale może pożyczyć od protokołu do 30 mln $. –> źródło: The Block
Twitter testuje krypto darowizny
Twitter rozpoczął testy opcji Coins, która pozwala użytkownikom nagradzać twórców treści cyfrowymi tokenami w postaci różnych reakcji. Ich odbiorcy będą mogli wymienić aktywa na fiat poprzez system płatności Stripe. Tak twierdzi blogerka Jane Wong.
Twitter is working on Coins purchasing screen
On the web, Twitter Coins purchase will be done through Stripe https://t.co/RFpWswnZfG pic.twitter.com/eAzPWjfoye
— Jane Manchun Wong (@wongmjane) January 10, 2023
FTX znalazło 5 mld $ i może sprzedać spółki zależne
Europejskie i japońskie oddziały giełdy FTX oraz jej spółki zależne LedgerX, Embed, mogą trafić pod młotek. Sędzia prowadzący sprawę upadłej platformy wyraził zgodę na rozpoczęcie procesów aukcyjnych. Podczas środowego posiedzenia adwokat FTX ujawnił, że do tej pory firma znalazła około 5 miliardów dolarów w gotówce, aktywach płynnych i kryptowalutach. Wciąż nie oceniono jednak całkowitej kwoty strat poniesionych przez klientów. –> źródło: The Block
Udział nieuczciwych transakcji w obrocie krypto podwoił się w 2022 r.
Udział przestępczych transakcji w rynku kryptowalut wyniósł w zeszłym roku 0,24% całego obrotu (przeliczając na dolary 20 mld $). To wciąż niewielki odsetek, lecz jest on dwa razy wyższy niż w 2021 r. (0,12%). Informacje na ten temat podano w zapowiedzi publikacji “The 2023 Crypto Crime Report” autorstwa Chainalysis, który ukaże się w lutym.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.