800 ofiar kryptowalutowego oszustwa otrzyma zwrot 17 mln USD | Wiadomości | CrypS.

800 ofiar kryptowalutowego oszustwa otrzyma zwrot 17 mln USD

Mariusz Przepiórka
carlos mantos bitconnect - bitconnect zwrot dla ofiar

Część ofiar oszustwa kryptowalutowego Bitconnect może odetchnąć z ulgą, ponieważ zgodnie z decyzją sądu otrzymają pewną rekompensatę z puli odzyskanych 17 mln USD. Niestety kwota ta stanowi zaledwie 0,07% środków wyłudzonych w ramach piramidy.


Około 800 ofiar oszustwa z 40 krajów będzie mogło otrzymać niewielką część z zasądzonego zwrotu w wysokości 17 mln USD, które pochodzą ze środków zabezpieczonych w czasie postępowania.

Departament Sprawiedliwości USA wskazał, że Bitconnect reklamował się jako kryptowalutowa platforma pożyczkowa, która miała funkcjonować na bazie zastrzeżonej technologii, w tym Bitconnect Trading Bot i Volatility Software. Według zapewnień organizatorów platformy, te elementy miały zapewnić inwestorom wysokie i pewne zyski. Dzienny zwrot z inwestycji miał wynosić 1%, a roczny aż 3700%.

Inwestorzy mieli obracać bitcoinami i w zamian otrzymywać tokeny bitconnect coin (BCC), którą pożyczali na określone zmienne oprocentowanie. Według komunikatu Departamentu Sprawiedliwości cała platforma okazała się jednak typową piramidą finansową, na której pierwsi inwestorzy otrzymywali rzekome zyski z wpłat kolejnych amatorów szybkiego i łatwego zysku.

Pomysłodawca ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości

Platforma kryptowalutowa wystartowała w 2016 roku, ale upadła w 2018 roku po wyłudzeniu ok. 2,4 mld USD od ponad 4000 osób z 95 krajów. Domniemany założyciel Bitconnect Satish Kumbhani został oskarżony przez amerykańskie władze w lutym. Jest on również obiektem śledztwa, które toczy się w Indiach. Niestety dla organów ścigania i ofiar, jego miejsce pobytu jest nieznane.

Główny promotor Bitconnect w Stanach Zjednoczonych Glenn Arcaro przyznał się do winy w związku z zarzutami popełnienia oszustwa, które usłyszał we wrześniu 2021 i sąd zdecydował o nakazie zwrotu 24 mln USD na rzecz inwestorów.

Według amerykańskich władz, Arcaro i inni wykorzystali 15% pieniędzy inwestorów Bitconnect jako fundusz na prywatne wydatki ponoszone przez właściciela platformy i jej promotorów. 16 września 2022 roku Arcaro został skazany na 38 miesięcy więzienia za swój udział w Bitconnect.

Na zdjęciu najsłynniejszy promotor Bitconnect, Carlos Mantos, a poniżej jego sławne wystąpienie:

carlos mantos bitconnect - bitconnect zwrot dla ofiarreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.