Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.01.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [13.01.2023]

Redakcja
kurs kryptowalut 13.01.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 13 stycznia 2023 roku.


Spis treści:


Avalanche (AVAX) nawiązuje współpracę z Amazonem

Ava Labs, firma stojąca za Avalanche, nawiązała współpracę z Amazon Web Services (AWS). Wspólnie chcą skalować adopcję technologii blockchain wśród przedsiębiorstw, instytucji oraz rządów. Natywny token projektu czyli AVAX zareagował na wiadomość sporym wzrostem – znacznie wyższym niż np. bitcoin.

Czytaj więcej: Avalanche (AVAX) nawiązuje współpracę z Amazonem


Inflacja w USA lekko słabnie. Kurs bitcoina rośnie

Wczoraj ukazały się nowe dane dotyczące CPI w USA. Jak można było się spodziewać kurs BTC doświadczył sporej zmienności – tym razem w pozytywną stronę. CPI na poziomie miesięcznym spadł o 0,1% – niżej od oczekiwać. W porównaniu z grudniem 2021 r. wskaźnik CPI wzrósł o 6,5%, czyli dokładnie na oczekiwanym poziomie.

Czytaj więcej: Inflacja w USA lekko słabnie. Kurs bitcoina rośnie


Bill Gates wątpi w potencjał metaverse

Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu nie dostrzega potencjału metaverse. Podczas „Ask Me Anything” (AMA) stwierdził, że Web3 nie jest “rewolucyjną technologią”. Za to w trakcie rozmowy wielokrotnie odwoływał się do sztucznej inteligencji jako najbardziej ekscytującej dziedziny technologicznej.

Czytaj więcej: Bill Gates wątpi w potencjał metaverse


MetaMask ostrzega przed nowym scamem

MetaMask ostrzegł użytkowników przed scamem “zatruwającym adresy”, w którym napastnicy “zatruwają” historie transakcji, wysyłając użytkownikom krypto pył do portfeli. Ich adresy przypominają adres ofiary z początku i końca, dzięki czemu nic nie świadomy inwestor może nieumyślnie wysłać środki do hakera.

Czytaj więcej: MetaMask ostrzega przed nowym scamem


SEC pozywa Gemini i Genesis

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła skargę przeciwko Genesis Global Capital i Gemini Trust Company za rzekomą sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych inwestorom detalicznym w USA. SEC domaga się stałego nakazu sądowego, zwrotu nienależnie uzyskanych zysków, a także odsetek za zwłokę i zapłaty kar cywilnych.

Obie firmy zebrały miliardy dolarów, oferując i sprzedając papiery wartościowe amerykańskim inwestorom za pośrednictwem programu pożyczania aktywów kryptowalutowych Gemini Earn.

Czytaj więcej: SEC pozywa Gemini i Genesis


Genesis jest winne wierzycielom 3 mld USD

Borykający się z problemami pożyczkodawca kryptowalutowy Genesis jest winien swoim wierzycielom ponad 3 miliardy dolarów, co skłoniło jego spółkę macierzystą, Digital Currency Group, do rozważenia sprzedaży aktywów w celu spłacenia długu. Takie informacje podał w czwartek Financial Times powołując się na własne źródła.

Według raportu, DCG rozważa pozbycie się części swojego portfela venture-capital, wartego około 500 milionów dolarów. Sprzedaż jest częścią wysiłków DCG w celu pozyskania świeżego kapitału po tym, jak Genesis wstrzymał wypłaty pod koniec ubiegłego roku.


800 ofiar Bitconnect otrzyma zwrot 17 mln USD

Część ofiar kryptowalutowego oszustwa Bitconnect otrzyma pewną rekompensatę z puli odzyskanych 17 mln USD. Niestety kwota ta stanowi zaledwie 0,07% środków wyłudzonych w ramach piramidy. Szkody wyrządzone przez Bitconnect szacuje się na 2,4 mld dolarów.

Czytaj więcej: 800 ofiar kryptowalutowego oszustwa otrzyma zwrot 17 mln USD


Crypto.com zwalnia 20% pracowników

Singapurska giełda kryptowalut Crypto.com ograniczy personel o 20% powołując się na niekorzystne warunki rynkowe i upadek FTX. W zeszłym roku z platformy odeszło lub zostało zwolnionych 2000 pracowników. Na początku tygodnia o redukcji etatów (też o 20%) poinformowała giełda Coinbase.

Czytaj więcej: Powiew krypto-zimy: kolejna giełda zwalnia 20% pracowników


Société Générale pożyczyło 7 mln $ od MakerDAO

Chociaż kwota transakcji może nie robić większego wrażenia, informacja o umowie pomiędzy Société Générale, a MakerDAO zelektryzowała branżę kryptowalut. Jeden z największych francuskich banków inwestycyjnych wszedł w obszar DeFi pożyczając tokeny DAI pod zastaw obligacji na pożyczkę mieszkaniową o wartości 40 mln $. Umowa z MakerDAO zakłada, że Société Générale może pożyczyć od protokołu do 30 mln $. –> źródło: The Block


Twitter testuje krypto darowizny

Twitter rozpoczął testy opcji Coins, która pozwala użytkownikom nagradzać twórców treści cyfrowymi tokenami w postaci różnych reakcji. Ich odbiorcy będą mogli wymienić aktywa na fiat poprzez system płatności Stripe. Tak twierdzi blogerka Jane Wong.


FTX znalazło 5 mld $ i może sprzedać spółki zależne

Europejskie i japońskie oddziały giełdy FTX oraz jej spółki zależne LedgerX, Embed, mogą trafić pod młotek. Sędzia prowadzący sprawę upadłej platformy wyraził zgodę na rozpoczęcie procesów aukcyjnych. Podczas środowego posiedzenia adwokat FTX ujawnił, że do tej pory firma znalazła około 5 miliardów dolarów w gotówce, aktywach płynnych i kryptowalutach. Wciąż nie oceniono jednak całkowitej kwoty strat poniesionych przez klientów. –> źródło: The Block


Udział nieuczciwych transakcji w obrocie krypto podwoił się w 2022 r.

Udział przestępczych transakcji w rynku kryptowalut wyniósł w zeszłym roku 0,24% całego obrotu (przeliczając na dolary 20 mld $). To wciąż niewielki odsetek, lecz jest on dwa razy wyższy niż w 2021 r. (0,12%). Informacje na ten temat podano w zapowiedzi publikacji “The 2023 Crypto Crime Report” autorstwa Chainalysis, który ukaże się w lutym.

Odsetek nieuczciwych transakcji na rynku kryptowalut - Chainalysis
Odsetek nieuczciwych transakcji w całkowitych obrotach na rynku kryptowalut – Chainalysis
kurs kryptowalut 13.01.2022reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.