Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [12.04.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [12.04.2023]

Redaktor: Michał Misiura
kurs kryptowalut 12.04.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 12 kwietnia 2023 roku


Spis treści:


Ethereum przejdzie dziś aktualizację Shanghai

Dziś w nocy dojdzie do planowanego hard forka Ethereum o nazwie Shanghai. Wśród zmian wdrożonych przez aktualizację znajdą się obniżenie opłat sieciowych oraz możliwość wypłacania środków z kontraktu stakingowego. Odblokowane ETH nie zaleje jednak natychmiast rynku, ponieważ ma być uwalniane stopniowo przez 18 miesięcy.

Czytaj więcej: Ethereum przejdzie dziś aktualizację Shanghai


Robert Kennedy Jr. protestuje przeciwko CBDC

Bratanek zamordowanego prezydenta USA Johna Kennedy’ego ma aspiracje, żeby objąć ten sam urząd i w toku kampanii wyborczej odnosi się do tematów, które poruszają emocje opinii publicznej. Jednym z nich jest CBDC. Robert Kennedy Jr. wyraził swój sprzeciw wobec cyfrowego dolara, ale podczas wypowiedzi pomylił pojęcia.

Czytaj więcej: Robert Kennedy Jr. protestuje przeciwko CBDC


Ripple wyda CBDC dla Czarnogóry

Projekt ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu. Ripple i Bank Centralny Czarnogóry będą współpracować przy projekcie CBDC lub narodowego stablecoina.

Czytaj więcej: Ripple wyda CBDC dla Czarnogóry


Dominacja Bitcoina osiąga poziomy z lata 2021 r.

W odróżnieniu od minionych szczytów aktualnemu wzrostowi dominacji bitcoina nie towarzyszą spadki wśród altcoinów, a wręcz przeciwnie – poprawa sytuacji na całym rynku cyfrowych aktywów. Aktualnie BTC odpowiada za 45% kapitalizacji kryptowalut, którego wartość sięgnęła 1,28 bln dolarów.

Czytaj więcej: Dominacja Bitcoina osiąga poziomy z lata 2021 r.


Doradcy FTX zarobili w lutym ponad 32 mln dolarów

Giełda kryptowalut FTX opublikowała nowy raport z zestawieniem kosztów postępowania likwidacyjnego. Te nie spodobały się wielu klientom upadłej platformy, którzy mają poczucie, że ich środki są przejadane przez nowy zarząd i zatrudnianych prawników. Z drugiej strony podwykonawcy pobierają rynkowe wynagrodzenie, a wydane miliony być może pomogą odzyskać miliardy. Na efekty trzeba jednak zaczekać.

Czytaj więcej: Doradcy FTX zarobili w lutym ponad 32 mln dolarów


Bitfinex z licencją w Salwadorze

Salwador wydał pierwszą w kraju licencję dla dostawców usług cyfrowych, na podstawie ustawy przyjętej w styczniu tego roku. Otrzymała ją giełda kryptowalut Bitfinex. Jej szef operacyjny, Jesse Knutson, powiedział, że rozporządzenie otworzy drogę do tokenizowania akcji i umacniania cyfrowej gospodarki. –> źródło: Cryptopolitan


Kopanie Bitcoina energią jądrową: Nautilus firmy TeraWulf robi wrażenie

Jakiś czas temu w amerykańskim stanie Pensylwania otwarto pierwszą kopalnię Bitcoina (BTC) działającą w całości na energii jądrowej. Obiekt obsługuje firma TeraWulf, która niedawno ogłosiła wyniki za pierwszy kwartał tego roku.

Firma obsługuje obecnie dwie instalacje wydobywcze – Nautilus w Pensylwanii i Lake Mariner w Nowym Jorku. Razem te dwa miejsca osiągnęły średnie tempo produkcji 7,5 BTC dziennie. Tylko w marcu udało im się wykopać 233 bitcoiny. Oznacza to, że przy obecnych cenach kopalnie dziennie wydobywają ok. 200 000 USD w BTC.

Czytaj więcej: Kopanie Bitcoina energią jądrową: Nautilus firmy TeraWulf robi wrażenie


Binance.US nie może znaleźć partnera bankowego w USA

Jak podaje WSJ, giełda Binance.US poszukuje nowego partnera bankowego w USA. Platforma posiadała wcześniej depozyty dolarowe klientów w Signature Bank i Silvergate Bank, jednak obie instytucje zostały zmuszone do zakończenia działalności.

Według raportu, platforma prowadziła rozmowy z kilkoma instytucjami bankowymi, w tym Cross River Bank i Customers Bancorp. Nie odniosła jednak sukcesu, ponieważ obawiają się one ryzyka regulacyjnego.

Czytaj więcej: Binance.US nie może znaleźć partnera bankowego w USA


99,5% krypto inwestorów nie płaci podatków

Szwedzka firma zajmująca się podatkami od kryptowalut Divly przeprowadziła nowe badanie. Wynika z niego, że w 2022 roku tylko 0,53% wszystkich krypto inwestorów na całym świecie zapłaciło podatek od swoich transakcji.

Finlandia ma najwyższy odsetek krypto inwestorów, którzy rozliczyli się z fiskusem. Na drugim miejscu plasuje się Australia. Stany Zjednoczone zajmują 10 miejsce w badaniu.

Czytaj więcej: 99,5% krypto inwestorów nie płaci podatków


SushiSwap odkrywa lukę w smart kontrakcie

Zespół zdecentralizowanej giełdy SushiSwap odkrył lukę w smart kontrakcie RouteProcessor2, który służy do routingu transakcji. Szef platformy Jared Gray zalecił wycofanie zatwierdzeń na wszystkich blockchainach. W wyniku ataku Michael Patrin, współzałożyciel kanadyjskiej giełdy QuadrigaCX, stracił około 1800 ETH.

Czytaj więcej: SushiSwap odkrywa lukę w smart kontrakcie


15 miliardów dolarów airdropu? Takie obietnice składa partia w Tajlandii

Główna partia opozycyjna Tajlandii obiecała airdrop około 500 miliardów bahtów (około 15 miliardów dolarów) w gotówce w ciągu kilku miesięcy od dojścia do władzy. Ruch ma pomóc w ożywieniu zmagającej się z problemami gospodarki kraju i zapewnić ulgę tym, którzy walczą z długami.

Czytaj więcej: 15 miliardów dolarów airdropu? Takie obietnice składa partia w Tajlandii


Założyciel Paxful spłaci użytkowników z własnych środków

6 kwietnia Ray Youssef – dyrektor generalny i współzałożyciel Paxful – ogłosił, że pracuje nad planem zwrotu środków użytkowników przy użyciu własnych pieniędzy. W ten sposób chce uniknąć popadnięcia w głębsze problemy prawne po nagłym zamknięciu jego giełdy.

Czytaj więcej: Założyciel Paxful spłaci użytkowników z własnych środków


dYdX kończy działalność w Kanadzie

Zdecentralizowana giełda dYdX ogłosiła, że nie działa już w Kanadzie. Rejestracja nowych użytkowników z tego kraju została wstrzymana od 7 kwietnia. W oświadczeniu platformy czytamy:

Chcemy dać istniejącym kanadyjskim użytkownikom wystarczająco dużo czasu na zarządzanie i zamknięcie swoich pozycji na dYdX. Będą oni mogli kontynuować handel na naszej platformie przez tydzień.

Od 14 kwietnia kanadyjscy użytkownicy giełdy będą ograniczeni do czasu zamknięcia pozycji i wycofania środków.


Conflux proponuje wdrożenie Uniswap V3 w swojej sieci

Conflux przedstawił propozycję wdrożenia Uniswap V3 w swojej sieci. Dzięki tej integracji miliony użytkowników z Chin i Azji będą mogły podłączyć się do szybko rosnącego ekosystemu Conflux.

Fundacja Conflux będzie wspierać projekty, które będą budować na Uniswap V3 w sieci Conflux. Zostanie utworzona pula płynności na łączną kwotę 2 milionów dolarów dla par: CFX-USDT, CFX-BTC i CFX-ETH. Zostanie ona zablokowana na dwa lata, ale okres ten może zostać przedłużony, jeśli będzie to wymagane przez ekosystem.

Conflux zapewni również zachętę do płynności w wysokości 1 miliona dolarów, aby załadować wczesną płynność do sieci. Kolejny milion zostanie przydzielony na dwa lata, dystrybuowany kwartalnie.


Liczba HODLerów BTC rośnie w rekordowym tempie: Santiment

Jak podaje Santiment, w ostatnim czasie wzrosła liczba inwestorów BTC, którzy przekształcają się w długoterminowych HODLerów. Ponadto Glassnode ustalił, że ponad 50% wszystkich BTC w obiegu nie poruszyło się w ciągu ostatnich dwóch lat.

Czytaj więcej: Liczba HODLerów BTC rośnie w rekordowym tempie: Santiment


Metamask zintegrował zakup krypto za fiat

Portfel kryptowalutowy Metamask dodał funkcję kupowania cyfrowych aktywów za pomocą walut fiat. Kryptowalutę można kupić w 189 krajach i 7 sieciach: Ethereum, Polygon, Optimism, Arbitrum, Binance Smart Chain, Avalanche Contract Chain, Fantom i Celo. Kwota zakupów zależy od kraju i jego przepisów. Podobnie metoda płatności.

Czytaj więcej: Metamask zintegrował zakup krypto za fiat


Giełda kryptowalut Gdac została zhakowana

Południowokoreańska giełda kryptowalut Gdac padła ofiarą hacku. W wyniku ataku łupem padło około 13 milionów dolarów. Hakerzy przenieśli 61 BTC, 350,5 ETH, 10 milionów WEMIX i 220 000 USDT z portfela giełdy na nieznany adres. Aktywa te stanowią 23% wszystkich aktywów platformy.

Czytaj więcej: Giełda kryptowalut Gdac została zhakowana


Huobi raportuje przychody w wysokości 150 mln USD za kwartał

W pierwszym kwartale 2023 roku giełda kryptowalut Huobi zanotowała przychody w wysokości 150 milionów dolarów wobec 120 milionów dolarów wydatków. Taką informację podał założyciel Tron Justin Sun.


Snoop Dogg prezentuje designerski złoty Ledger

Raper Snoop Dogg pochawił się zakupem złotego sprzętowego portfela kryptowalutowego Ledger Nano X, który został stworzony przez jubilera Eliantte & Co.

kurs kryptowalut 12.04.2023reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.