Ripple wyda CBDC dla Czarnogóry | Wiadomości | CrypS.

Ripple wyda CBDC dla Czarnogóry

Dawid Kucharczyk
xrp ripple

Wczoraj Bank Centralny Czarnogóry formalnie zawarł umowę z Ripple. Firma będzie pilotować program rozwoju cyfrowej waluty w formacie stablecoina lub CBDC.


Porozumienie to zostało ogłoszone jeszcze w styczniu tego roku. Wówczas strony zgodziły się również na pomoc Ripple w rozwoju infrastruktury blockchain dla lokalnego rynku. Rzecznik RippleX James Wallis powiedział:

“Wszystkie szczegóły przedstawimy później. Projekt przejdzie przez kilka faz, w tym analizę praktycznej wartości z integracji stablecoina lub CBDC z systemem finansowym.”

Pierwsza faza zakłada uruchomienie CBDC w kontrolowanym środowisku – swego rodzaju “piaskownicy”. Nie wiadomo czy w tej fazie wezmą udział banki komercyjne, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Start jeszcze w tym miesiącu

Projekt rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu. Nie są jednak znane terminy zakończenia poszczególnych etapów, lista uczestników i budżet.

Bank centralny powiedział, że regulator jest przede wszystkim zainteresowany ochroną danych osobowych i praw użytkowników. CBDC musi również spełniać wymogi regulacyjne.

Staramy się podążać za nowoczesnymi trendami w świecie finansów i wspierać tworzenie najbardziej efektywnego systemu wzajemnych rozliczeń.

To nie jest jedyny projekt Ripple związany z CBDC. Wallis mówi, że firma prowadzi rozmowy dot. opracowania cyfrowej waluty z co najmniej kilkoma bankami centralnymi.

xrp ripplereklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.