99,5% krypto inwestorów nie płaci podatków | Wiadomości | CrypS.

99,5% krypto inwestorów nie płaci podatków

Dawid Kucharczyk
podatki od kryptowalut

Szwedzka firma zajmująca się podatkami od kryptowalut Divly opublikowała nowy raport. Szacuje w nim, że do 2022 roku tylko 0,53% wszystkich krypto inwestorów na całym świecie zapłaciło podatek od swoich transakcji. Eksperci mają jednak wątpliwości co do podanych liczb i metodologii zastosowanej w badaniu.


Czy inwestorzy kryptowalutowi nie płacą podatków?

Raport szacuje, że przy 4,09% Finlandia ma najwyższy odsetek krypto inwestorów, którzy zapłacili podatki od swoich transakcji w zeszłym roku. Australia uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 3,65%.

Stany Zjednoczone zajmują 10 miejsce w badaniu, z wynikiem 1,62%. Indie, Indonezja i Filipiny osiągnęły najniższe wyniki wynoszące odpowiednio 0,07%, 0,04% i 0,03%.

Wątpliwa metodologia

Raport Divly dotarł do tych szacunków po przeanalizowaniu związku między liczbą osób, które zadeklarowały kryptowalutę w swoich podatkach, a wolumenem wyszukiwania słów kluczowych związanych z podatkami od krypto w różnych krajach. Ponadto wykorzystał również dane z raportu Statista Global Cryptocurrency Report, który szacuje liczbę posiadaczy kryptowalut według krajów.

Metoda ta jest zatem wysoce dyskusyjna. Nie każdy bowiem, kto płaci podatki, poszukuje w internecie informacji związanych z podatkami od kryptowalut. Wolumen wyszukiwania dla tego typu słów kluczowych może nie odzwierciedlać dokładnie liczby podatników.

Kolejnym założeniem w metodologii było to, że liczba wyszukiwań związanych z raportowaniem podatków kryptowalutowych nie różni się w poszczególnych krajach. Badanie może być więc stronnicze w przypadku krajów o wysokiej dostępności Internetu.

Wyniki zakwestionowali m.in. Danny Talwar, globalny szef działu podatkowego w Koinly oraz biegły księgowy Greg Valles, członek zarządu Blockchain Australia.

Talwar i Valles zauważyli również, że coraz trudniej jest uniknąć podatków od kryptowalut. Valles powiedział, że w miarę jak technologia rządowa staje się bardziej wyspecjalizowana, łatwiej będzie wyśledzić każdego, „kto nie gra według zasad”. Ostrzegł on tych, którzy nie zgłaszają swoich zysków z kryptowalut teraz, że ryzykują poniesienie konsekwencji w przyszłości.

podatki od kryptowalutreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.