Czym jest i jak działa PancakeSwap? [Crypto 101] | CrypS.

Czym jest i jak działa PancakeSwap?

5 min
Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
Czym jest i jak działa Pancake Swap DeFi

PancakeSwap jest jednym z najbardziej popularnych projektów DeFi zbudowanych na Binance Smart Chain (BSC). Jednak poza zwykłym yield farmingiem, PancakeSwap oferuje wiele innych produktów, dzięki którym inwestorzy mogą zmaksymalizować swoje zyski. To sprawia, że PancakeSwap jest silnym konkurentem podobnych projektów, takich jak Uniswap.


Spis treści:


Czym jest i jak działa PancakeSwap?

PancakeSwap jest zdecentralizowaną giełdą (DEX), która ułatwia handel tokenami BEP-20. Platforma wdraża model automatycznego animatora rynku (AMM), aby zapewnić płynność w transakcjach peer-to-peer w ramach protokołu. Dzięki temu modelowi DEX dopasowuje zlecenia kupna i sprzedaży od różnych użytkowników platformy bezpośrednio w puli płynności. Podaż tokenów w tej puli jest zapewniana przez depozyty użytkowników w procesie zwanym “stakingiem”.

Z perspektywy użytkownika korzystanie z PancakeSwap bardzo przypomina korzystanie z kantoru. Handel nie odbywa się bezpośrednio P2P, lecz na linii użytkownik – pula płynności. Kiedy użytkownicy stakują tokeny, PancakeSwap nagradza ich w zamian proporcjonalną kwotą ich udziału w opłatach transakcyjnych. Dodatkowo użytkownicy dostają premię w postaci natywnego tokena platformy, czyli CAKE.

Podczas gdy platformy takie jak PancakeSwap oferują elastyczne opcje zarządzania kryptoaktywami online, użytkownicy mogą również korzystać z bezpośredniego dostępu do swoich środków przez fizyczne urządzenia typu bitomat. Największy polski i europejski operator Bitomat.com (dawniej Shitcoins.club) z 280 lokacji zapewnia anonimowość transakcji do 15 000 EUR dziennie oraz często stosuje prowizje na poziomie 0%, co stanowi atrakcyjną opcję wypłaty do gotówki. To połączenie funkcji DEX i bezpośredniej wymiany walut cyfrowych na gotówkę może stanowić istotne uzupełnienie dla każdego inwestora kryptowalutowego, dążącego do wygodnego i elastycznego zarządzania swoimi zasobami.

W zasadzie PancakeSwap działa podobnie do Uniswap. Nawet interfejs użytkownika wygląda bardzo podobnie. Różnica polega na strategii zysku. Kiedy użytkownicy stakują, zarabiają również tokeny CAKE. Istnieje wiele puli płynności, w których użytkownicy mogą stakować swoje środki. Jedne z nich to:

  • CAKE-BNB
  • BUSD-BNB
  • BETH-ETH
  • USDT-BUSD
  • USDC-BUSD
  • DAI-BUSD
  • LINK-BUSD
  • TWT-BNB
pancakeswap interfejs

Czym jest token CAKE?

Token PancakeSwap ($CAKE) jest natywnym tokenem platformy. Użytkownicy są nagradzani tokenami CAKE za stakowanie swoich środków na platformie. Następnie mogą oni postawić swoje tokeny CAKE, aby zarobić inne rodzaje tokenów na specjalnych pulach stakingowych. Token CAKE służy głównie do udziału w zarządzaniu. Użytkownicy mogą głosować na decyzje związane z kierunkiem rozwoju lub prowadzeniem PancakeSwap.

token cake

Jak zacząć korzystać z PancakeSwap? Staking i farming

PancakeSwap jest łatwy w użyciu. Po pierwsze, aby zacząć korzystać z tej platformy, będziesz musiał odwiedzić stronę internetową www.pancakeswap.finance i połączyć swój portfel. Do PancakeSwap można podłączyć m.in. portfele MetaMask, Binance Chain Wallet, WalletConnect i Trust Wallet. PancakeSwap obsługuje MetaMask, pomimo że jest on oparty na Ethereum. To dlatego, że platforma jest zbudowana w oparciu o Binance Smart Chain (BSC), który wspiera interoperacyjność między portfelami opartymi na Ethereum.

pancake swap pełna lista obsługiwanych protfeli
Pełna lista portfeli obsługiwanych przez PancakeSwap

Na platformie można wymieniać swoje tokeny, dostarczać płynność, lub brać udział w tzw. farmingu CAKE. Zanim jednak zaczniesz farmić, musisz najpierw zdobyć tokeny CAKE. Są na to dwa sposoby. Możesz kupić CAKE na giełdzie np. Binance lub dostarczyć płynność do puli PancakeSwap, za co otrzymasz CAKE jako nagrodę. Następnie możesz je stakować na platformie i otrzymywać nowe tokeny. Użytkownicy mogą również zdobywać inne tokeny poprzez uczestnictwo w innych Syrup Poolach.

Interfejs oraz obsługa samej platformy jest banalnie prosta i powinien poradzić sobie z nią każdy laik. Co więcej, ten DEX jest bardzo podobny do Uniswap. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat obsługi DEXów, zapraszamy do zapoznania się z naszym innym przewodnikiem: Czym jest giełda Uniswap i token UNI.

Syrup pools – Staking CAKE na PancakeSwap

Właściciele projektów mogą wprowadzić swoje tokeny na rynek za pomocą Syrup Pools. Tutaj mogą przeznaczyć część własnych tokenów i rozdać je posiadaczom CAKE. Istnieją dwie kategorie projektów wspieranych przez pulę Syrup: Core i Community.syrup pools

Projekty Core to te, które zostały zweryfikowane przez zespół stojący za PancakeSwap. Natomiast projekty społecznościowe to te, na które posiadacze CAKE głosowali w procesie decyzyjnym. Pomimo tego, każdy może dystrybuować swoje tokeny do posiadaczy CAKE poprzez pulę Syrup. Jednak tylko te projekty, które uzyskają głosy społeczności, zostaną umieszczone w interfejsie platformy.

Opłaty transakcyjne PancakeSwap

DEXy, które stosują model AMM, również pobierają opłaty handlowe. Użytkownicy, którzy uczestniczą w pulach płynności oprócz skumulowanych opłat transakcyjnych na platformie, otrzymują także nagrody w postaci tokenów LP. PancakeSwap pobiera 0,2% opłat handlowych od użytkowników. W tych opłatach 0,17% jest redystrybuowane do dostawców płynności, a pozostałe 0,03% jest przeznaczone do spalenia przez PancakeSwap Treasury. Ponieważ platforma jest zdecentralizowana, w razie potrzeby ten harmonogram dystrybucji może zostać zmieniony przez stakerów.

Loteria CAKE

Istnieje również opcja przystąpienia użytkowników do loterii CAKE. Jedna sesja loterii trwa 6 godzin, a jeden bilet kosztuje 1 CAKE. Każdy bilet generuje losową czterocyfrową kombinację liczb od 1 do 14. Zwycięzca (jeśli jego numery pasują do wszystkich czterech wygranych liczb) może zgarnąć aż 50% całej puli loterii. Istnieją także mniejsze nagrody, do których kwalifikują się użytkownicy, którzy trafią przynajmniej 2 numery.

loteria cake

NFT na PancakeSwap

PancakeSwap oferuje również możliwość uczestniczenia w procesie handlu przedmiotami kolekcjonerskimi. Na platformie znajduje się sekcja tokenów niewymiennych (NFT) (zwanych “Pancake Collectibles”) reprezentowanych przez urocze figurki, które użytkownicy mogą wymieniać na CAKE. Jeśli posiadasz NFT, możesz je przechować i sprzedać w przyszłości.

pancakeswap nft

Initial Farm Offerings (IFOs)

PancakeSwap wprowadził Initial Farm Offerings (IFO) na platformie, aby pomóc nowo uruchomionym tokenom w stworzeniu możliwości dla yield farmingu. Aby tego dokonać, użytkownicy mogą zaangażować swoje tokeny LP do dostępnych puli. Ci, którzy wprowadzą swoje tokeny do IFO, zostaną najpierw zapytani o specyfikę projektu, np. aktualny etap rozwoju tokena, zastosowanie, harmonogram dystrybucji, audyty smart kontraktów, oczekiwaną wycenę i cel zbiórki.

pancakeswap ifo

Funkcja predykcji

Funkcja predykcji to nowa funkcja, która pojawiła się na platformie pod koniec kwietnia. Jest ona w istocie bardzo prosta. Zasadniczo musisz przewidzieć, czy cena BNBUSDT będzie wyższa czy niższa niż w momencie rozpoczęcia fazy “LIVE”.

  • Jeśli wejdziesz w pozycję “UP”, a cena BNBUSDT “CLOSED PRICE” jest wyższa niż “Locked Price” na koniec 5-minutowej fazy LIVE, wygrywasz. A jeśli jest niższa, przegrywasz.
  • Jeśli wejdziesz w pozycję “DOWN”, a “CLOSED PRICE” BNBUSDT jest wyższa niż “Locked Price” na koniec 5-minutowej fazy LIVE, przegrywasz. Jeśli jest niższa, wygrywasz. I vice-versa.

Czy PancakeSwap jest bezpieczny?

PancakeSwap jest audytowany przez CertiK, jednego z najbardziej renomowanych audytorów smart kontraktów w branży. Jednakże, ryzyko związane z korzystaniem z platform DeFi jest nieuniknione. Jest to wciąż młoda branża podatna na błędy, które mogą spowodować utratę funduszy.

CertiK i PancakeSwap

Podsumowanie

Obecnie w przestrzeni kryptowalut istnieje wiele projektów służących do farmingu. Trudno jest ocenić, który z nich jest najlepszy. Jednak przy wyborze platformy ważne jest, aby spojrzeć poza obiecany APY. PancakeSwap wydaje się być silnym konkurentem dla największych protokołów na wielu frontach.

Ponieważ platforma jest zbudowana na Binance Smart Chain, jest szybsza niż inne projekty. Blok w tej sieci Proof-of-Stake jest wydobywany co około 3-5 sekund. Poza tym PancakeSwap oferuje wiele możliwości generowania zysku. Poza yield farmingiem użytkownicy mają możliwość uczestniczenia w loteriach, zbierania NFT oraz uruchamiania rund fundraisingowych poprzez IFO. Są to funkcje, których wiele innych popularnych projektów yield farming jeszcze nie posiada.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.