Pierwsze głośne bankructwo w 2024 roku. Terraform Labs kapituluje, a ich tokeny lecą w dół | Wiadomości | CrypS.

Pierwsze głośne bankructwo w 2024 roku. Terraform Labs kapituluje, a ich tokeny lecą w dół

Terra upadek

Południowokoreańska firma stojąca za ekosystemem Terra, którego upadek wywołał miliardowe straty na rynku kryptowalut, złożyła w USA wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11. 


  • Terraform Labs złożyła w sądzie upadłościowym dla okręgu Delaware wniosek o ochronę przed bankructwem na podstawie rozdziału 11. Krok ten ma pomóc firmie w jej restrukturyzacji, spłacie wierzycieli oraz kilku bataliach prawnych,
  • Jak zadeklarowano w złożonych dokumentach, podmiot ten posiada kapitał w przedziale od 100 do 500 mln dolarów. Z tym, że wskazuje się na identyczny poziom zobowiązań finansowych, z jakich musi się wywiązać.

Terraform Labs ogłasza bankructwo

W dniu 21 stycznia założona przez Do Kwona oraz Daniela Shina firma Terraform Labs złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 11 w amerykańskim sądzie upadłościowym dla okręgu Delaware.

Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem jest to marka nierozerwalnie powiązana z jedną z największych katastrof w historii kryptowalut.

Flagowym produktem przedsiębiorstwa, które opracowało własny blockchain, był jej algorytmiczny stablecoin UST (obecnie UST Classic; USTC), który był wspierany tokenem LUNA (przemianowany potem na Luna Classic; LUNC).

W maju 2022 roku rzekomo stabilna kursowo kryptowaluta utraciła jednak powiązanie z dolarem amerykańskim, co pociągnęło ją oraz lunę na dno ich wykresu cenowego. Straty wśród inwestorów oszacowano na około 40 miliardów dolarów.

Ta sytuacja zapoczątkowała domino bankructw w branży cyfrowych aktywów, a jedną z pierwszych ofiar był działający przez dekadę fundusz hedgingowy Three Arrows Capital. Jego upadek dołożył kolejne 10 miliardów dolarów strat na rynku kryptowalut.

Współzałożyciel i ówczesny dyrektor generalny – Do Kwon – przez kilka miesięcy (licząc od września 2022 r.) pozostawał nieuchwytny dla organów ścigania przemieszczając się między różnymi państwami.

W marcu 2023 roku został zatrzymany na lotnisku w Czarnogórze, gdy próbował przedostać się stamtąd do Dubaju przy pomocy fałszywych dokumentów. Tamtejszy sąd skazał go za 4 miesiące więzienia, a obecnie oczekuje on w areszcie na ekstradycję do USA. Tam natomiast będzie brał udział w rozprawie sądowej, którą wytoczyła mu oraz założonej przez niego firmie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Koniec to nowy początek?

Wracając do tematu bankructwa firmy Terraform Labs, na czele której od jakiegoś czasu stoi nowy CEOChris Amani – to warto zaznaczyć, że ruch ten nie oznacza wcale zakończenia działalności.

Ten krok chroni naszą zdolność do dalszej współpracy ze społecznością w zakresie infrastruktury, innowacyjnych narzędzi i produktów oraz innego wsparcia ekosystemowego

– wyjaśnia wspomniany przedsiębiorca.

Dzięki tej procedurze firma będzie w stanie lepiej rozegrać całą sprawę sądową przeciwko SEC, która jednakże ma przewagę nad twórcami Terry. Otóż na kilka dni przed końcem 2023 roku sędzia Jed Rakoff z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Nowego Jorku wydał werdykt, że firma oferowała niezarejestrowane papiery wartościowe oraz swapy oparte na papierach wartościowych. Wskazano tutaj na tokeny LUNA, wLUNA oraz MIR przynależne do tego ekosystemu.

Poza konfliktem prawnym z instytucją dowodzoną przez Gary’ego Genslera, Terraform Labs będzie także skupiać się sprawie sądowej, która ma miejsce w Singapurze. Tutaj firma otrzymała pozew zbiorowy od poszkodowanych inwestorów, którzy zarzucają jej celowe wprowadzenie w błąd dot. stabilności stablecoina UST.

Token powiązane z projektem notują straty

Na wiadomość dot. sytuacji firmy negatywnie zareagowały kursowo kryptowaluty powiązane z tym ekosystemem

Cena tokena Terra (LUNA) wynosi w momencie pisania tego artykułu 0.61 dolara, co oznacza spadek o 7,31% w ciągu ostatnich 24 godzin.

Wykres cenowy LUNA/USDT na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Natomiast pierwsza wersja tokena, którego używano przy poprzedniej sieci Terra, czyli Terra Classic (LUNC), także straciła 7,55% w dobę na swoim wykresie cenowym. Kurs tokena obecnie wynosi 0.000103 dolara.

Wykres cenowy LUNC/USDT na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Niesławny “stablecoin” – USTC – także doświadcza korekty swojego kursu i kosztuje obecnie 0.024981 dolara. W tym przypadku cena tokena spadła w dobę o 7,47%.

Wykres cenowy USTC/FUSD na giełdzie Binance. Źródło: TradingViw
Terra upadek



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.