SEC zyskuje poparcie w sądzie. Sędzia uznaje dwie niegdyś topowe kryptowaluty za papiery wartościowe | Wiadomości | CrypS.

SEC zyskuje poparcie w sądzie. Sędzia uznaje dwie niegdyś topowe kryptowaluty za papiery wartościowe

Jacek Walewski
Gary Gensler

Sędzia federalny orzekł w czwartek, że firma Terraform Labs i jej założyciel, Do Kwon, oferowali i sprzedawali niezarejestrowane papiery wartościowe w formie kryptowalut. Wskazano na LUNA i UST. Jest to sukces SEC.


  • Terraform Labs oferowało niezarejestrowane papiery wartościowe w formie kryptowalut, orzekł sąd okręgowy.
  • USA walczą o ekstradycję Do Kwona i skazanie go za domniemane przestępstwa popełnione na rynku finansowym.

Sąd wydał wyrok: Do Kwon tonie, a w SEC otwierają szampany

Sędzia Jed Rakoff z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych w Nowego Jorku wydał wyrok w sprawie Terraform Labs. Uznał, że firma ta oferowała niezarejestrowane papiery wartościowe i swapy oparte na papierach wartościowych (LUNA, wLUNA i MIR). To potwierdzenie tez, jakie wcześniej sformułowała SEC. Oznacza to, że Do Kwon może stanąć teraz przed sądem w USA.

Przypomnijmy, że początek sprawy miał miejsce w maju ubiegłego roku. Wtedy to UST, stablecoin Terry, upadł, generując aż 40 miliardów USD strat. Wielu jego inwestorów pozostało z niczym. Do tego doprowadziło to do ogólnego krachu na rynku.

Wykres cenowy USDTC/USDT w ostatnich dniach. Źródło: TradingView

Kwon uciekł z ojczystej Korei Płd. i ukrywał się przed służbami przez parę miesięcy. Trafił w ręce policji dopiero w tym roku w Czarnogórze. Tam też przebywa aktualnie w więzieniu. Ma zostać przeniesiony do USA i tam zapewne znów stanie przez sądem.

W tym miejscu wyjątkowo warto pochwalić SEC. Komisja zaangażowała się w sprawie Terraform i ogłosiła, że firma ta emituje nielegalne, niezarejestrowane papiery wartościowe. Do tego zarzuciła Kwonowi, że ten zaangażował się w program mający na celu oszukanie inwestorów.

SEC utrzymuje też, że Kwon zawarł umowę z Jump Crypto, aby pomóc UST uzyskać sztywny kurs. I to mimo tego że Kwon publicznie twierdził, że algorytm Terra był jednym fundamentem stabilnej ceny stablecoina.

Druga kwestia dotyczy tego, czy Chai Corp., południowokoreańska firma płatnicza założona przez współzałożyciela Terraform Labs Daniela Shina, faktycznie korzystała z blockchaina Terry. Urzędnicy twierdzą, że Do Kwon kłamał i w tej sprawie, by przyciągnąć do siebie inwestorów.

Pod koniec października prawnicy Kwona próbowali oddalić sprawę, argumentując, że SEC nie udowodniła, że Terraform oferowało papiery wartościowe. Jak widać, ponieśli klęskę. Teraz, jeżeli wszystko wydarzy się zgodnie z planem, pod koniec stycznia w USA ruszy proces Kwona.

Inne problemy twórcy Terry

Sprawa SEC to tylko jeden z kilku problemów prawnych, które dotykają obecnie Kwona. W marcu Departament Sprawiedliwości oskarżył go o złamanie ośmiu różnych przepisów. Tego samego dnia Kwon został aresztowany w Czarnogórze.

Teraz prokuratorzy amerykańscy i południowokoreańscy walczą o to, by przejąć byłego CEO Terry i skazać w swoim kraju. Choć niedawno wiele wskazywało jeszcze na sukces USA, na początku tego miesiąca czarnogórski sędzia wstrzymał wniosek rządu tego kraju o ekstradycję Kwona do Ameryki.

Kurs LUNC na to wszystko zareagował spadkami:

 

Gary Genslerreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.