Masowe wyłączenie tysięcy bankomatów BTC na całym świecie

Masowe wyłączenie tysięcy bankomatów BTC na całym świecie

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Wyłączenie bitomatów na świecie

Sieć bankomatów bitcoin (BTC) odnotowała największy miesięczny spadek w historii. W marcu wyłączono ponad 3 600 maszyn.


Analiza liczby bankomatów BTC pokazała nagły spadek ich łącznej liczby. Tylko w marcu 2023 roku 3 627 bitomatów zostało usuniętych z sieci. Ich łączna liczba spadła do 33 727 – podaje Coin ATM Radar. Do spadku sieci bitomatów mogło przyczynić się kilka okoliczności, w tym presja regulacyjna, kwestie bezpieczeństwa i zmienność rynku.

Wiele krajów zaostrzyło swoje przepisy dotyczące transakcji i operacji kryptowalutowych. To spowodowało, że przestrzeganie ich przez operatorów bitomatów jest trudniejsze i bardziej kosztowne. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) zaproponowała zasadę wymagającą od bankomatów BTC zbierania i zgłaszania danych osobowych klientów, którzy dokonują transakcji na ponad 3000 dolarów dziennie. Zwiększyłoby to koszty operacyjne i ryzyko dla operatorów oraz odstraszyło potencjalnych klientów, ceniących sobie prywatność.

Poza tym, bankomaty BTC często stanowią cel hakerów i złodziei, którzy próbują ukraść środki przechowywane w maszynach lub klucze prywatne klientów. W ubiegłym miesiącu odnotowano kilka przypadków kradzieży i wandalizmu bitomatów na całym świecie. W Kanadzie na przykład, hakerowi udało się uzyskać dostęp i opróżnić zdalnie 17 bitomatów obsługiwanych przez Instacoin.

Spadek licbzy bitomatów
Źródło: Coin ATM Radar

Jednym z powodów spadku sieci bitomatów może być również cena bitcoina, która uległa dzikim wahaniom w ciągu ostatnich paru miesięcy, osiągając nowe wysokie i niskie wartości niemal co tydzień. To sprawia, że klientom i operatorom trudno jest przewidzieć opłacalność i ryzyko korzystania z bankomatów BTC. Klienci mogą być niechętni do kupowania lub sprzedawania bitcoina, gdy cena jest zbyt zmienna. Natomiast operatorzy mogą napotkać straty lub problemy z płynnością, gdy cena porusza się przeciwko nim.

Konsekwencje spadku sieci bankomatów BTC

Zdania ekspertów co do konsekwencji spadku sieci bitomatów są podzielone. Część z nich twierdzi, że spadek sieci bankomatów bitcoin może mieć znaczące implikacje dla przyjęcia i dostępności kryptowaluty. Przede wszystkim ze względu na to, że bankomaty BTC są jednym z najłatwiejszych i najszybszych sposobów kupowania lub sprzedawania kryptowalut za pomocą gotówki lub kart bez konieczności posiadania konta bankowego lub platformy internetowej. Ich zdaniem, przyszłość bankomatów bitcoin jest niepewna, ponieważ zależy od różnych czynników, takich jak regulacja, technologia, konkurencja i zapotrzebowanie konsumentów. A w najbliższych miesiącach sieć bankomatów bitcoin będzie się nadal kurczyć lub stać w miejscu, ponieważ kolejni operatorzy wychodzą z rynku lub ograniczają swoją działalność.

Niektórzy analitycy są jednak zdania, że spadek sieci bitomatów nie musi być złą rzeczą dla branży. Twierdzą, że te maszyny nie są  niezbędne dla wzrostu i innowacji kryptowalut, ponieważ nadal stanowią usługę niszową, która zaspokaja jedynie niewielki segment użytkowników.

Czym są bitomaty?

Bitomaty (Bitcoin ATM, Cryptocurrency ATM) to urządzenia pośredniczące we wpłacaniu i wypłacaniu kryptowalut. Działają podobnie jak bankomat, tylko z tą różnicą, że transakcje odbywają się tutaj przy udziale portfeli kryptowalutowych. Dzięki nim możemy w anonimowy sposób nabyć bitcoina lub altcoiny (w zależności od tego, jakie kryptowaluty są obsługiwane przez bitomat) lub dokonać zamiany na złote lub inną walutę fiducjarną.

Wyłączenie bitomatów na świecie



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.