Bitomaty - czym są, gdzie znaleźć i jak korzystać [Crypto 101] | CrypS.

Bitomaty – czym są, gdzie znaleźć i jak korzystać

4 min
Albert Czajkowski
bitomat - bitcoin atm Bitcoin [BTC]

Czym są bitomaty?

Wraz ze wzrostem popularności bitcoina, użytkownicy wpadli na pomysł, aby można było w ciągu kilku minut dokonać wymiany kryptowaluty na pieniądz fiducjarny (również w drugą stronę) – przez to na początku zaczęły pojawiać się giełdy, a zaraz potem bitomaty – czyli urządzenia pośredniczące we wpłacaniu i wypłacaniu kryptowalut. Bitomat to urządzenie działające podobnie jak bankomat, tylko z tą różnicą, że transakcje odbywają się tutaj przy udziale portfeli kryptowalutowych.

Często można również spotkać się z określeniem Bitcoin ATM czy Cryptocurrency ATM (ATM z ang. automated teller machine – czyli po polsku bankomat). Dzięki tym “kryptowalutowym bankomatom” możemy w anonimowy sposób nabyć bitcoina czy litecoina (w zależności jakie kryptowaluty są obsługiwane przez bitomat) lub dokonać zamiany na złotówki (również na inną walutę fiducjarną). Bitomaty są swego rodzaju atrakcją, przez którą można “zmaterializować” kryptowaluty, czyli zamienić zupełnie wirtualną walutę na fizyczną gotówkę, którą można dotknąć, powąchać i wsunąć do kieszeni.

Pierwszy bitomat na świecie stworzyła firma Robocoin (która już nie istnieje, bitomat został przejęty przez firmę General Bytes) i pojawił się on w Vancouver (Kanada) pod koniec października 2013 roku. W Europie prekursorem była szwedzka firma Safello – kryptowalutowa giełda istniejąca do dnia dzisiejszego. Bitomaty zyskują na popularności wraz ze wzrostem kursu kryptowalut, lecz używają ich najczęściej nowe osoby zafascynowane bitcoinem. Starzy wyjadacze zauważają fakt, że spread (różnica między kursem sprzedaży, a kursem kupna) jest zawyżona i używają raczej sprawdzonych przez siebie giełd, gdzie co prawda również jest prowizja, lecz nie na takim wysokim poziomie.

Bitomaty w liczbach

W Google około 400 osób miesięcznie szuka hasła “bitomat”, “bankomat bitcoin” – 200, a “bitomaty w polsce” – 100. Ludzie coraz chętniej szukają nowych form inwestycji, a bitomaty są najprostszą drogą do nabycia kryptowalut.

Kraj: Liczba bitomatów:
Stany Zjednoczone 4157
Kanada 730
Wielka Brytania 295
Austria 193
Hiszpania 86
Szwajcaria 77
Czechy 70
Rosja 63
Grecja 62
Włochy 60
Kolumbia 57
Polska 53
Hong Kong 43
Niemcy 41

Źródło: coinatmradar.com (stan na dzień 21.11.2019)

Na świecie jest kilka tysięcy bitomatów zlokalizowanych w różnych częściach świata – ponad 70% wszystkich jest w Ameryce Północnej – odpowiednio w USA – 4157 i Kanadzie – 730, następnie jest Europa z liczbą około 1000 bitomatów – w Polsce mamy ich 53.

Bitomaty w Polsce

bitomaty w polsce
Mapka rozmieszczenia bitomatów w Polsce (źródło: coinatmradar.com, stan na 21.11.2019)

 

W Polsce po kilka bitomatów znajdziemy z reguły w każdym większym mieście wojewódzkim – co może zobrazować nam mapka rozmieszczenia. Gdybyśmy chcieli zlokalizować taką maszynę najbliżej naszego położenia, możemy posłużyć się stroną internetową Coin ATM Radar – https://coinatmradar.com/country/171/bitcoin-atm-poland/

 

liczba bitomatów
Wykres obrazujący wzrost bitomatów na przestrzeni lat (źródło: coinatmradar.com, stan na 23.11.2019)

 

Na świecie pojawia się coraz więcej bitomatów – w połowie 2014 roku powstało ich 100, 3 lata później, na początku 2017 roku było ich już 10 razy więcej – czyli 1000, a dwa lata później w 2019 roku mamy ich 6 razy więcej (6003 sztuk).

 

producenci bitomatów
Najwięksi producenci bitomatów (źródło: coinatmradar.com, stan na 23.11.2019)

 

Na rynku producentów bitomatów górują dwie firmy, które stworzyły około 60% wszystkich maszyn – czeska General Bytes (32.9%) i amerykańska Genesis Coin (31.3%). W Polsce najwięcej bitomatów wprowadziła firma Flying Atom, którą tworzą Polacy. Urządzenie oferuje stosunkowo niskie prowizje. Przy zakupie BTC zapłacimy zaledwie 1.8% prowizji, a przy sprzedaży 2.8%. Patrząc na poniższe tabele – Flying Atom posiada jedne z najniższych prowizji w kraju.

Jak korzystać z bitomatu?

Wiemy już gdzie są bitomaty, przejdźmy teraz do wymiany kryptowaluty na pieniądz fiducjarny (lub na odwrót). Poniżej znajduje się krótka instrukcja oraz instrukcje video, jednak na praktycznie każdym bitomacie znajdziecie szczegółową instrukcję obsługi.

Zakup:

  1. Na początku musimy podać adres naszego portfela, na który ma ona być przelana.

  2. Wkładamy gotówkę do bitomatu.

  3. Zatwierdzamy transakcję.


Sprzedaż:

  1. Określamy ilość jaką chcemy sprzedać.

  2. Czekamy na wygenerowanie druku z kodem QR lub adresem wybranej przez nas kryptowaluty.

  3. Wypłacamy gotówkę za pomocą wygenerowanego wcześniej kodu QR.


Prowizja w bitomatach

Pamiętajmy, aby spojrzeć ile właściciel bitomatu pobiera prowizji – ta kwota zazwyczaj oscyluje w okolicach kilku procent, w zależności od maszyny i kryptowaluty, lecz możemy się spotkać z zawyżonymi prowizjami.

Jeśli chcemy kupić bitcoina w urządzeniu “Shitcoins Club” zapłacimy za samą transakcję 5% (od całej kwoty) i 1.5% przy sprzedaży, natomiast bitomat firmy Bcash™ pobiera prowizję w wysokości: 5.7% – przy kupnie i 4.3% – przy sprzedaży. Dla przykładu: jeśli zakupimy bitcoina o wartości 1000 złotych, będziemy musieli zapłacić prowizję w kwocie 57 złotych.

 

Bitomat: Shitcoins Club Kupno Sprzedaż
Bitcoin 5.0% 1.5%
Ether 5.6% 1.7%
Litecoin 4.6% 1.7%
Dash 5.6% 1.9%
Obsługiwane waluty fiducjarne: EUR, GBP, PLN, USD PLN

 

Bitomaty najczęściej obsługują kryptowaluty o największej kapitalizacji – bitcoin, ether, litecoin, bitcoin cash czy dash, rzadko spotkamy mniej popularne projekty. Wśród walut fiducjarnych góruje dolar, euro oraz waluta danego kraju, gdzie zlokalizowana jest maszyna.

 

Bitomat: Bcash™ Kupno Sprzedaż
Bitcoin 5.7% 4.3%
Ether 5.6% 4.3%
Litecoin 4.9% 3.9%
Obsługiwane waluty fiducjarne: PLN PLN

 

Dla osób, które myślą o wpłaceniu/wypłaceniu większych kwot może pojawić się problem z limitem, gdyż często jest to kilka tysięcy złotych przy jednej transakcji (również pojawiają się limity dzienne), jest to skutkiem polityki przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) i monitorowaniem transferów większych sum. Bitomat może również poprosić nas o potwierdzenie swojej tożsamości i zweryfikowanie się. Bitomaty popularyzują istnienie kryptowalut, pokazują, że bitcoina można jednak wymienić i sam tryb wymiany jest prosty i szybki.




reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.