Która giełda kryptowalut jest najtańsza? Porównanie prowizji | 1Q 2024 | CrypS.

Która giełda kryptowalut jest najtańsza? Porównanie prowizji | 1Q 2024

10 min
Filip Dzięciołowski

porównanie prowizji - giełdy kryptowalut Binance

Dla każdego tradera kryptowalut kluczową kwestią jest to, z których platform korzysta do handlu nimi. Wiele z nich różni się od siebie m.in. w zależności od oferowanych usług, z jakich można korzystać na poszczególnych giełdach. Najważniejszą rzeczą jednak, która może wpłynąć na to, którą opcję finalnie wybierzemy, jest sytuacja dotycząca kosztów, jakie musimy ponieść za handel za pośrednictwem danego brokera, czyli w tym przypadku scentralizowanych giełd kryptowalut. 


W tym artykule przyjrzymy się systemowi opłat, jakie pobiera każda z wybranych przez nas 5 topowych giełd kryptowalut za korzystanie z jej usług. Zestawienia, jakie znajdują się poniżej, pomogą Ci także zorientować się, czy dany podmiot odpowiada Twoim preferencjom, chociażby pod kątem honorowania wpłat i wypłat w danej walucie fiducjarnej (FIAT), co dla wielu użytkowników jest istotne.

Na warsztat bierzemy następujące platformy: Binance, Bybit, Kraken, Gate.io oraz Bitget, czyli giełdy posiadające najwyższe noty w naszym ratingu giełd. Lecimy!


Spis treści:


Szybkie podsumowanie najtańszych giełd

By nie zmuszać Cię do przechodzenia przez poszczególne rozdziały prezentujemy tutaj podsumowanie wyników w rozbiciu na konkretne zastosowania.

Gdzie najtaniej kupić bitcoina i inne kryptowaluty za FIATy (PLN/EUR)

Zdecydowałeś się na zakup kryptowalut, ale posiadasz tylko środki na koncie? Chcesz szybko i bezboleśnie kupić BTC lub inne krypto, a dodatkowo zależy Ci na czasie? W tym wypadku najlepiej będzie skorzystać z Binance (przejdź), Bybit (przejdź) lub Gate.io (przejdź). Oferują one bramki płatnicze, które pozwalają na zakup krypto nawet za złotówki, po całkiem dobrym kursie i z niską prowizją.

Najtańsza giełda do HODLowania kryptowalut

W tym wypadku rozważamy dwa rodzaje kosztów. Po pierwsze koszt zakupu kryptowalut za FIATy oraz koszt ich wypłaty z giełdy na zewnętrzny portfel (safety first!). W takim wypadku możemy zarekomendować Bybit oraz Gate.io, które po pierwsze mają niskie koszty zakupu, a dodatkowo oferują dosyć tanie wypłaty w formie kryptowalut. Również Binance będzie tu niezłym wyborem. Pamiętaj, że prowizja od wypłaty jest stała, więc jeśli zamierzasz wypłacić kryptowaluty o większej wartości, to nawet koszt rzędu 0.00085 BTC nie będzie tak straszny.

Gdzie najtaniej handlować kryptowalutami (SPOT)

Jeśli zamierzasz handlować na rynku SPOT różnymi typami tokenów, to zdecydowanie powinieneś się przyjrzeć giełdom Binance (0.08%), Bitget (0.09%) i Bybit (0.1%). Oferują one najmniejsze prowizje (poniżej 0,1%) zarówno dla zleceń Maker jak i Taker.

Najtańsze giełda kryptowalut do tradingu Futures

Jeśli zamierzasz handlować z dźwignią, to naszymi faworytami w poniższym zestawieniu są Gate.io (0.0135% Maker i 0.045% Taker), Binance (0.018% Maker i 0.045% Taker) oraz Bitget (0.018% Maker i 0.054% Taker), przy czym Gate.io wyróżnia się tu zdecydowanie najniższą prowizją.

Najtańsza giełda kryptowalut ogólnie

Jeśli mielibyśmy wytypować najtańsze giełdy w ogólnym rozrachunku, to nasz ranking wyglądałby następująco:

 1. Binance (5/6) – przejdź
 2. Bybit (4/6) – przejdź
 3. Bitget (4/6) – przejdź

Uwzględniliśmy w nim częstotliwość występowania giełdy w TOP3 w rankingach w dalszej części artykułu.


Wpłaty – porównanie kosztów i dostępne opcje

Giełda BTC ETH PLN EUR
Binance 0 0 1% (ZEN)
0% Blik (P2P)
0% Przelew bankowy (P2P)
od 0.12% lub 0.5 EUR (SEPA przez Open Banking)
1 EUR (SEPA)
1% (ZEN)
2% (Visa)
Bybit 0 0 1% (ZEN)
0% Przelew bankowy (P2P)
3-6% Karta płatnicza (Szybki zakup)
0,92% (ZEN)
0,19% (SEPA)
(Portfel Advcash)
0,08% (Przelew bankowy)
Kraken 0 0 Brak PLN Darmowe (SEPA)
3,39% (PayPal)
Gate.io 0 0 ok. 4% (Przelew)
0-1% (Bramka płatnicza)
0-1% (Przelew, bramka płatnicza)
Bitget 0 0 ok. 4-5% (Bramka płatnicza) 0.5% (SEPA)
ok. 4-5% (bramka płatnicza)

 

Warto pamiętać, że nie wszystkie giełdy pozwalają na przechowywanie FIATów na swojej platformie, dlatego w tabeli uwzględniamy w tym przypadku koszt zakupu kryptowalut przez bramki płatności wbudowane w giełdy. Dodatkowo większość giełd pozwala na korzystanie z bramek FIAT i ogólnie obsługi walut fiducjarnych dopiero po przejściu weryfikacji tożsamości.

Zacznijmy od największej na świecie giełdy, czyli Binance. W tym przypadku na dzień dobry mamy dla Was dobrą informację, że zarówno przy wpłatach bitcoina, jak i etheru, czyli dwóch największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, giełda nie pobiera dodatkowej prowizji. Zresztą jak widać w powyższej tabeli, jest to standard panujący na większości giełd krypto.

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość zasilenia naszego konta w naszej walucie narodowej, czyli polskim złotym (PLN). Tego typu opcja jest dostępna dzięki ZEN, za co ponosimy opłatę w wysokości 1% od wpłacanej kwoty. Instrukcja, jak tego dokonać znajduje się w tym miejscu. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku wpłaty w euro za pośrednictwem ZEN. Warto jednak dodać, że mamy możliwość zakupu kryptowalut przez Binance P2P, gdzie prowizja jest mniejsza (0.1%), a dodatkowo możemy skorzystać z takich metod płatności, jak BLIK.

Jeżeli natomiast chcemy zasilić nasze konto w EUR poprzez Visa, prowizja wyniesie 2%. Alternatywą jest tutaj SEPA w wersji standardowej, gdzie koszt wynosi 1 EUR. Jeżeli wpłacamy środki przez SEPA w formie Open Banking, to prowizja waha się w przedziale od 0,12% do 0,5 EUR.

zakup p2p express na binance
Zakup USDT w bramce Binance P2P Express

W przypadku Bybit system wpłat w złotówkach wygląda identycznie, jak na Binance, czyli ponosimy 1% kosztów za transfer przez ZEN. Jeżeli chcemy wpłacić euro, mamy ku temu o wiele więcej dróg. ZEN pobiera prowizję 0,92%, o wiele tańsza jest SEPA (tylko 0,19%), klasyczny przelew bankowy to tylko 0,08%, a całkowicie darmowe wpłaty europejskiej waluty przypadają użytkownikom portfela Advcash. Tutaj również dostępny jest szybki zakup kryptowalut oraz giełda P2P, gdzie możemy nabyć kryptowaluty za złotówki za pomocą np. przelewu bankowego, bez prowizji.

Kraken także nie rości sobie dodatkowych opłat za wpłacenie dwóch największych kryptowalut. Chociaż na tę amerykańską giełdę nie możemy przelać żadnych PLN-ów, to wpłaty w EUR są dostępne, a co więcej, są darmowe!

Oferta od Bitget różni się tym od Krakena, że za zasilenie naszych kont w EUR za pomocą przelewu SEPA musimy ponieść opłatę 0,5% od wysokości kwoty. Giełda oferuje jednak również RAMPy, czyli bramki płatności, gdzie tej prowizji już nie pobiera się w ogóle. Porównując jednak rzeczywisty wynik transakcji, kurs jest nieznacznie gorszy niż na innych giełdach.

Gate.io wypada dosyć dobrze na tle konkurencji, głównie za sprawą własnej bramki płatniczej Gate Connect, gdzie możemy wpłacać środki kartą lub przez Apple/Google Pay praktycznie bez prowizji. Natomiast w przypadku gdy zechcemy zapłacić PLN przelewem, pozostaje tylko bramka coinify, gdzie różnica kursowa sięga już 2-6%. Różnica ta nie występuje natomiast przy wpłacie w EUR. Bez dwóch zdań Gate.io ma tu jedną z najlepszych ofert pod kątem dostępnych bramek płatności. Zarówno jeśli chodzi o koszty jak i ich ilość.

Gdzie najtaniej kupię szybko kryptowaluty za PLN lub EUR?

Symulacja szybkiego zakupu USDT za 1000 PLN (transakcja na dzień 25.01.2024):

 • Gate.io – 244.98 USDT (Karta płatnicza – szybki zakup)
 • Binance – 244.85 USDT (Blik – Express P2P)
 • Bybit – 242.71 USDT (Przelew bankowy – P2P)
 • Bitget – 233.89 USDT (Karta płatnicza – szybki zakup)

Na Kraken nie ma możliwości zakupu kryptowalut za pomocą PLN, nawet przez szybkie płatności kartą. Dlatego konieczna jest płatność kartą w EUR. Przy założeniu, że na dzień dzisiejszy 1 EUR możemy kupić za 4,39 zł, to za 1000 PLN otrzymamy 227,79 EUR.

Co za tym idzie za tę kwotę możemy otrzymać 232.77 USDT.

Jak widać, najlepiej pod kątem szybkiego zakupu wypadają Gate.io, Binance oraz Bybit, gdzie prowizje są zdecydowanie mniejsze niż na Krakenie czy Bitget.

Wypłaty – porównanie kosztów i dostęne opcje

Jak wiadomo, giełdy w głównej mierze utrzymują się z opłat, stąd wyżej wspomniany krajobraz niskiego progu kosztowego za wejście ze swoim kapitałem na taką platformę nie może utrzymywać się wszędzie.

Giełdom zależy na tym, by trzymać na ich platformach jak najwięcej kapitału, co też rzutuje na poziom płynności oraz dzienny wolumen obrotów, a także stopień zaufania ze strony uczestników danego rynku. Dlatego więc każda platforma będzie chciała, by jej klienci nie wypłacali swoich kryptowalut za często.

Jedną z form zniechęcenia nas do przelania naszych cyfrowych aktywów poza portfele giełdowe, są właśnie już wyższe prowizje za ich wypłaty. Przyjrzyjmy się więc, jakie nasza giełdowa “piątka” narzuca nam koszty z tytułu przelewów poza ich platformy.

Giełda BTC ETH PLN EUR
Binance 0.00085 BTC (Sieć BTC)
0.000003 BTC (BEP2)
0.0032 ETH (Sieć ERC20)
0.000059 ETH (Sieć BEP2)
0 zł (ZEN) 0 EUR (ZEN)
od 0.12% lub 0.5 EUR (SEPA przez Open Banking)
1 EUR (SEPA)
Bybit 0.0003 BTC (Sieć BTC) 0.0027 ETH (Sieć ERC20)
0 (Sieć Mantle)
0 zł (ZEN) 1 EU (SEPA/ 1-3 dni roboczych)
0 EUR (ZEN)
Kraken 0.0004 BTC (Sieć BTC)
0 (Sieć LN)
0.003 ETH (Sieć ERC20)
0.002 ETH (Polygon)
Brak PLN 1 EUR (SEPA)
5 EUR (SWIFT)
Gate.io 0.0005 BTC (Sieć BTC)
0.00002145 BTC (BEP20)
0.00125 ETH (Sieć ERC20)
0.00022 ETH (Artibrtum Nova, Optimism, Linea)
Brak FIAT 3,99% (Banxa)
Bitget 0.0005 BTC (Sieć BTC)
0.0000051 (BEP20)
0.002 (Sieć ETH)
0.0001 (Arbitrum One, Optimism)
Brak PLN 0.5% (SEPA)

 

Binance inkasuje 0.00085 BTC za każdą wypłatę tej kryptowaluty, której dokonujemy w jej głównej sieci. Jeżeli natomiast robimy to za pośrednictwem BEP2, to prowizja wynosi 0.000003 BTC. W przypadku transferów etheru poza tą platformę, musimy liczyć się z kosztem 0.0032 ETH przy użyciu opcji ERC20, a wybierając wariant sieci BEP2 to prowizja w wysokości 0.000059 ETH.

I znów mamy w tym miejscu dobrą wiadomość dla entuzjastów naszej polskiej waluty FIAT, bowiem wypłaty w PLN są całkowicie darmowe! Tak samo, gdy chcemy przelać środki posiadane w euro przez ZEN, to nie ponosimy z tego tytułu dodatkowych kosztów. Jeżeli natomiast chcemy wypłacić euro przez SEPA, to system pobiera 1 EUR prowizji. W przypadku opcji z Open Banking ta waha się od 0,12% do 0,5 EUR.

Uwaga do ZEN: Warto pamiętać, że o ile Binance nie pobiera tutaj dodatkowej prowizji, to ZEN może już takową pobierać, w zależności od planu jaki posiadamy na tej platformie.

Na Bybit transfer bitcoina poza giełdę można zrealizować jedynie za pośrednictwem jego głównej sieci i będzie to wydatek rzędu 0.0003 BTC. Co do etheru, to przy wypłacie siecią ERC20 prowizja wynosi 0.0027 ETH, a alternatywa w postaci Mantle jest darmowa! W przypadku FIATów złotówki wypłacamy bez dodatkowych kosztów, a euro możemy przelać na nasze konta bankowe w dwóch wariantach. Jeden z nich to SEPA i tutaj koszt transferu to 1 euro (transfer idzie od 1 do 3 dni), ale króluje tutaj też ZEN, który nie pobiera żadnych opłat i jeszcze o wiele szybszy (kwestia kilku godzin).

Kraken, jeśli chodzi o bitcoina, pobiera 0.0004 BTC za standardową wypłatę, ale natomiast nie ma mowy tu o dodatkowych kosztach, jeśli dokonujemy jej poprzez 2 warstwę sieci BTC, czyli Lightning Network. Jakie koszty generują wypłaty etheru? W przypadku przelewu siecią ERC20 jest to poziom 0.003 ETH, ale mamy też i możliwość skorzystania z opcji sieci Polygon możemy zaoszczędzić, gdyż wtedy prowizja wynosi 0.002 ETH. Przelewy w EUR natomiast wyglądają następująco: koszt 1 EUR (SEPA) oraz 5 EUR (SWIFT).

Kraken - wypłaty
Sposoby wypłat na Kraken

Gate.io życzy sobie za wypłaty króla kryptowalut następujące prowizje: 0.0005 BTC (sieć BTC), a dużo tańszym rozwiązaniem będzie tutaj jednak transfer siecią BEP20, co będzie nas kosztował tylko 0.00002145 BTC. Na pewno dla tej platformy dużym plusem jest szerszy wachlarz dostępnych opcji wypłat etheru. Standardowy przelew za pośrednictwem sieci ERC20 to 0.00125 ETH. Jednakże już tylko 0.00022 ETH zapłacimy, jeśli skorzystamy z takich alternatyw, jak Arbitrum Nova, Optimism czy Linea.

Temat wypłaty FIATów jest jednak nieco problematyczny w tym przypadku. Wypłaty są możliwe za pośrednictwem bramki Banxa, ale poziom prowizji zmienia się co jakiś czas. Aktualnie (stan na styczeń 2024) poziom ten wynosi 3,99% przy minimalnej wypłacie 30 EUR. W praktyce nie tyle wypłacamy FIATy z giełdy, co sprzedajemy posiadane na giełdzie kryptowaluty przez bramkę Banxa ponosząc przy tym sporą prowizję.

Bitget inkasuje 0.0005 BTC przy klasycznej wypłacie bitcoina, a drugą opcją jest BEP20, który pochłania jedynie 0.0000051 BTC. Ethery można wypłacać w cenie 0.002 ETH w głównej sieci Ethereum. Znacznie tańszym rozwiązaniem będą L2, takie jak Arbitrum One czy Optimism, w przypadku których zapłacimy tylko 0.0001 ETH. Za wypłatę fiatów w EUR dzięki SEPA zapłacimy prowizję wynoszącą 0.5%.

Gdzie najtaniej wypłacimy BTC z giełdy?

Za pośrednictwem sieci BTC:

 1. Bybit – 0.0003 BTC
 2. Kraken – 0.0004 BTC
 3. Gate.io / Bitget – 0.0005 BTC
 4. Binance- 0.00085 BTC

Za pomocą alternatywnych sieci:

 1. Kraken – 0 (Sieć LN)
 2. Binance – 0.000003 BTC (BEP2)
 3. Bitget – 0.0000051 BTC (BEP20)
 4. Gate.io – 0.00002145 BTC (BEP20)
 5. Bybit – 0.0003 BTC (Sieć BTC)

Gdzie najtaniej wypłacimy PLN lub EUR z giełdy?

Pomijamy tutaj płatności P2P, bo po pierwsze wymagają nieco więcej zachodu w postaci wystawiania zleceń i szukania kupującego. Po drugie w praktyce sprzedajemy tam kryptowaluty i otrzymujemy platność na konto, a nie wypłacamy FIATy.

 1. Binance / Bybit – 0 PLN/EUR (ZEN)
 2. Kraken – 1 EUR (SEPA) / Brak PLN
 3. Bitget – 0.5% (SEPA)
 4. Gate.io – 3,99% (Banxa)

Handel Spot i Futures – prowizje na giełdach

I przechodzimy w końcu do najważniejszej części użytkowania giełd kryptowalut, czyli tradingu naszymi cyfrowymi aktywami. Na starcie dobra wiadomość, z kodem CrypS będziecie mieli ułatwione zadanie, gdyż otrzymacie odpowiednią zniżkę na opłaty handlowe!

Giełda
SPOT Futures
Maker Taker Maker Taker
Binance 0.1% (0.08% ze zniżką CrypS) 0.1% (0.08% ze zniżką CrypS) 0.02% (0.018% ze zniżką CrypS) 0.05% (0.045% ze zniżką CrypS)
Bybit 0.1% 0.1% 0.02% 0.055%
Kraken 0.16% 0.26% 0.02% 0.05%
Gate.io 0.2% (0.18% ze zniżką CrypS) 0.2% (0.18% ze zniżką CrypS) 0.015% (0.0135% ze zniżką CrypS) 0.05% (0.045% ze zniżką CrypS)
Bitget 0.1% (0.09% ze zniżką CrypS) 0.1% (0.09% ze zniżką CrypS) 0.02% (0.018% ze zniżką CrypS) 0.06% (0.054% ze zniżką CrypS)

 

Binance: Dla rynku spot zarówno po stronie makera, jak i takera, wysokość prowizji wynosi 0,1%. Zniżka przy użyciu naszego kodu obniża jednak prowizję do poziomu 0,08%. W przypadku handlu futures przy składaniu ofert (makera) to 0,02% (0.018% ze zniżką CrypS), a druga strona (taker) musi ponieść koszt 0.05% (0.045% ze zniżką CrypS).

Bybit natomiast prezentuje dla rynku spot identyczną ofertę, co Binance (0,1% Taker i Maker). W przypadku futures pobierana prowizja to 0,02% dla makera, a dla takera 0,055%.

Kraken jest już nieco droższą giełdą w przypadku opłat za przeprowadzane transakcje. Dla rynku kasowego narzucane prowizje to 0,16% dla makera, a taker musi liczyć się z dodatkową opłatą 0,26%. Rynek futures za to prezentuje się tak: 0,02% dla makera, a 0,05% prowizji od takera.

Gate.io również ma nieco wyższe prowizje, ale mamy dla Was za to zniżkę dla tej giełdy. Dla spotowych transakcji system ten prezentuje się następująco: maker – 0.2% (0.18% ze zniżką CrypS), taker – 0.2% (0.18% ze zniżką CrypS). A w przypadku rynku kontraktów terminowych, czyli futures: maker – 0.015% (0.0135% ze zniżką CrypS), taker – 0.05% (0.045% ze zniżką CrypS).

Bitget: dla traderów poruszających się po rynku spot sytuacja przestawia się następująco: maker – 0.1% (0.09% ze zniżką CrypS), taker – 0.1% (0.09% ze zniżką CrypS). W kwestii kontraktów futures: maker – 0.02% (0.018% ze zniżką CrypS), taker 0.06% (0.054% ze zniżką CrypS).

Najtańsza giełda do handlu SPOT

Tutaj niewątpliwie najlepszą ofertę, szczególnie po uwzględnieniu 20% rabatu, oferuje giełda Binance. Zaraz za nim na podium plasują się Bitget i Bybit.

 1. Binance – 0.08% Maker i Taker (ze zniżką)
 2. Bitget – 0.09% Maker i Taker (ze zniżką)
 3. Bybit – 0.1% Maker i Taker
 4. Gate.io – 0.18% Maker i Taker (ze zniżką)
 5. Kraken – 0.16% Maker i 0.26% Taker

Najtańsza giełda do handlu Futures

W przypadku kontraktów terminowych na czoło wysuwa się Gate.io, zaraz za nim jest Binance oraz Bitget, wszystko przy założeniu, że skorzystamy z rabatów prowizji.

 1. Gate.io – 0.0135% Maker i 0.045% Taker (ze zniżką)
 2. Binance – 0.018% Maker i 0.045% Taker (ze zniżką)
 3. Bitget – 0.018% Maker i 0.054% Taker (ze zniżką)
 4. Kraken – 0.02% Maker i 0.05% Taker
 5. Bybit – 0.02% Maker i 0.055% Taker
porównanie prowizji - giełdy kryptowalut

Najtańsze giełdy kryptowalut - FAQ

Jakie platformy zostały przeanalizowane w artykule?

Analizie poddano Binance, Bybit, Kraken, Gate.io i Bitget.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze giełdy pod kątem kosztów?

Warto zwrócić uwagę na opłaty za transakcje, w tym prowizje za kupno/sprzedaż kryptowalut, koszty wpłat i wypłat, zarówno w kryptowalutach, jak i walutach fiducjarnych.

Jakie są najtańsze giełdy do kupna kryptowalut za FIAT?

Najtańsze opcje to Binance, Bybit, i Gate.io, oferujące niskie prowizje i bramki płatnicze umożliwiające zakup krypto za waluty takie jak PLN czy EUR.

Która giełda jest najtańsza do HODLowania kryptowalut?

Bybit i Gate.io są zalecane ze względu na niskie koszty zakupu i wypłaty kryptowalut. Binance jest również dobrą opcją.

Gdzie znajdują się najniższe prowizje dla handlu SPOT?

Najniższe prowizje oferują Binance, Bitget, i Bybit, z prowizjami poniżej 0,1% dla zleceń Maker i Taker.

Która giełda ma najniższe opłaty dla tradingu Futures?

Najniższe prowizje oferują Gate.io, Binance, i Bitget, z uwzględnieniem zniżek na prowizje.

Czy wszystkie giełdy pozwalają na przechowywanie walut FIAT?

Nie, niektóre giełdy nie oferują możliwości przechowywania walut fiducjarnych, co wpływa na koszty zakupu kryptowalut.reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.