Czym są Wrapped Tokens? Opakowane tokeny WBTC, WETH i inne | CrypS.

Czym są opakowane tokeny? Kilka słów o WBTC, WETH i innych

4 min
Maciej Żerelik

opakowane tokeny (wrapped tokens) Blockchain

Opakowane tokeny (wrapped tokens) to „kopie” kryptowalut emitowane w innym blockchainie niż oryginalne monety. Ten typ tokena jest wspierany przez aktywo bazowe w stosunku 1:1. Oznacza to, że ma taką samą cenę, jednak o wiele więcej zastosowań. Można go  wykorzystać np. podczas handlu w ekosystemach zdecentralizowanych finansów, które nie obsługują oryginału. Najbardziej znanym przykładem opakowanej kryptowaluty jest Wrapped Bitcoin (WBTC), emitowany w sieci Ethereum.


Spis treści:


Dlaczego wrapped tokeny są potrzebne?

Wraz z rozwojem sektora DeFi pojawiła się potrzeba transferu płynnych kryptowalut z jednej sieci do drugiej. Do tego właśnie celu przeznaczone są opakowane tokeny.

Inwestor może np. skorzystać z WBTC, aby przenieść wartość BTC do ekosystemu Ethereum lub Tron. Następnie może użyć opakowanego tokena, aby zastawić go jako zabezpieczenie pożyczki lub w yield farmingu – wszystko to bez konieczności korzystania ze scentralizowanych giełd i usług.

Ponadto WBTC znacznie ułatwia funkcjonowanie giełd, portfeli i serwisów. Eliminuje bowiem potrzebę tworzenia osobnych węzłów.

Jak i kiedy powstało WBTC?

WBTC jest wynikiem projektu Wrapped Tokens, założonego przez trzy organizacje – BitGo, Kyber Network i Ren. Po raz pierwszy został zapowiedziany w październiku 2018 roku, a oficjalnie wystartował 31 stycznia 2019 roku.

Ekosystem WBTC składa się z kilkudziesięciu czołowych certyfikowanych podmiotów, w tym m.in.:

 • Compound
 • Maker
 • Blockfolio
 • Uniswap
 • CoinGecko
 • Aave
 • i 0x

Podmioty te odpowiadają za emisję i spalanie WBTC.

Jak powstają i działają opakowane tokeny?

Opakowany token jest wydawany poprzez przeniesienie kryptowaluty do specjalnego skarbca, a następnie wydanie nowego tokena za pomocą specjalnego smart kontraktu.

W przykładzie WBTC użytkownik musi wykonać przelew BTC na wskazany adres w sieci Bitcoin. Następnie otrzymuje WBTC na wybrany adres w sieci Ethereum.

Za wydanie tokena wrapped odpowiada specjalna usługa, która przechowuje aktywo bazowe w smart kontrakcie i jednocześnie odpowiada za wydanie tokena w wersji opakowanej. Odwrotna wymiana odbywa się poprzez spalenie WBTC w sieci Ethereum, a następnie „odblokowanie” tokena w sieci Bitcoina.

Co mają z tym wspólnego między łańcuchowe mosty?

Mosty crosschain to zestaw zautomatyzowanych smart kontraktów, które umożliwiają przeniesienie aktywów z jednej sieci do innej, poprzez wydanie w niej opakowanego tokena. Aktywa bazowe są przechowywane w specjalnym repozytorium.

Głównym celem mostów jest stworzenie interoperacyjności dla odizolowanych sieci i aplikacji. Na przykład, aby zacząć używać BTC do farmingu w sieci Ethereum, użytkownik musi w jakiś sposób przenieść monetę BTC na adres ETH – to właśnie robią mosty.

W przypadku WBTC pełną listę zaufanych mostów można znaleźć na stronie Wrapped BTC.

wbtc i weth wrapped bitcoin wrapped ethereum

Przykłady innych opakowanych tokenów i mostów

Oprócz WBTC istnieje wiele wrapped tokenów bazujących na innych monetach – ich emisja jest ograniczona jedynie możliwościami technologicznymi danej sieci i aplikacji. Oto kilka przykładów:

 • Wrapped Ethereum (WETH) –  Opakowana wersja monety ETH. Ponieważ większość aplikacji DeFi w sieci Ethereum pracuje z tokenami ERC-20, ale moneta ETH do niej nie należy (została wydana przed przyjęciem standardu), projekt postanowił wydać WETH. W ten sposób uproszczony został proces wymiany z wykorzystaniem eteru. WETH może być emitowany w kilkudziesięciu blockchainach, w tym Polygon, Binance Smart Chain, Solana, Near, Avalanche i Fantom. Ta opakowana wersja ETH jest jednym z najbardziej popularnych tokenów na rynku DeFi – w aplikacjach i protokołach yield farmingu. WETH jest również wykorzystywany w handlu na przykład na platformie NFT OpenSea.
 • Opakowane tokeny w sieci BNB Chain – Deweloperzy BNB Chain stworzyli specjalny most Binance. Dzięki temu wydali opakowane wersje popularnych kryptowalut w swojej sieci. Użytkownicy mogą opakować BTC, ETH, XRP, USDT, BCH, DOT i inne monety. Po wyemitowaniu np. BBTC mogą go używać na blockchainie Binance i w zbudowanych na nim aplikacjach.
 • Opanowane tokeny na blockchainie Solana – Jednym z najpopularniejszych mostów dla Solany jest Wormhole. Łączy on sieć z Ethereum, Avalanche, Oasis, Binance Smart Chain i Polygon. Zestaw obsługiwanych tokenów i sieci stale się powiększa.
 • Opakowane tokeny na blockchainie Avalanche – Oprócz mnóstwa mostów kontrolowanych przez poszczególne aplikacje, twórcy uruchomili oficjalny most z Ethereum do Avalanche. Oferuje on możliwość opakowania popularnych stablecoinów (USDC, USDT, BUSD) i innych aktywów zbudowanych w standardzie ERC-20.
 • Wrapowane tokeny na blockchainie Near – Twórcy tego blockchaina wprowadzili rozwiązanie Rainbow Bridge. Pozwala ono na przekazywanie płynności z Ethereum do Near. Zespół starał się umożliwić pakowanie najpopularniejszych tokenów w DeFi: stablecoinów (USDT, DAI, TUSD), WBTC i WETH, zdecentralizowanych tokenów giełdowych (1INCH, UNI), tokenów protokołów pożyczkowych (AAVE, COMP) oraz tokenów giełdowych (HT, CRO).

Opakowane tokeny – jakie niosą ryzyko?

Korzystanie z opakowanych tokenów jest wygodną opcją interakcji z aplikacjami z wielu różnych sieci. Istnieją jednak zagrożenia, na które należy uważać.

Po pierwsze, mosty crosschain, jak każdy inny smart kontrakt, mogą zawierać luki w kodzie. Potwierdza to włamanie do Wormhole, które miało miejsce w lutym 2022 roku. Wykorzystując błąd, hakerom udało się zgarnąć ogromny łup – około 120 000 WETH (320 milionów dolarów w momencie włamania).

Po drugie, istnieje ryzyko centralizacji. Klucze prywatne, które zapewniają dostęp do środków przechowywanych w moście mogłyby wpaść w ręce napastników. Aktywa bazowe zostałyby po prostu przeniesione na adres strony trzeciej, a użytkownik nie byłby w stanie odzyskać swojego depozytu. Tak się stało z projektem Axie Infinity i ich mostem Ronin pod koniec marca 2022 roku. Ostatecznie hakerzy byli w stanie wypłacić kryptowaluty o łącznej wartości około 625 milionów dolarów.

Podsumowanie

Opakowane tokeny to świetne narzędzie, która zwiększa interoperacyjność blockchainów. Inwestorzy mogą za ich pomocą wykorzystywać nienatywne dla danej sieci aktywa w ekosystemie DeFi. Niemniej jednak, ponieważ bazują one na smart kontraktach (a te są dość młodą technologią), wciąż są podatne na szereg różnych zagrożeń. 

opakowane tokeny (wrapped tokens)reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.