Czy warto inwestować w Cardano (ADA)? Ile będzie kosztować w 2025 i 2030 roku?  | CrypS.

Czy warto inwestować w Cardano (ADA)? Ile będzie kosztować w 2025 i 2030 roku? 

12 min
Filip Dzięciołowski

Czy warto inwestować w Cardano? Analiza techniczna kryptowalut

Cardano (ADA) to jedna z najpopularniejszych i najbardziej innowacyjnych kryptowalut na rynku, znajdująca się w dziesiątce największych cyfrowych aktywów pod względem kapitalizacji.


Ale czy jest dobrą inwestycją? Ile może kosztować ADA w przyszłości? W tym artykule prześwietlamy historię, cechy charakterystyczne i potencjał Cardano oraz sprawdzamy ile może kosztować jeden token ADA w przyszłym roku i pod koniec dekady.

Spis treści:

Czym jest Cardano? Do czego służy Cardano?

Cardano to platforma blockchain typu Proof-of-Stake (PoS), której celem jest zapewnienie bezpieczniejszej, skalowalnej i zrównoważonej podstawy dla zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Jest to pierwszy blockchain zbudowany na podstawie recenzowanych badań i opracowany przy użyciu metod opartych na dowodach. Łączy w sobie najnowocześniejsze technologie, aby osiągnąć niezrównane bezpieczeństwo i wydajność, jednocześnie rozwiązując niektóre wyzwania i ograniczenia istniejących łańcuchów bloków.

Natywny token Cardano nosi nazwę ADA, od imienia Ady Lovelace, XIX-wiecznej matematyczki i pionierki komputerowej. ADA służy do zasilania sieci, płacenia za transakcje i uczestniczenia w zarządzaniu platformą. Tokenem można również handlować na różnych giełdach lub przechowywać w portfelach, takich jak oficjalny portfel Daedalus lub portfel Yoroi.

Funkcja Sieć Cardano Kryptowaluta ADA
Data uruchomienia Wrzesień 2017 Wrzesień 2017
Mechanizm konsensusu Ouroboros (POS) Nie dotyczy
Język programowania Haskell Nie dotyczy
Inteligentne kontrakty Tak, platforma Plutus Nie dotyczy
Rola Zdecentralizowana platforma blockchain Rodzima kryptowaluta Cardano
Wykorzystanie Nie dotyczy Transakcje, staking, opłaty sieciowe
Maksymalna podaż, czyli ile jest Cardano Nie dotyczy Maksymalnie 45 miliardów
Zużycie energii Niskie, protokół POS Nie dotyczy
Kluczowe różnice od Bitcoina Skupienie na skalowalności, interoperacyjności, zrównoważonym rozwoju Stworzona do płatności i użyteczności, nie do przechowywania wartości
Portfele Daedalus, Yoroi Daedalus, Yoroi, portfele sprzętowe

 

W styczniu 2024 r. kapitalizacja rynkowa ADA wynosiła 18,2 mld dolarów, co czyni ją ósmą co do wielkości kryptowalutą pod względem marketcapu. Jej podaż w obiegu wynosi 35,6 miliarda tokenów, z maksymalnej podaży 45 miliardów tokenów. Obecna cena ADA to około 0,5 USD (stan na dzień 22 stycznia 2024 roku).

Jak jednak Cardano dotarło do tego punktu? Co czyni kryptowalutę wyjątkową? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy przyjrzeć się historii i wizji Cardano oraz ludziom, którzy za nią stoją.

Kto stworzył Cardano?

Cardano zostało założone przez Charlesa Hoskinsona, który jest również jednym ze współzałożycieli Ethereum (ETH), drugiej co do wielkości sieci i kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej. Hoskinson jest matematykiem i przedsiębiorcą technologicznym, zaangażowanym w branżę kryptowalut od 2011 roku. Jest dyrektorem generalnym IOHK, czyli firmy, która zbudowała blockchain Cardano.

Hoskinson opuścił Ethereum w 2014 roku z powodu braku porozumienia co do kierunku rozwoju sieci i zarządzania projektem. Chciał stworzyć bardziej solidną i skalowalną platformę, która nie tylko wspierałaby inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje, ale także zajmowałaby się niektórymi kwestiami społecznymi, gospodarczymi i środowiskowymi, które mają wpływ na świat.

Połączył siły z Jeremym Woodem, innym byłym współpracownikiem Ethereum, i założył IOHK, firmę badawczo-rozwojową, która koncentruje się na kryptografii, inżynierii i technologii blockchain. IOHK to skrót od Input Output Hong Kong, ale firma ma siedzibę w Wyoming w USA i posiada biura oraz pracowników na całym świecie. Ich współpraca zaowocowała zaprezentowaniem pierwszej wersji Cardano we wrześniu 2017 roku.

Misją IOHK jest “uczynienie świata lepszym dla wszystkich” poprzez tworzenie otwartych i recenzowanych rozwiązań, które można dostosować do różnych potrzeb i celów. IOHK jest nie tylko głównym deweloperem Cardano, ale pracuje również nad innymi projektami, takimi jak Ethereum Classic, Hydra i Atala.

IOHK nie jest jedynym podmiotem zaangażowanym w rozwój i zarządzanie Cardano. Cardano to projekt oparty na współpracy, który obejmuje trzy niezależne organizacje, z których każda ma swoją własną rolę i odpowiedzialność:

 • IOHK: Lider techniczny i inżynieryjny, odpowiedzialny za budowę i utrzymanie protokołu i sieci Cardano.
 • Fundacja Cardano: Lider prawny i regulacyjny, odpowiedzialny za promowanie i ochronę marki, społeczności i ekosystemu Cardano.
 • Emurgo: Lider komercyjny i biznesowy, odpowiedzialny za wdrażanie i integrację Cardano i ADA w różnych branżach i sektorach.

 

Te trzy podmioty współpracują ze sobą, aby zapewnić, że Cardano pozostaje wierne swojej wizji i wartościom, a także swoim użytkownikom i interesariuszom.

Czy ADA to dobry projekt? Za co odpowiada Cardano?

Cardano to nie tylko kryptowaluta, ale cała platforma, która ma na celu zapewnienie nowego standardu technologicznego, który jest otwarty, integracyjny i zrównoważony. Wizją Cardano jest umożliwienie pozytywnych globalnych zmian poprzez stworzenie bezpieczniejszego, bardziej przejrzystego i sprawiedliwego społeczeństwa, w którym jednostki mogą dokonywać transakcji i wymieniać wartości, systemy mogą rządzić się same, a przedsiębiorstwa mogą się rozwijać i wprowadzać innowacje.

Jak wygląda architektura Cardano? Źródło: Cardano.org

Chociaż brzmi to jak jakaś utopia, to Hoskinskon cały czas dąży do realizacji tej wizji. W tym celu Cardano został zaprojektowany i zbudowany z unikalnym podejściem, które odróżnia go od innych blockchainów. Niektóre z kluczowych funkcji i zalet Cardano to:

 • Proof-of-stake i Ouroboros: Cardano wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS), który jest bardziej energooszczędny i skalowalny niż mechanizm Proof-of-Work (PoW) używany przez Bitcoina i Ethereum. Proof-of-stake oznacza, że sieć jest zabezpieczona i zatwierdzona przez interesariuszy, którzy są posiadaczami ADA, którzy mogą delegować lub stake’ować swoje tokeny, aby uczestniczyć w sieci. Im więcej ADA, tym większy wpływ na sieć. Ouroboros to nazwa protokołu proof-of-stake używanego przez Cardano, który jako pierwszy został zrecenzowany i formalnie zweryfikowany jako bezpieczny i solidny przez ekspertów akademickich,
 • Rozwój oparty na dowodach: Cardano jest pierwszym blockchainem zbudowanym w oparciu o recenzowane badania, co oznacza, że każda funkcja i innowacja wdrożona na platformie została rygorystycznie przetestowana i zatwierdzona przez naukowców i inżynierów przed jej wdrożeniem. Gwarantuje to, że Cardano opiera się na solidnych fundamentach i pozwala uniknąć potencjalnych błędów i luk w zabezpieczeniach, które mogłyby zagrozić sieci. Cardano stosuje również metodę rozwoju opartą na dowodach, co oznacza, że wykorzystuje dane i informacje zwrotne, aby kierować swoimi decyzjami i ulepszeniami, zamiast polegać na opiniach lub założeniach,
 • Architektura warstwowa: Cardano posiada architekturę warstwową, która oddziela warstwę obliczeniową i rozliczeniową platformy. Warstwa obliczeniowa to miejsce, w którym działają inteligentne umowy i zdecentralizowane aplikacje, a warstwa rozliczeniowa to miejsce, w którym odbywają się transakcje i transfery wartości. Takie rozdzielenie pozwala na większą elastyczność i interoperacyjność, ponieważ obie warstwy mogą być aktualizowane i niezależnie modyfikowane, bez wpływania na siebie nawzajem. Zwiększa to również bezpieczeństwo i skalowalność platformy, ponieważ warstwa obliczeniowa może być odizolowana od warstwy rozliczeniowej w przypadku ataku lub awarii.
 • Interoperacyjność i kompatybilność: Cardano dąży do interoperacyjności i kompatybilności z innymi blockchainami i systemami, zarówno w przestrzeni kryptowalutowej, jak i poza nią. Oznacza to, że Cardano może komunikować się i wymieniać informacje i wartości z innymi platformami, takimi jak Bitcoin, Ethereum, a nawet tradycyjnymi instytucjami finansowymi, bez potrzeby korzystania z pośredników lub stron trzecich. Umożliwia to bardziej płynne i wydajne transakcje i współpracę, a także większą innowacyjność i różnorodność w ekosystemie,
 • Zarządzanie i zrównoważony rozwój: Cardano ma wbudowany system zarządzania, który pozwala posiadaczom ADA mieć wpływ na kierunek i ewolucję platformy. Dzięki mechanizmowi głosowania posiadacze ADA mogą proponować i głosować nad zmianami, a także ulepszeniami protokołu, sieci lub ekosystemu. Gwarantuje to, że Cardano jest demokratyczne i przejrzyste oraz że może dostosowywać się i reagować na potrzeby oraz preferencje swoich użytkowników i interesariuszy. 

 

Cardano posiada również “system skarbowy”, który pobiera część opłat transakcyjnych i rozdziela je w celu finansowania rozwoju i utrzymania platformy. Gwarantuje to, że Cardano jest zrównoważone i samowystarczalne oraz że może nadal się rozwijać i wprowadzać innowacje, bez polegania na zewnętrznych źródłach finansowania lub darowiznach.

Jak działa token ADA? Jak kupić Cardano?

Jak wspomniano wcześniej, natywny token Cardano nazywa się ADA i posiada szereg funkcji w ramach swojego natywnego blockchaina. Niektóre z głównych to zasilanie sieci, uczestnitwo w jej rozwoju oraz przechowywanie wartości.

 • Napędzanie sieci: ADA służy do uiszczania opłat wymaganych do przetwarzania transakcji i uruchamiania inteligentnych kontraktów w sieci Cardano. Opłaty te są obliczane na podstawie wielkości i złożoności transakcji lub kontraktów oraz są uiszczane przez nadawcę lub inicjatora. Opłaty są następnie dystrybuowane do uczestników sieci, takich jak operatorzy węzłów i stakerzy, którzy zapewniają bezpieczeństwo i walidację sieci.
 • Uczestnictwo w sieci: ADA służy również do stakowania lub delegowania do sieci, co oznacza, że posiadacze ADA mogą zablokować swoje tokeny w zamian za prawo do uczestnictwa w sieci. Stakując lub delegując, posiadacze ADA zdobywają nagrody w postaci większej ilości ADA za swój wkład w ekosystem. Nagrody są proporcjonalne do ilości postawionych lub delegowanych ADA i są wypłacane co epokę (z ang. epoch), czyli przez okres pięciu dni. Stakowanie daje również posiadaczom ADA prawo do głosowania nad zarządzaniem platformą, jak omówiono w poprzedniej sekcji.
 • Przechowywanie i przekazywanie wartości: ADA może być również wykorzystywana jako magazyn wartości lub środek wymiany, podobnie jak każda inna kryptowaluta. ADA jest kompatybilna z wieloma portfelami kryptowalutowymi, takich jak Daedalus. ADA można również wymieniać na inne kryptowaluty lub waluty fiducjarne wykorzystując do tego giełdy, wallety lub sieci peer-to-peer.
 • Dostęp i tworzenie wartości: ADA pozwala także uzyskiwać dostęp do tworzenia wartości na platformie Cardano, poprzez wykorzystywanie lub opracowywanie inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji. Inteligentne kontrakty to samowykonujące się umowy, które są zakodowane w łańcuchu bloków i mogą ułatwiać transakcje i interakcje. Używając lub rozwijając inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje, posiadacze ADA mogą korzystać z bezpieczeństwa, przejrzystości i wydajności platformy Cardano.

 

Jak wygląda natomiast kwestia prowizji? Cardano nie posiada obecnie rynku opłat, na którym te zmieniają się w zależności od popytu. Opłaty są ustalane na podstawie stałej formuły a * wielkość transakcji + b, gdzie a i b są parametrami protokołu. Standardowa 200-bajtowa transakcja kosztuje około 0,1642 ADA, czyli około 0,07-0,09 dol. w zależności od cen rynkowych. Opłaty transakcyjne Cardano są przewidywalne i nie mają na nie wpływu przeciążenia sieci, w przeciwieństwie do platform takich jak Ethereum, charakteryzujące się dużą zmiennością cen “gazu”. 

Cardano dąży do skalowania swojej pojemności transakcyjnej za pomocą metod takich jak sharding i stosowanie sidechainów. Nie ma ostatecznej liczby transakcji na sekundę (TPS), ale sieć została zaprojektowana tak, aby móc obsługiwać ich jak najwięcej. Przy dużym obciążeniu transakcyjnym Cardano będzie przetwarzać transakcje wolniej, zamiast podnosić opłaty lub poświęcać bezpieczeństwo.

Według średnich ze strony https://cexplorer.io/tps, TPS w przypadku sieci Cardano dla 7 dni wynosił około 3 transakcje na sekundę. W rzeczywistości sieć może realizować jednak kilkaset transakcji w każdej sekundzie dzięki modelowi eUTXO. Extended Unspent Transaction Output to model księgowy dla łańcucha bloków Cardano opracowany w celu obsługi wielu aktywów i inteligentnych kontraktów. 

Aby kupić ADA, należy posiadać portfel obsługujący Cardano, taki jak portfel Daedalus lub portfel Yoroi, oraz konto na platformie lub w usłudze sprzedającej ADA. W praktyce tokeny Cardano można nabyć na każdej dużej giełdzie kryptowalutowej, takiej jak Binance, Coinbase i Kraken, czy też w usługach portfeli kryptowalutowych. 

Gdzie można płacić za pomocą Cardano (ADA)?

Cardano to nie tylko platforma dla inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji, ale także waluta, którą można płacić za towary i usługi, zarówno online, jak i offline. Szybkie, tanie i bezpieczne transakcje Cardano sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla sprzedawców i konsumentów, którzy korzystają z wygody i wydajności platformy.

Cardano jest jednak wciąż stosunkowo nową i rozwijającą się kryptowalutą, a jej przyjęcie i akceptacja nie są tak powszechne, jak w przypadku niektórych bardziej popularnych projektów, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Dlatego też znalezienie miejsc, w których można płacić Cardano, może nie być tak łatwe, jak znalezienie punktów, w których można płacić walutami fiducjarnymi lub kartami kredytowymi.

Strona cryptwerk.com, która prowadzi ranking miejsc, w których można płacić wybranymi kryptowalutami, podaje, że na stan styczeń 2024 roku, płatności ADA akceptowane są przez ponad 800 różnych sprzedawców, biznesów i usługodawców. Wśród nich znajdowała się ponad 450 sklepów, niemal 300 usług internetowych, 35 agencji turystycznych czy niemal 300 usług kryptowalutowych.

Ile ADA będzie kosztować za kilka lat? Czy Cardano wzrośnie?

Jako wiodąca platforma inteligentnych kontraktów, Cardano ma duży potencjał adopcji i wzrostu w ciągu następnej dekady. Eksperci i analitycy kryptowalutowi regularnie przedstawiają swoje prognozy cenowe szacujące, jak wysoko ADA może być notowana w nadchodzących latach. Części z nich przyglądamy się poniżej.

Prognozy cen na 2024 r.

Po znacznym spadku w 2021 r. z rekordowego poziomu, większość szacunków przewiduje, że ADA będzie nadal poruszała się bokiem i pozostanie w przedziale od 0,20 dol. do 0,70 dol. w 2024 r. Nie ma pewności co do ram czasowych kolejnej hossy. Czynniki makroekonomiczne i kondycja bitcoina będą prawdopodobnie dyktować nastroje rynkowe w perspektywie krótkoterminowej.

Według portalu Techopedia.com średnia cena Cardano w 2024 roku ma wynieść 0,95 dol., gdzie maksymalna prognoza to 1,55 dol., a minimalna to 0,45 dol.

Prognozy cen na 2025 r.

Do 2025 r. rozwój branży i aktualizacje platform mogą katalizować wybicie cen w cyklu rynkowym. Prognozy ekspertów wahają się od minimum około 0,50 dol. do nawet 1,25 dol. w oparciu o stopy wzrostu osiągnięte w przeszłości. Osiągnięcie przez ADA poziomu 5 dol., zgodnie z niektórymi bardzo optymistycznymi prognozami, wydaje się jednak mniej prawdopodobne.

Według panelu ekspertów portalu Finder.com, ADA ma kosztować w przyszłym roku nie więcej niż 1,57 dol. (mediana prognoz). Z kolei Techopedia.com sugeruje, że w 2025 średnia cena wyniesie 2,8 dol., maksymalna projekcja to 3,5 dol., a minimalna to 2,10 dol.

Własne prognozy dla Cardano w średnim terminie prezentuje również giełda Binance, która uważa, że w 2025 r. za ADA będzie się płaciło 0,52 dol., a w 2030 0,66 dol.

Prognozy cenowe Cardano według Binance

Szacunki cenowe na rok 2030

W dłuższej perspektywie, wraz z przyspieszeniem adopcji blockchain, analitycy szacują, że ADA może osiągnąć medianę ceny 2,50 dol. do 2030 roku. Najbardziej optymistyczne prognozę celują nawet w okrągły poziom 10 dol., co wymagałoby jednak szerokiej adopcji w mainstreamie i zdobycia przez Cardano znacznego udziału w rynku płatności. Bardziej niedźwiedzie scenariusze sugerują natomiast, że ADA nie pokona bariery 1-2 dol. do 2030 roku.

W przypadku prognoz długoterminowych eksperci Finder.com są przekonani, że ADA pokona dotychczasowe historyczne maksima zlokalizowane na wysokości poziomu 3,09 dol. i sięgnie co najmniej 3,15 dol. Warto jednak podkreślić, że projekcje długoterminowe zanotowały wyraźny spadek, osuwając się o 41% w porównaniu z poprzednim sondażem Finder.com, gdzie mediana projekcji wynosiła 5,37 dol. dla tego obszaru czasowego. Techopedia.com uważa natomiast, że maksymalna cena to 6 dol., średnia 4,40 dol., a minimalna to 2,8 dol.

Prognozy cenowe Cardano od Finder.com

Ogólnie rzecz biorąc, długoterminowe uzasadnienie dla posiadania Cardano wydaje się jak najbardziej słuszne. Jako jedna z wiodących sieci inteligentnych kontraktów w czołówce innowacji, sieć Cardano powinna cały czas zyskiwać sympatyków, a co za tym idzie wpływać na wzrost wartości swojego nastywnego tokena.

Analiza techniczna kryptowaluty Cardano (ADA)

Jako jedna z 10 najlepszych kryptowalut, token ADA przyciągnął znaczną uwagę traderów i analityków technicznych. Oceniając historyczne wykresy cenowe ADA, wolumen i wskaźniki momentum, możemy próbować prognozować przyszłe ruchy cenowe. Z racji na zmienną naturę rynku kryptowalutowego skupimy się jednak na analizie wykresów w ujęciu długo- oraz średnioterminowym.

Pierwszy z prezentowanych wykresów to wykres miesięczny. Chociaż ten nie mówi nam zbyt wiele, to wyraźnie pokazuje, gdzie w odniesieniu do historii znajduje się obecnie cena Cardano. Od historycznych maksimów osuwa się o ponad 80% i cały czas znajduje w dużej odległości od psychologicznie ważnej strefy wsparcia oraz oporu przy okrągłym poziomie 1 dol. Ostatnie miesiące upływały pod dyktando konsolidacji na historycznych minimach, a dopiero końcówka 2023 roku przyniosła próbę ożywienia.

Notowania ADA na wykresie miesięcznym. Źródło: Tradingview.com

Wykres tygodniowy prezentuje nam już trochę ciekawszą perspektywę pokazując, że cena zatrzymała się ostatnio na wysokości poziomu 0,65 dol., gdzie przebiegają maksima z maja 2022 roku oraz 38,2% zniesienia Fibonacciego, mierzonego od szczytów sprzed dwóch lat. W momencie gdy ADA testowała swoje kilkunastomiesięczne maksima, wskaźnik RSI znalazł się w strefie przewartościowania (wykupienia) pierwszy raz od sierpnia 2021, co wywołało reakcję korekcyjną i powrót w okolice 0,5 dol.

W tym momencie wsparcie zapewnia jednak poziom 0,46 dol., gdzie przebiegają maksima z kwietnia 2023 (oraz wsparcie z 2022 roku). Jakiekolwiek sygnały zakupowe rysowane na wysokości tego horyzontalnego poziomu powinny być wykorzystywane do zawierania długich pozycji. Średnioterminowy cel to 1 dol.

Notowania Cardano na wykresie tygodniowym. Źródło: Tradingview.com

Wykres dzienny sugeruje, że takie okazje zakupowe zaczynają się już pojawiać. Rozszerza on nieznacznie obecną strefę wsparcia z wykresu tygodniowego do zakresu 0,46-0,49, w ramach którego widzieliśmy w ostatnim czasie dwukrotne odrzucenie prób głębszego zejścia przez kupujących.

19 stycznia 2024 roku rysował się wzrostowy pin bar, który przy wskazaniach RSI coraz bliższych strefy niedowartościowania (wyprzedania) może być motorem napędowym do wzrostów. Ich pierwszy cel na wykresie dziennym to 0,65 dol., czyli lokalne maksima, a po ich pokonaniu 1 dol.

Czy warto inwestować w Cardano?
Notowania Cardano na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Podsumowanie

Cardano to jedna z czołowych platform blockchain i kryptowalut, która wyróżnia się innowacyjnym podejściem do rozwoju. Fakt, że utrzymuje się w czołówce 10 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji sugeruje, że projekt ma szansę na długoterminowy rozwój, a tym samym na wzrost cen.

O ile ciężko jest przewidywać ile dana kryptowaluta będzie kosztowała za kilka miesięcy, a tym bardziej lat, postaraliśmy się zaprezentować kilka różnych prognoz oraz spojrzeń na przyszłe ceny. Dobrym narzędziem w próbie analizowania zmian kursów jest analiza techniczna, która sprawdza się na tradycyjnych rynkach, ale także w przypadku kryptowalut.

Czy warto inwestować w Cardano?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.