SundaeSwap - DEX na Cardano uruchamia sieć testową | Wiadomości | CrypS.

SundaeSwap – DEX na Cardano uruchamia sieć testową

Redakcja
cardano ada smart kontrakty

SundaeSwap, zdecentralizowana giełda (DEX) na Cardano uruchomiła testnet. Jest to pierwszy przypadek projektu, który wykorzystuje smart kontrakty Cardano do wymiany tokenów w publicznej sieci testowej.

Cardano DEX rusza w sieci testowej

SundaeSwap stał się podobno pierwszym w pełni funkcjonalnym DEX na testnecie Cardano. Matt Ho, CTO SundaeSwap, zamieścił link do transakcji genesis.

Smart kontrakty na Cardano trafiły na ogromną techniczną przeszkodę wkrótce po uruchomieniu we wrześniu wraz z hardforkiem Alonzo. Wówczas deweloperzy zgłosili problemy z osiągnięciem współbieżności ze względu na przyjęty w blockchainie model rozszerzonego UTXO (e-UTXO). Współbieżność to zdolność wielu stron do jednoczesnej interakcji z smart kontraktem.

We wrześniu tego roku, jednemu z początkowych zespołów pracujących nad DEX o nazwie MinSwap na testnecie Cardano, nie udało się osiągnąć funkcjonalności wymiany tokenów. Po tym wydarzeniu Minswap, jak również inne zespoły – w tym SundaeSwap – stwierdziły, że dAppy Cardano potrzebują rozwiązań skalujących, aby zniwelować problemy współbieżności.

Po trzech miesiącach SundaeSwap najwyraźniej wdrożył działające rozwiązanie skalowania, przynajmniej w sieci testowej. Jego DEX wykorzystuje mechanizm agregacji transakcji, który umożliwia wymianę tokenów Cardano między sobą. Wykorzystując smart kontrakty, DEX obsługuje również zdecentralizowane pule płynności.

Użytkownicy mogą podłączyć portfel o nazwie Nami, który jest kompatybilny z siecią testową SundaeSwap i wpłacić środki testowe (tADA). Następnie mogą przetestować platformę, wymieniając tokeny lub dodając płynność. Dodawanie testowych funduszy może zająć trochę czasu, w zależności od przeciążenia sieci.

Kiedy mainnet?

Ponieważ SundaeSwap jest nadal w fazie testowej, mainnet może zostać uruchomiony w niedalekiej przyszłości, po tym jak zespół naprawi wszystkie zgłoszone błędy. Jednak konkretna data uruchomienia mainnetu nie została jeszcze ujawniona.

Platforma wciąż nie jest wolna od problemów. Podczas gdy kilku użytkowników z powodzeniem przetestowali produkt, inni skarżyli się na opóźnienia w transakcjach sięgające nawet kilku godzin.

Pomimo zatorów i błędów, platforma jest uważana za funkcjonalny produkt. Rozwój SundaeSwap jest powodem do ekscytacji dla społeczności Cardano i sugeruje, że DeFi w sieci może być tuż za rogiem. Inne DEXy i protokoły transakcyjne on-chain, takie jak ErgoDEX, MinSwap i Maladex są również gotowe do publicznego uruchomienia w sieci testowej.

W chwili obecnej większość projektów DeFi w Cardano jest nadal w fazie rozwoju i nie przyczynia się do aktywności on-chain.

cardano ada smart kontraktyreklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.