Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [14.12.2022] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [14.12.2022]

Autor: Redakcja
Redaktor: Michał Misiura
sytuacja na rynku kryptowalut 14.12.2022

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 14 grudnia.


Spis treści:


Wypłaty kryptowalut z Binance spowalniają

Wygląda na to, że szczyt bankowego runu na Binance mamy już za sobą. Według aktualnych danych przez ostatnią dobę z giełdy odpłynęły środki o wartości 1,94 mld dolarów. Dla porównania o 10 rano, 24-godzinny bilans wpłat i wypłat wynosił – 3,5 mld USD.

Dane: DefiLlama
Dane: DefiLlama

Prezes Binance, Changpeng Zhao, pisał dziś, że obecny odpływ kapitału nie znalazł się nawet wśród 5 największych serii wypłat, do jakich doszło na platformie. Jako przykłady dni, w których z giełdy wypłacono więcej środków, podał krach FTX oraz upadek kryptowaluty Terra LUNA.

Czytaj więcej: Wypłaty kryptowalut z Binance spowalniają


Chińska policja rozbiła gang, który wyprał 12 mld CNY w USDT

Chińskie służby rozbiły gang, który zajmował się praniem pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł, w tym piramid finansowych, oszustw oraz hazardu. Grupa miała wprowadzić do obiegu 12 mld CNY, czyli około 1,7 mld dolarów. Do prania pieniędzy wykorzystywano stablecoina Tether (USDT) i muły pieniężne rekrutowane poprzez konta na platformie Telegram.

Czytaj więcej: Chińska policja rozbiła gang, który wyprał 12 mld CNY w USDT


W 2022 r. polskie służby chciały informacje o 117 klientach Coinbase

Czwarty raport transparentności od Coinbase ujawnił liczbę zapytań skierowanych do giełdy przez organy ścigania i agencje regulacyjne z całego świata. Od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r. do spółki wpłynęło 12 320 wniosków o udzielenie informacji. 43% z nich pochodziło od amerykańskich służb. W raporcie pojawił się także polski wątek. Władze z naszego kraju wysłały do giełdy 117 zapytań dotyczących jej klientów.

Czytaj więcej: W 2022 r. polskie służby chciały informacje o 117 klientach Coinbase


SEC postawił zarzuty Samowi Bankmanowi-Friedowi

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła Samowi Bankmanowi-Friedowi (SBF) zarzut wyłudzenia i wykorzystania środków klientów FTX.

Według pozwu, FTX zebrał ponad 1,8 mld USD od co najmniej maja 2019 roku. W tym około 1,1 mld USD od mniej więcej 90 amerykańskich inwestorów. SBF promował firmę jako bezpieczną i odpowiedzialną platformę, akcentując zaawansowane zautomatyzowane środki ochrony funduszy klientów.

Czytaj więcej: SEC postawił zarzuty Samowi Bankmanowi-Friedowi


ETH i USDT to towary: pisze CFTC w pozwie przeciwko Bankmanowi-Friedowi

Pozew przeciwko Samowi Bankman-Friedowi, FTX i Alameda Research złożyła także amerykańska Commodity Futures Trading Commission (CFTC). W dokumencie pojawiła się niespodzianka. Komisja stwierdziła w nim, że bitcoin (BTC), ether (ETH) i tether (USDT) to towary.

Wygląda na to, że w samej CFTC istnieje pewna niezgodność. 30 listopada w trakcie wydarzenia na Uniwersytecie Princeton, szef CFTC Rostin Benham, podobno powiedział, że bitcoin to jedyna kryptowaluta, która powinna być postrzegana jako towar.

Czytaj więcej: ETH i USDT to towary: pisze CFTC w pozwie przeciwko Bankmanowi-Friedowi


Binance wznawia wypłaty USDC po chwilowej przerwie

Giełda Binance wczoraj chwilowo zawiesiła wypłaty USDC po sieciach Tron, BNB Chain i Ethereum. Obostrzenia nie dotknęły USDT i BUSD. Od tego czasu wszystko wróciło do normy. Co było powodem przestoju? Binance wyjaśnia to w komunikacie prasowym w następujący sposób:

Binance prowadzi wymianę tokenów z udziałem USDC. W związku z tym wycofanie USDC jest tymczasowo zawieszone. Wypłaty USDT i BUSD są dostępne i nie mają na nie wpływu. Wypłata USDC zostanie otwarta po zakończeniu wymiany tokenów.

Czytaj więcej: Binance wznawia wypłaty USDC po chwilowej przerwie


Tajski regulator zaostrza zasady dotyczące kryptowalut

Główny regulator Tajlandii zaostrzy przepisy dotyczące kryptowalut. Koncentruje się przede wszystkim na ochronie inwestorów i podkreśla znaczenie ściślejszej kontroli reklam. Ruch ten stanowi następstwo globalnych nacisków regulacyjnych spowodowanych upadkiem giełdy FTX.

Czytaj więcej: Tajski regulator zaostrza zasady dotyczące kryptowalut


Inflacja w USA stygnie, a kurs bitcoina rośnie

Kurs Bitcoina (BTC) wzrósł o 5% do nawet 18 000 USD na fali danych o inflacji opublikowanych przez amerykańskie Federalne Biuro Statystyki Pracy (BLS).

Jak podaje BLS, w listopadzie inflacja w USA wzrosła o 0,1%. W ujęciu rocznym wskaźnik CPI wyniósł 7,1% (7,7% w październiku) przy prognozie 7,3%.

W chwili pisania tego tekstu bitcoin jest notowany na poziomie 17 800 dolarów, a Ethereum znajduje się powyżej 1300 dolarów.

Czytaj więcej: Inflacja w USA stygnie, a kurs bitcoina rośnie


Jewel Bank wprowadzi na rynek steblecoina w sieci Polygon

Jewel Bank z siedzibą na Bermudach wyemituje Jewel USD (JUSD), steblecoin powiązany z dolarem amerykańskim na blockchainie Polygon.

Zgodnie z oświadczeniem, instytucja będzie utrzymywać współczynnik zabezpieczenia na poziomie co najmniej 1:1 i publikować miesięczny raport o rezerwach. Założyciel i prezes Jewel Bank, Chance Barnett stwierdził w komunikacie prasowym:

Nasze partnerstwo z Polygonem pomaga zapewnić kluczową część naszej długoterminowej infrastruktury stabelcoina, która zapewnia niezawodność, szybkość i bezpieczeństwo na poziomie bankowym.


Kanadyjscy regulatorzy mają wzmocnić nadzór nad giełdami kryptowalut

Kanadyjscy administratorzy papierów wartościowych (CSA) zaostrzyli wymagania dla firm kryptowalutowych po upadku FTX. Po pierwsze rozszerzyli je na podmioty zarejestrowane w innych jurysdykcjach. Po drugie zobligowali firmy do oddzielenia środków własnych od środków klientów oraz przechowywania tych drugich u “właściwego powiernika”. Po trzecie zakazali oferowania obywatelom transakcji margin. W oświadczeniu czytamy:

Nawet przy zastosowaniu tych środków, kryptowaluty lub produkty finansowe oparte na kryptowalutach są inwestycjami wysokiego ryzyka. Ryzyko może wynikać z niezgodności platformy, współzależności w ramach sektora, niewypłacalności, hacków, zmienności cen i niepewnych propozycji wartości dla poszczególnych aktywów.


JPMorgan: 13% Amerykanów zainwestowało w kryptowaluty

Odsetek dorosłych mieszkańców USA, którzy kiedykolwiek przelali środki na rachunek powiązany z kryptowalutami, wzrósł z 3 procent przed 2020 r. do 13 procent w czerwcu 2022 r. Tak wynika z najnowszego badania JPMorgan.

Eksperci konglomeratu finansowego przeanalizowali próbkę 5 milionów kont, na których miesięczny wolumen transakcji wynosił co najmniej 1000 dolarów. Zidentyfikowali przelewy na i z platform kryptowalutowych.

Analitycy stwierdzili, że większość użytkowników detalicznych po raz pierwszy zainwestowała w cyfrowe aktywa po szczytowych cenach. Zauważyli też, że zachowanie to korelowało z rynkami tradycyjnymi.

jpmorgn
sytuacja na rynku kryptowalut 14.12.2022

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.