SEC postawił zarzuty Samowi Bankmanowi-Friedowi | Wiadomości | CrypS.

SEC postawił zarzuty Samowi Bankmanowi-Friedowi

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
SBF przekazał 2,2 miliarda dolarów

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła Samowi Bankmanowi-Friedowi (SBF) zarzut wyłudzenia i wykorzystania środków klientów FTX.


Według pozwu, FTX zebrał ponad 1,8 mld USD od maja 2019 roku. W tym około 1,1 mld USD od mniej więcej 90 amerykańskich inwestorów. SBF promował firmę jako bezpieczną i odpowiedzialną platformę, akcentując zaawansowane zautomatyzowane środki ochrony funduszy klientów.

Agencja twierdzi, że Bankman-Fried przez lata prowadził scam, aby ukryć fundusze od klientów i inwestorów FTX w Alameda Research i zapewnić temu ostatniemu nieograniczoną “linię kredytową” na giełdzie.

Pozew SEC zarzuca również SBF wykorzystanie mieszanych funduszy klientów FTX do nieujawnionych inwestycji venture capital, kosztownych zakupów nieruchomości i dużych darowizn politycznych. Szef SEC Gary Gensler powiedział:

Zarzucamy, że Sam Bankman-Fried zbudował domek z kart na kłamstwie, obiecując inwestorom jeden z najbezpieczniejszych budynków w branży kryptowalut.

Nazwał również oszustwo SBFa “uporczywym wezwaniem do przestrzegania prawa przez platformy kryptowalutowe”. Z kolei dyrektor ds. egzekwowania przepisów SEC Gurbir Grewal stwierdził:

Upadek FTX podkreśla bardzo realne ryzyko, jakie niezarejestrowane giełdy kryptowalut mogą stanowić dla inwestorów i klientów.

To SBF był decyzyjny w Alameda

SEC uważa, że SBF pozostawał osobą decyzyjną w Alameda Research nawet po tym, jak Caroline Ellison i Sam Trabucco stali się co-CEO firmy.

Pomimo twierdzeń byłego szefa FTX, że “słabo radził sobie z liczbami”, SEC twierdzi, że nadzorował on działania inwestycyjne i operacyjne, często komunikował się z pracownikami Alamedy i miał pełny dostęp do wewnętrznych zapisów i danych.

W maju 2022 roku, po upadku Terry, wierzyciele Alamedy zażądali spłaty, ale market maker miał już problemy finansowe. Według SEC Sam Bankman-Fried nakazał wtedy ratować firmę środkami użytkowników FTX, aby nie stracić dostępu do inwestycji w przyszłości.

SBF przekazał 2,2 miliarda dolarówreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.