Chińska policja rozbiła gang, który wyprał 1,7 mld USD w kryptowalutach | Wiadomości | CrypS.

Chińska policja rozbiła gang, który wyprał 1,7 mld USD w kryptowalutach

Mariusz Przepiórka
Chiny zluzują regulacje dotyczące kryptowalut - twierdzi Justin Sun

Policja w Chinach aresztowała 63 osoby oskarżone o wypranie aż 12 mld CNY (1,7 mld USD) za pośrednictwem kryptowalut.


Począwszy od maja 2021 roku gang miał wykorzystywać wpływy z nielegalnych źródeł, w tym piramid finansowych, oszustw oraz hazardu i wymieniać je na kryptowalutę USDT, stablecoina powiązanego z dolarem amerykańskim. Informację o zatrzymaniu przekazało Biuro Bezpieczeństwa Publicznego miasta Tongliao w Mongolii Wewnętrznej w północnych Chinach.

Spekuluje się, że gang korzystał z wielu kont bankowych, aby ponownie wymieniać kryptowaluty na chińskie juany. Policja wskazała, że przestępcy używali komunikatora Telegram, który jest zablokowany w Chinach, aby werbować ludzi w całym kraju, którzy mieli otwierać konta kryptowalutowe, aby pomóc im w praniu funduszy. Za swe pośrednictwo otrzymywali oni prowizję uzależnioną od kwoty wypranych środków. Władze poinformowały, że podczas prowadzonych czynności skonfiskowano ponad 130 mln CNY.

Środki skonfiskowane przez chińskie służby
Środki skonfiskowane przez chińskie służby – źródło

Ponad 1100 osób aresztowanych w zeszłym roku

Sprawa dowodzi, że nawet po usilnych staraniach władz w Pekinie, aby zlikwidować działalność związaną z kryptowalutami, w tym handel i ich wydobycie, nadal dochodzi do dużej aktywności związanej z walutami cyfrowymi. Chińscy użytkownicy zazwyczaj handlowali kryptowalutami na zagranicznych giełdach, ale po ubiegłorocznych działaniach władz stało się to znacznie trudniejsze.

W tym przypadku Biuro Bezpieczeństwa Publicznego podniosło alarm, gdy zauważono, że jeden z podejrzanych miał na swoim koncie bankowym miesięczny wolumen transakcji w wysokości 10 mln CNY. Władze poinformowały, że dwóch podejrzanych uciekło do Bangkoku w Tajlandii, ale zostali przekonani do powrotu do Chin. Policja nie wyjaśniła, na czym polegało to „przekonanie”. W zeszłym roku chińska policja aresztowała ponad 1100 osób podejrzanych o pranie pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut.

Chiny zluzują regulacje dotyczące kryptowalut - twierdzi Justin Sunreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.