Masowy odpływ kryptowalut z Binance. CZ: sytuacja wydaje się stabilizować

Masowy odpływ kryptowalut z Binance. CZ: sytuacja wydaje się stabilizować

Michał Misiura
changpeng zhao cz

Bank run na Binance trwa, jednak wydaje się tracić na impecie. Przez ostatnie 24 godziny z platformy wypłacono 3,5 miliarda dolarów. Prezes giełdy Changpeng “CZ” Zhao uspokaja, że sytuacja wydaje się wracać do stabilności.


Według platformy DefiLlama ostatniej doby Binance opuściło 3,5 mld dolarów w różnych kryptowalutach i tokenach. Tygodniowy odpływ środków z platformy to aktualnie 5,29 mld dolarów. Należy jednak podkreślić, że całkowitą kwotę aktywów zarządzanych przez Binance szacuje się na 60 mld USD.

Odpływ środków z Binance - DefiLlama
Odpływ środków z Binance – DefiLlama

Na wykresie widać wyraźne spowolnienie odpływu środków z platformy. 

Wypłaty z Binance w ostatnich dniach - DefiLlama
Wypłaty z Binance w ostatnich dniach – DefiLlama

Prawdopodobnie głównym czynnikiem, który doprowadził do bank runu, był raport Agencji Reutera. Dziennikarze poruszyli w nim temat śledztwa amerykańskich władz, jakim ma być objęte Binance. Podobno giełdzie zarzuca się pranie pieniędzy i naruszania sankcji.

Niepokój podsyciło zawieszenie wypłat USDC przez sieci Tron, BNB Chain i Ethereum. Giełda od początku zapewniała, że ma to charakter techniczny, jednak wiele osób i mediów przedstawiało to jako początek końca platformy. Po chwilowej przerwie wypłaty USDC na Binance zostały wznowione.

CZ uspokaja

Prezes Binance Changpeng “CZ” Zhao napisał na Twitterze, że sytuacja wydaje się stabilizować. Stwierdził przy tym, że ostatnia fala wypłat nie była nawet pośród 5 największych jednodniowych odpływów środków z giełdy. Zgodnie z jego słowami dużo wyższe kwoty opuszczały Binance przy okazji upadku Terry (LUNA) lub bankructwa FTX.

W innych tweetach CZ stwierdził, że popiera podobne okresowe testy wytrzymałości scentralizowanych giełd kryptowalut (CES) i mogłyby one odbywać się na zasadzie rotacji. W swoim najświeższym poście, sprzed 3 godzin, pisał:

FUD doprowadził do “stress testu”, który z kolei pomaga budować wiarygodność giełd, które go zdadzą. Jeśli chcesz trzymać własne środki u siebie, nie krępuj się używać TrustWallet. Prosimy o bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych.

O 12.30 prezes Binance ma odpowiadać na pytania od użytkowników Twittera podczas sesji AMA.


Podkreślmy, że nawet jeżeli Binance nie jest w tej chwili zagrożone upadkiem, giełda nie służy do przechowywania środków. Najbezpieczniejszym miejscem jest osobisty portfel kryptowalut.

changpeng zhao czreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.